Yargıç Sotomayor, bir liberal olarak Yüksek Mahkeme'de oturmaktan duyduğu hayal kırıklığını anlatıyor

senbilirsin

New member
Yargıç Sonia Sotomayor, bazı günler Yüksek Mahkeme kararlarını dinledikten sonra ofisine gidiyor, kapıyı kapatıyor ve ağlıyor.

Yargıç Sotomayor Cuma günü kendisini onurlandırdığı Harvard Üniversitesi Radcliffe Enstitüsü'nde kalabalığa, “Dava açıklandıktan sonra ofisime geldiğim, kapıyı kapattığım ve ağladığım günler oldu” dedi. “Böyle günler de vardı. Ve muhtemelen daha fazlası da olacak.”

Muhafazakarların hakim olduğu bir mahkemede liberal olarak hizmet etmenin zorlukları hakkındaki yorumlar, arkadaşı ve hukuk öğrencisi, eski Harvard Hukuk Fakültesi dekanı ve insan hakları uzmanı Martha Minow ile yapılan kamuya açık bir görüşmenin sonunda geldi.

Hakim, mahkemenin bazı kararlarından duyduğu hayal kırıklığını dile getirse de iyimserdi. Bu, genellikle en önemli kararların alındığı dönem sonunda Muhafazakarların daha fazla zafer kazanabileceğinin bir işareti olabilir. Uzun vadeli bir perspektif için çabaladı ve yol gösterici ilkeler olarak gördüğü eşitlik, çeşitlilik ve adalet gibi değerlerin çağrısını yaptı.

Belirli vakaları isimlendirmeden, “Derin üzüntü duyduğum anlar oluyor” dedi. “Evet, benim bile umutsuzluğa kapıldığım anlar oluyor. Hepimiz için bu böyle. Ama bunu kabul etmelisin, gözyaşlarını döküp sonra silip ayağa kalkmalısın.”

Kürtaj, silahlar, sosyal medya şirketlerinin ifade özgürlüğü, devlet kurumlarının düzenleyici yetkisi ve eski Başkan Donald J. Trump'ın 2020 seçimlerini bozma komplosuna karşı kovuşturma dokunulmazlığının olup olmadığı gibi düzinelerce davada kararlar hala beklemede.

Güneşli bir bahar gününde yüzlerce kişi Yargıç Sotomayor'un konuşmasını dinlemek için bir çadırın altında toplandı. Bunların arasında köklerine saygı duruşu niteliğindeki Porto Riko bayraklarını taşıyan küçük çocuklar da vardı. Ebeveynleri Porto Rikolu olan yargıç, Yüksek Mahkeme'de görev yapan ilk Latin kökenli kişi oldu.

Yargıç, onun başlangıçta dedektif olarak kariyerini Bronx'ta çocukluğunda dünyasını şekillendiren toplu konutlarda polisle olan bağlantıları nedeniyle değil, kurgusal dedektif Nancy Drew yüzünden planladığını söyledi.

Yargıç Sotomayor, “Nancy Drew'un bir rol model haline geldiğini düşünüyorum” dedi.

Bu, başkalarına yardım etme, adalet arama ve nihayetinde hukuk sistemi ve hakimlerin gücüne ilişkin daha incelikli bir anlayışa duyulan hayranlık haline geldi. Güney'deki alt mahkeme yargıçlarının dönüm noktası teşkil eden Brown v. Yüksek Mahkemenin devlet okullarında ırk ayrımcılığının Anayasayı ihlal ettiğine karar verdiği Eğitim Kurulu.

“Onlar, bu daha mükemmel birliği oluşturmak için yasanın gücüne inanan cesur adamlardı ve ben de buna inanıyorum” dedi.

Yargıç Sotomayor'un babası o dokuz yaşındayken öldükten sonra onu bekar bir anne olarak yetiştiren annesi hakkında büyük bir içtenlikle konuştu. Annesinin aslında onun gazeteci olmasını, seyahat etmesini ve insanlarla röportaj yapmasını istediğini söyledi. Yargıç, genç bir kızken annesinin kitaplara veya gazetelere parasının yetmediğini, bu yüzden dünya hakkında daha fazla bilgi edinmek için çöp kutularından kağıt aldığını hatırladı.

Yargıç Sotomayor, lise yıllarında annesinin hemşire olmak için okula dönüşünü izlediğini ve bunun büyük bir kararlılık göstergesi olduğunu söyledi.

Yargıç Sotomayor, “Annemin yarısı kadar kadın olursam mutlu olurum çünkü o harikaydı” dedi.

Ayrıca genç avukatlıktan bölge hakimliğine, Temyiz Mahkemesine ve son olarak da Yüksek Mahkemeye yükselirken yolunu bulmasına yardım eden bazı akıl hocalarına da teşekkür etti.

Yüksek Mahkeme'ye katılması istendiğinde tereddüt ettiğini, çünkü annesine hafıza kaybı teşhisi konduğunu ve kendisine yeterince zaman ayırıp ayıramayacağı konusunda endişelendiğini söyledi.

Annesinin tepkisi hızlı ve netti: “Beni durdurdu ve 'Benim yüzümden bunu yapmaya cesaret etme' dedi. Hayatımı senin için inşa etmeye harcadığım hayali elimden alırdın. Olabileceğinin en iyisi olmanı istedim.'”

Sahada geçirdiği yıllarda Head Start programlarındaki küçük çocuklardan başlayarak gençlere mentorluk yapmaya, teşvik etmeye ve ilham vermeye odaklandığını söyledi.

“Eğer bu odadaki bir çocuğa bir şey söylersem -ki bu arada, eğer 20 yaşın altındaysan seni bir çocuk olarak görüyorum- o zaman mirasım benden çok daha uzun sürecek, çünkü bu dünyadan ayrılacağım. Geride gerçekten önemli bir miras kaldı.”