Yerli kalorimetre ile ihracata başlıyor

Ethereum

New member
Türk mühendisleri, fabrikalarda katı ve sıvı yakıtların bedellerini ölçmek için kullanılan yüksek teknolojili kalorimetre aygıtı üretti. Yüklü olarak Almanya, Amerika, Çin üzere teknoloji devlerinin ürettiği kolorimetre aygıtının Vietnam, Pakistan, Hindistan’a ihraç edilmesi hedefleniyor. Yakıtlara basınç uygulayarak 10 binde bir ünitesine kadar ölçen kalorimetre aygıtı OSTİM Teknopark’ta yüzde 99 yerlilikle üretildi. 10 mühendisin 2 yılda geliştirdiği aygıt için Ar-Ge maliyeti 2 milyon TL’yi buldu. Aygıt, TÜBİTAK’tan da onay aldı.

FABRİKALARIN şayet olmazsa OLMAZI

Aygıtı üreten Debye Teknik’in yetkilisi Murat Han Geçim, fabrikaların olduğu yerde kalorimetrenin olmasıyla, fabrikanın randımanının arttığını vurgularken, üretim maliyetlerinin azaldığını vurguladı. Murat Han Geçim, “Kalorimetre aygıtı, katı ve sıvı yakıtların yüksek basınç ile bir arada yanması kararında açığa çıkan gücün belirlenmesi sürecini gerçekleştiriyor” dedi.

Eserin ihracat fiyatının 20 ila 30 bin dolar içinde değiştiği bilgisini veren Geçim, “Vietnam, Pakistan ve Hindistan’a ihraç etmeyi hedefliyoruz. İlerleyen devirlerde ise gayemiz Avrupa ve Amerika pazarlarına açılmak” biçiminde konuştu. Kalorimetre, farklı ünitelerdeki güç tüketim ölçüsünün ölçümünde kullanılıyor. beraberinde kalorimetre ile her bir daire, iş yeri ya da bağımsız yapı için farklı ayrı hesap yapabildiği üzere tüm ünitelerin ortak ölçümünü de gerçekleştirebiliyor.