Yargıtay, bir öğrenci kredisi toplu dava davasının çözümlenmesini engellemeyecek

senbilirsin

New member
WASHINGTON — Yüksek Mahkeme Perşembe günü, kar amacı gütmeyen okullardaki veya mesleki eğitim programlarındaki öğrencilere verilen 6 milyar dolarlık federal krediyi bağışlayan toplu dava kuralını engellemeyi reddetti.

Mahkemenin kısa emri, yargıçların acil önergelere göre hareket ettiği durumlarda tipik olarak hiçbir gerekçe içermiyordu. Herhangi bir karşı görüş belirtilmemiştir.

Davanın, Biden yönetiminin 40 milyon Amerikalıya borçlu olduğu 400 milyar dolarlık öğrenci kredisini içeren salgınla ilgili borç hafifletme programıyla ilgisi yok. Yargıçlar, Şubat ayında bu programa yönelik iddiaları dinlediler ve Haziran ayına kadar karar vermeleri bekleniyor.

Yeni dava, neredeyse tamamı kar amacı gütmeyen okullar veya mesleki eğitim programları olan 151 kuruma yönelik dolandırıcılık iddialarından kaynaklandı. Bir federal yasa, Eğitim Bakanı’nın, borçlunun okulunun suistimali nedeniyle federal kredilere haciz koymasına izin verir.

Uzlaşmaya kısmen, yasadışı işe alma taktiklerine dair kapsamlı kanıtların ortaya çıkmasının ardından 2015 yılında Korint Kolejlerinin çökmesinin ardından hükümetin adli yardım taleplerini işleme koyma sürecindeki büyük birikmiş iş yükü neden oldu. (Geçen yıl, ayrı bir gelişmede, Eğitim Bakanlığı, Corinthian Colleges’e devam eden 560.000 borçluya olan 5.8 milyar doları ödeyeceğini duyurdu.)

Yeni davada söz konusu toplu dava, hükümetin birikmiş iş yükünü gidermesini talep etmek için 2019’da açıldı. İlk anlaşma, Trump yönetiminin federal bir yargıcın “rahatsız edici derecede Kafkaesk” olarak adlandırdığı mektuplar şeklinde 128.000 ret mektubu yayınlamasının ardından çöktü.

Dava, Haziran 2022’de ikinci kez sonuçlandırıldı ve 151 okula devam eden yaklaşık 200.000 borçluya otomatik borç ertelemesi sağlandı ve yaklaşık 100.000 okul için prosedürler basitleştirildi. Birinci sınıfın bir parçası olmayan diğer borçlular için, başvuruları olağan şekilde, ancak üç yıllık bir bildirimle incelenecektir.

11 Nisan’a kadar hükümet, Yüksek Mahkeme’ye birinci gruptaki 78.000 borçlunun işten çıkarıldığını söyledi.

Everglades Koleji, Lincoln Eğitim Hizmetleri Şirketi ve Amerikan Ulusal Üniversitesi olmak üzere üç okul, bunun hareketli bir hedef olduğunu ve Biden yönetimi ile borç alan avukatlar arasındaki gizli anlaşmanın sonucu olduğunu söyleyerek anlaşmayı sorguladı.

“Sadece departmanı yeniden başlatmaya zorlamaya çalışan bir davanın gizli, eyalet çapında toplu bir şekilde çözülmesi yoluyla Karar okulların avukatları yargıçlara, “bölge bunun yerine düzenlemelerini görmezden geldi, bir karardan tamamen feragat etti ve kredileri iptal edip yüzbinlerce borçluya milyarlarca krediyi geri ödemeyi planlıyor” dedi.

Okulların özeti şunları ekledi: “Sekreterin iddia ettiği yetki, güçten daha az bir şey değildir, örneğin;n kütleülkedeki her öğrenci kredisi.

Okullar, anlaşmanın itibarlarını zedelediği ve hükümetin affedilen kredileri kendilerinden geri almaya çalışma olasılığına maruz bıraktığı için kendilerine zarar verdiğini savundu.

Brifingde, “Birincil federal düzenleyici kurum tarafından, açıklanmayan kanıtlara (veya hiçbir kanıta) dayanarak – kendini savunma fırsatı olmaksızın – alenen suç işlediğinden şüphelenilen biri olarak damgalanmak, bir okulun itibarına ve iyi niyetine ciddi şekilde zarar verir.”

Başsavcı Elizabeth B. Prelogar, okulların kalma talebine itiraz eden bir Yüksek Mahkeme brifinginde, okulların itiraz yetkisi olmayan seyirciler olduğunu yazdı.

“Anlaşma onları sorumlu kılmaz, haklarını yargılamaz veya herhangi bir şey yapmalarını veya yapmaktan kaçınmalarını gerektirmez” diye yazdı. “Bunun yerine, başvuranlar genellikle, borçluları otomatik yardım için uygun olan okullar listesine dahil edilmekle itibarlarının zedeleneceğini iddia ederler. Ancak bu iddia edilen itibar zedelenmesi spekülatiftir ve uzaklaştırmayla hiçbir şekilde geri alınamaz.”

Sınıf üyeleri için bir brifing, okulun görevi kötüye kullanmakla suçlanan kurumlar listesine dahil edilmesinin uzlaşma askıya alınsa bile değişmeyeceğini söyleyerek bu noktayı yineledi.