Temyiz mahkemesi, Biden’ın öğrenci borç erteleme planını bloke etti

senbilirsin

New member
Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, e-postayla yaptığı açıklamada, hükümetin “öğrenci borç yardım programı için yasal yetkimize güvendiğini” ve “Cumhuriyet yetkilileri ve özel çıkarlar tarafından yürütülen bu asılsız davalarla mücadele etmeye devam ettiklerini” söyledi. ” “

Bay Biden’ın Ağustos ayında açıklanan planı, yılda 125.000 dolardan az kazananlar için 10.000 doları ve düşük gelirli aileler için Pell hibesi almış olanlar için 20.000 doları affedecek. İki partili Kongre Bütçe Ofisi’nin yaklaşık 400 milyar dolar olarak tahmin ettiği bir fiyat etiketiyle, tarihin en pahalı yürütme önlemlerinden biri olacak.

2010 itibariyle, Eğitim Bakanlığı, üniversiteye gitmek için borç alan Amerikalılar için en büyük borç veren oldu ve şu anda 1,5 trilyon dolarlık öğrenci kredisi borcuna sahip. Bay Biden’ın planına göre, yaklaşık 26 milyon borçlu öğrenci kredileriyle ilgili federal borçlarını ödemek için başvurdu. Hükümet şimdiden 16 milyon başvuruyu onayladı, ancak yasal zorluklar nedeniyle borç ertelemesi henüz yapılmadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin davası, yaygın olarak Bay Biden’ın teklifini durdurmaya çalışan birkaç davanın en ciddisi olarak görülüyor.

Ayrı bir davaya cevaben, Teksas Bölge Mahkemesi yargıcı geçen hafta Bay Biden’ın davasını “açık kongre onayı” olmadığını söyleyerek reddetti. Bu dava, Bay Biden’ın “mantıksız, keyfi ve adaletsiz” olarak nitelendirdiği planı kapsamında azami borç indirimine hak kazanmayan iki borçlu tarafından açıldı.

Bu kararın hemen ardından Eğitim Bakanlığı, StudentAid.gov web sitesinde başvuruları kabul etmeyi durdurdu. Bakanlık, borç ertelemeyi engelleyen yasal emirleri bozmaya çalıştığını söyledi.

Ajans, “Daha önce başvurduysanız, başvurunuzu bekleteceğiz” dedi.

ABD Teksas Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi yargıcı Mark Pittman geçen hafta Bay Biden’ın yetkilerini aştığına karar verdi. Adalet Bakanlığı, Yargıç Pittman’ın kararını derhal Birleşik Devletler Beşinci Daire Temyiz Mahkemesi’nde temyiz etti.