Yale ve CUNY’de reform lideri olan Benno Schmidt Jr. 81 yaşında öldü

senbilirsin

New member
Ülkenin en üst düzey eğitim yöneticilerinden biri olan ve Yale ile New York Şehir Üniversitesi’ne zor ama gerekli reformları getiren anayasa hukukçusu Benno C. Schmidt Jr., Pazar günü Hudson Canyon’daki Millbrook, NY evinde öldü. 81 yaşındaydı.

Kızı Elizabeth Hun Schmidt, ölümünü doğruladı ancak nedeninin henüz belirlenmediğini söyledi.

Mükemmel bir akademik geçmişe sahip ayrıcalıklı Manhattanlı bir ailenin çocuğu olarak, Bay Schmidt’in kaderinde Yale gibi bir üniversitenin başında olmak varmış gibi görünüyordu. Orada altı yıl rektör olarak görev yaptı ve bu süre zarfında fakülte ile acı verici ama gerekli bütçe kesintileri, birçok insanı kızdıran ancak mali ve akademik yön açısından üniversite için daha iyi olan değişiklikler konusunda mücadele etti.

Bir zamanlar şehrin en parlak beyinleri için yarışan, iki ve dört yıllık kolejler ve yüksek lisans programlarından oluşan genişleyen bir sistem olan hasta New York Şehir Üniversitesi’ni iyileştirmek için çok daha fazla zaman harcadı. Belediye Başkanı Rudolph W. Giuliani, 1998’de onu bir kurtarma ekibinin başına getirdiğinde işler karışmıştı.

Bay Schmidt ile yakın çalışan CUNY’nin eski şansölyesi Matthew Goldstein bir telefon görüşmesinde “CUNY çok üzücü bir durumdaydı – enerjisi ve fikri yoktu” dedi. “Bronx Science veya Stuyvesant’tan” – şehrin en seçkin devlet liselerinden ikisi – “veya şehirdeki en iyi okullardan herhangi birinden neredeyse hiç öğrencimiz yok.”

1999’da, Bay Schmidt ve meslektaşları, sistemin büyük ölçüde elden geçirilmesi için bir plan sundular ve sonraki 17 yıl boyunca, önce başkan yardımcısı, ardından yönetim kurulu başkanı olarak bu vizyonu hayata geçirdi.

Bay Schmidt yüzlerce öğretim görevlisi tuttu. Bir onur koleji ve birkaç yüksek lisans okulu kurdu. Kabul edilen öğrencilerin SAT puanlarını yükseltti ve CUNY hukuk fakültesi baro sınavındaki geçme oranını yaklaşık yüzde 25’ten yaklaşık yüzde 80’e çıkardı.

Çoğu eğitim lideri, K-12 veya üniversite düzeyine odaklanır. Bay Schmidt ikisini de yaptı. 1992’de ülke çapında 1.000 kar amacı gütmeyen özel ilkokuldan oluşan bir ağ oluşturmayı planlayan yeni bir şirket olan Edison Schools’un CEO’su olmak için Yale’den ayrıldı.

Edison amacına asla ulaşamadı. Ancak Bay Schmidt ve şirket kurucusu, girişimci Chris Whittle yönetiminde Edison, sözleşmeli okullara ve diğer kâr amacı güden girişimlere kapı açarak ilk ve orta öğretim manzarasının değişmesine yardımcı oldu.

İki adam 2007’de şirketten ayrıldı, ancak 2011’de Alan Greenberg ile güçlerini birleştirerek Avenues’i kurdular: Aşağı Manhattan’daki High Line boyunca 10 katlı bir okulla başlayan uluslararası özel, kar amacı gütmeyen kurumlar ağı olan Dünya Okulu . (Bay Whittle, 2015’te Avenues’tan ayrıldı.)

Bay Schmidt, 1984’te Columbia Üniversitesi onu hukuk fakültesinin dekanı olarak seçtiğinde, bir anayasa hukuku uzmanı olarak zaten bir isim yapmıştı. İki yıldan kısa bir süre sonra, 44 yaşındayken Yale, onu 20. Başkanları olarak atadı.

Artan açığı, çürüyen binaları ve çevredeki New Haven şehri ile soğuk bir ilişkisi olan sorunlu bir kurumu miras aldı.

Bay Schmidt, Yale’i başta uygun fiyatlı konutlar olmak üzere kampüs çevresindeki mahallelere 50 milyon dolar yatırım yapmaya yönlendirdi. Yale’in fiziksel tesisinde 500 milyon dolarlık bir tadilata başladı. Ve altı yıllık görev süresi boyunca Yale’in bağışını 1,7 milyar dolardan 3 milyar dolara neredeyse iki katına çıkaran bir kasırga bağış toplama kampanyası başlattı.

Yale’in yönetim kurulu ve mezunlarının desteğini almasına rağmen, kendisini mesafeli ve otoriter bulan fakülte ve öğrenci topluluğu bölümleriyle arası bozuktu. Yale’deki işletme okulunda ve daha sonra felsefe bölümünde, geleneksel olarak fakülteye bırakılan işe alım ve istihdam kararlarını alarak büyük değişikliklere zorladı.

Ve hafta boyunca New Haven’da yaşamasına rağmen, hafta sonları Manhattan’a döndü ve bazılarında üniversiteye tam olarak bağlı olmadığı izlenimini bıraktı.

1992’nin başlarında Bay Schmidt, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin hem okulun açığını azaltmak hem de bilimlerde genişlemeye yer açmak için bütçesini önemli ölçüde azaltması gerektiğini duyurdu. Birçoğu için plan, bardağı taşıran son damla oldu.

Bay Schmidt, yüzlerce hoşnutsuz öğretim üyesiyle bir araya geldi ve çoğunluğunun onun çalışmalarını desteklediğine işaret etti. Bununla birlikte, fikir birliği oluşturmak için zorlu bir çalışma yapmadan büyük değişiklikler başlattığı yönündeki eleştiriler oyalandı.

Yale’in eski sekreteri Sam Chauncey bir telefon görüşmesinde “Benno, birliklerine ne yaptığını açıklamaya genellikle zaman ayırmayan bir liderdi” dedi. “Pek çok iyi fikri vardı ama sabırsızdı.”

Bay Whittle ilk olarak 1991’de Bay Schmidt’e Edison’a katılması için başvurdu ve bir yıl sonra, göreve gelmeden hemen önce ayrıldığını duyurarak Yale topluluğunu şok etti.

1992’de Haberler Magazine’e “Yale’den ayrılmayı düşünmenin benim sorumluluğum olduğunu hissettim” dedi, “çünkü üniversite bir tür duygusal kargaşa içindeyken, durumun temelleri değişmiş ve istikrara kavuşmuştu.”

Bay Smith’i eleştirmeye devam etse de birçok kişi Yale’in onun sayesinde çok daha iyi bir yer olduğunu söylüyor. Bugün, üniversite tıp ve bilim alanlarında dünyaca ünlüdür ve 42 milyar dolardan fazla bağışa sahiptir.

Üniversitenin şu anki başkanı Peter Salovey bir telefon görüşmesinde “Benno, Yale için gerçekten önemli bir geçiş sırasında başkan olarak görev yaptı” dedi. “Üniversitenin güçlü ticaret okullarına sahip bir kolejden seçkin ticaret okullarına ve kalbinde bir koleje dönüşmesine yardımcı oldu.”

Benno Charles Schmidt Jr., 20 Mart 1942’de Washington DC’de doğdu. Benno Sr., JH Whitney and Co.’nun kurucu ortaklarından biriydi ve bu terim, yaşlı Bay Schmidt’in adlandırdığı bir terim olan risk sermayesinde uzmanlaşmış dünyanın ilk firması olarak kabul ediliyor. Bay Schmidt’in annesi Martha (Chastain) Schmidt ev hanımıydı. Ailesi boşandıktan sonra yeniden evlendi ve evli adını Orgain aldı.

Üst sınıf Manhattan’da büyüyen Benno, Yukarı Doğu Yakası’ndaki St. Bernard’s School’a ve ardından New Hampshire’daki Phillips Exeter Academy’ye gitti.

Yale’de tarih okudu ve 1963’te mezun olduktan sonra doğrudan oradaki hukuk fakültesine gitti ve üç yıl sonra sınıfının birincisi olarak mezun oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başyargıcı Earl Warren için hukuk katibi olarak çalıştı ve ardından 1969’da Columbia Hukuk Fakültesi’ne geçmeden önce iki yıl Adalet Bakanlığı’nda çalıştı.

Kate Russell, Betsy Siggins ve Helen Whitney ile ilk üç evliliği boşanmayla sonuçlandı. Kızı Elizabeth ile birlikte eşi Anne McMillen tarafından hayatta kaldı; oğlu Benno C. Schmidt III; başka bir kızı, Christina Whitney Helburn; üvey kızları Leah Ridpath ve Alexandra Toles; erkek kardeşleri John ve Ralph; üvey kız kardeşi Ruth Fleischmann; beş torun; ve iki üvey çocuk.

Columbia’da Bay Schmidt, İlk Değişiklik yasası konusunda bir uzman olarak hem akademi içinde hem de genel halk arasında bir isim yaptı. Avukat Floyd Abrams ve Columbia Gazetecilik Okulu’nda profesör olan Fred Friendly ile birlikte çalışan Bay Schmidt, PBS için Anayasa üzerine bir dizi televizyon paneli tasarladı ve ev sahipliği yaptı.

Ayrıca iki Woody Allen filmi olan Hannah and Her Sisters (1986) ve Husbands and Wives (1992) filmlerinde kısa karakter rolleri oynayarak oyunculuğa yöneldi. Ve Bay Schmidt, New York çevresindeki küçük mekanlarda hem solo hem de grup halinde çalan başarılı bir halk müzisyeni olarak tanındı.

Bay Schmidt, 2016 yılında CUNY Yönetim Kurulu’ndan istifa etti ve kısa bir süre sonra Avenues’tan ayrıldı. Uzun yıllar Kauffman Vakfı ve New York Tarih Kurumu kurullarında görev yaptı.

Eğitimde değişime olan bağlılığını hiçbir zaman kaybetmedi.

1992’nin başlarında bir grup Yale öğretim üyesi ve yöneticisine, “Bir sorun olacağına gerçekten inandığı halde hiçbir şey yapmayan bir başkan olarak tarihe geçmektense, yanılma riskini almayı tercih ederim” dedi.