25 ay daha sonra birinci Türk turist kafilesi Midilli’ye geçti

Ethereum

New member
İlçede yaklaşık 35 kişilik Türk turist kafilesi, 25 ay daha sonra tekrar açılan Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda süreçlerini yaptırarak Midilli’ye geçti.

Yolculardan eski Ayvalık Ticaret Odası Lideri Benhan İbrahim Kantarcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, feribot seferlerinin hem ilçe tıpkı vakitte Midilli için hayli kıymetli olduğunu söylemiş oldu.

Deniz hudut kapısının tekrar kapanmamasını temenni eden Kantarcı, “Bu seferlerin devamının geleceğini zannediyorum. Güzel olmasını diliyorum.” dedi.

Her iki ülkenin halklarının 25 aylık kaybı telafisi için uğraş edeceğine inandığını anlatan Ova, “Bence hudut kapısının açılmasıyla Ayvalık ve Midilli belediyeleri ve ticaret odalarının de karşılıklı olarak sosyokültürel faaliyetlere bir an evvel bir daha başlaması gerekiyor. Zira bu tarafta yapılacak olan toplumsal faaliyetler her iki tarafın hem iktisadına tıpkı vakitte toplumsal hayatına önemli bir katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Midilli’den turistler perşembe günü Ayvalık’a gelecek

Jalem Turizm firmasının sahibi Ali Jale, uzun yıllardır deniz yolcu nakliyeciliği yapmalarına karşın seferlere hiç bu kadar orta vermediklerini belirtti.

İşlerine geri dönmelerinin, Midilli ile Ayvalık halklarını bir daha buluşturmalarının kendilerine umut verdiğini kaydeden Jale, “Pandemiden bizimle birlikte Ayvalık esnafı da ilçe iktisadı de çok fazla etkilendi. Natürel bu süreçte Midilli’nin tarihi ve doğal hoşluklarına hayran olan Türk turistler de Midilli’yi fazlaca özledi. Tıpkı biçimde Midilli halkı da Ayvalık’ı özledi. ötürüsıyla hasretler karşılıklı oldu. Ben inanıyorum ki 2019 yılını aratmayacak bir dönemi yakalayacağız.” tabirlerini kullandı.

Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin ise geçmişten bu yana Ayvalık ile Midilli içinde ağır ekonomik bağlantıların olduğunu söz etti.

“Midilli Adası’ndan gelen turistlerin Ayvalık esnafına ve iktisadına epeyce önemli katkıları vardı. Ne yazık ki 25 aydan bu yana bu ekonomik hareketlilikten Ayvalık olarak yararlanamadık. Ayvalık’tan Midilli’ye yönelik birinci seferler başlamış durumda. Alışılmış bizim asıl beklentimiz 14 Nisan Perşembe günü Midilli Adası’ndan ilçemize gelecek kalabalık turistlerdir. İnşallah bundan daha sonraki süreçte pandemi periyodu üzere bir problem yaşamayız. Zira bu hudut kapısı Ayvalık’ımıza ekonomik manada epeyce önemli katkı sağlıyor. Olağan bunun yanında da iki ülke ilgilerinde fazlaca önemli bir bağ kurmamıza vesile oluyor. Bu niçinle de deniz hudut kapımızın açılması bizi son derece keyifli etti.”