Viral Türk atıcı Olimpiyat altınını kazanırsa sporu bırakmayı düşünmüştü

Ethereum

New member
Yusuf Dikec'in takımı Paris Olimpiyatları'nda 10 metre havalı tabanca karma takım yarışmasında gümüş madalya kazandı

Yeni Delhi:

Soğukkanlılığın bir yüzü olsaydı bu Türk atıcı Yusuf Dikec'in yüzü olurdu. Paris Olimpiyatları'nda 10 metre havalı tabanca karma takım müsabakasında hiçbir özel ekipmanı olmadan ve bir eli cebinde gümüş madalya kazanan 51 yaşındaki oyuncu, artık internette en çok aranan kişilerden biri ve ilham kaynağı oldu. çok sayıda mem için.

Takım arkadaşı Sevval İlayda Tarhan'la birlikte evinde kazandığı olimpiyat zaferinin ardından Dikec, manşetlere çıkan rahat tavrını Anadolu Ajansı'na anlattı. “Kendimi en rahat hissettiğim ve vücudumu en stabil tutabildiğim pozisyondu. Dışarıda sakin görünmeme rağmen, içeride bir fırtına vardı ”dedi. “Bu kadar ilgi çekeceğini hiç düşünmemiştim” dedi ve pozisyona yeni girdiğini ve ateş ettiğini ekledi.

23 yıllık yolculuk

Yusuf Dikec'e duyulan ilgi, onun tamirci olduğu ve atıcılık kariyerinin kötü bir boşanma sonrasında başladığı yönündeki iddialarla bir yanlış bilgi dalgasına yol açtı. İlişki durumu bilinmese de, bu sessiz vuruşunun yirmi yıllık sıkı çalışmanın sonucu olduğu açıktır. Türk ordusunda eski çavuş olan Dikec, 2001 yılında atıcılık sporuna başladı. Kendisi beş kez Olimpiyat şampiyonudur ve ayrıca 2008, 2012, 2016 ve 2020 Oyunlarında da yarışmıştır.

Anadolu'ya verdiği röportajda şöyle konuştu: “Bazen 'Çok kolay, elin cebinde madalya kazandın' diyorlar.” Dışarıdan bunu görüyorsunuz ama o madalyanın arkasında 24 yıllık emek var. . Haftanın altı günü 4 ila 5 saat egzersiz yapıyorum.

Dikec, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları, Akdeniz Oyunları ve İslami Dayanışma Oyunlarında madalya kazandı. “Bu koleksiyonda eksik olan şey bir Olimpiyat madalyasıydı. Eğer altın olsaydı koleksiyon tamamlanmış olacaktı. Bu Olimpiyatlarda Altın kazanırsam, bırakmayı düşündüm, “dedi,” diye ekledi: “Çok iyi yapıyorum.” Ve Ilayda da çok iyi, eğer Tanrı izin verirse, 2028'de altın madalyayı kazanacağız. “

Kızından Pep konuşması

Dikec, Paris'e gitmeden önce 9 yaşındaki kızı Başak ile yaptığı konuşmayı Anadolu'ya anlattı. “Dünyadaki tek başkentim, yaşam kaynağım Başak'tır. Gitmeden önce bana ipuçları verdi. Ona 'Jimnastikte nasılsın?' diye sorduğumda şöyle cevap verdi: 'Kendi kendime şunu söylüyorum: 'Yapabilirsin Başak.' “Kazanabilirsin.” Atıcı, Olimpiyat atış etkinliğinden bir gün önce kızıyla konuştuğunu söyledi: “Dikkatimi dağıtmamak için genellikle telefona cevap vermiyorum ama kızımla yaptığım konuşma beni motive etti.”

Başak, babasının performansını göreceği için çok heyecanlı olduğunu söyledi. “Ona başarılar diledim. Birinci gelemediği için üzülmesin diye onu motive ettim.”

“Yusuf Dikec sadece bir isim”

Yıldız atıcı, bir sporcunun milli takım formasını giyerken tavır, davranış ve yaşam tarzına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. “Yusuf Dikec sadece bir isim ve sembol. İnsanların Yusuf Dikec olarak değil de bir Türk sporcusu olarak konuşmasından çok mutluyum.”

Bu zaferin genç Türk atıcılara ilham vermesi gerektiğini söyledi. “Spora çok geç başladım, 28 yaşımda başladım. Avrupa ve dünya çapındaki yarışmalara gittiğimizde ilk etapta finale çıkmayı başarı olarak görüyorduk. Bugün 24 yıl sonra başlıyoruz” diye konuştu. Olimpiyatlarda ikinci olmamızın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bizi aşacaklar. Yaşlıyım ama bunun bir şeyi istemekle ilgili olmadığını, çaba harcamakla ilgili olduğunu gösterdik “İstediğinizi elde etmek için yatırım yaparsınız” dedi.