Teksas, Houston okullarını yeniliyor, kütüphaneleri kapatıyor ve ebeveynleri üzüyor

senbilirsin

New member
Houston’da bir kütüphaneci olan Cheryl Hensley okula başlayacağı için heyecanlıydı. Şehrin devlet okulu sisteminde kırk yıllık bir emektar olarak, ağırlıklı olarak siyahi bir okul olan Lockhart İlköğretim Okulu’ndaki kütüphanesini 40.000 dolarlık yeni kitaplarla doldurmuş ve çalışmaları için eyalet çapında bir ödül kazanmıştı.

Ardından, geçen ayın sonlarında, 62 yaşındaki Bayan Hensley’e artık ihtiyacı olmadığı söylendi: okul kütüphanesi, kısmen disiplin amaçlı kullanılan çok amaçlı bilgisayar laboratuvarlarına dönüştürülecek düzinelerce kütüphaneden biri olacaktı.

Kütüphanecileri işten çıkarma ve şehrin en fakir okullarından bazılarındaki kütüphaneleri fiilen kapatma kararı, bu yıl hükümet tarafından bölgeye ve çoğunluğu siyahi ve Hispanik olan 187.000 öğrenciye dayatılan yeni bir Houston devlet okulu liderleri grubu tarafından alınan en tartışmalı karardı. Vali Greg Abbott tarafından idare edildi.

Teksas eyaleti, ülkedeki en büyük okul sistemlerinden biri olan Houston Bağımsız Okul Bölgesi’ni bu baharda, seçilmiş okul yönetim kurulu ve müdürünün yerine devraldı. Hareket, bazı okullardaki kronik düşük performanstan, okul yöneticilerinin geçmişteki suistimal iddialarından ve eyalet mevzuatında -Houston’dan ılımlı siyahi bir Demokrat tarafından desteklenen- eyaletin okul bölgelerini devralmasını kolaylaştıran değişikliklerden sonra yıllar almıştı.

O zamandan beri, eski bir Ordu Korucusu, Dışişleri Bakanlığı diplomatı ve bir sözleşmeli okul ağının kurucusu olan ve Houston’daki iş için resmi sertifikası olmayan yeni müfettiş, hızla bölgedeki çocukların eğitimi için yeni bir planı benimsedi. buna odaklanmak hızlı gelişme, onlarca ilkokul ve ortaokulda okuma ve matematik puanlarına odaklanır.

Müfettiş Mike Miles, bu ay bir topluluk toplantısında, Houston öğrencileri ile eyalet genelindeki diğerleri ve ilçenin siyah ve Hispanik öğrencileri ile onların beyazları arasında devam eden performans eşitsizliğini açıklayarak, “Gelecek burada ve biz geride kaldık” dedi. Sınıf arkadaşları. “Bu, şimdi cesur şeyler yapmamız gerektiği anlamına geliyor.”

Virginia Üniversitesi Eğitim Okulu’nda bunları inceleyen bir profesör olan Beth Schueler, sorunlu yerel okul sistemlerinin devlet tarafından devralınması – ülke genelinde yaygın bir olay – karışık bir sicile sahip olduğunu söyledi. Başarılı olanlar, genellikle ülkedeki en düşük performans gösteren ilçelerde gerçekleştirildi ve ortalama olarak nötr ila olumsuz etkileri oldu.

Houston için “Bu şimdiye kadar sahip olduğumuz en büyük satın almalardan biri” dedi ve diğerlerine izleyecekleri veya kaçınacakları bir yol gösterebilir.

Devralma o yıl başladığında, yoğun bir şekilde Demokratik bir şehir olan Houston’daki birçok ebeveyn ve öğretmen, okulları üzerindeki etkilerinin kaybolduğundan şikayet ettiler ve Cumhuriyetçi liderlerin nihai hedefinin, halk eğitimine verilen desteği artırmak, Houston ebeveynlerini baltalamak ve sözleşmeye itmek olduğundan korktular. veya özel okullar.

Ancak ebeveynler ve değiştirilen yönetim kurulu üyelerinin birçoğu da dahil olmak üzere diğerleri, bölgenin zor durumdaki okullarında öğrencileri eğitmek için yeterince çaba göstermediğini söyledi ve yeni liderliğe sabır çağrısında bulundu.

Devralma, ilkbaharda, bir Cumhuriyetçi ve sözleşmeli okul destekçisi olan Bay Abbott’ın özel okul kuponları için devlet fonlarının kullanımını teşvik etmek için Teksas’ı boydan boya dolaşmasıyla başladı. Vali, “ebeveynlerin yetkilendirilmesi” yönündeki çabasının, en az 2019’dan beri talep ettiği Houston’ın devralınmasından ayrı olduğunu söyledi. Teksas Eğitim Komiseri Mike Morath, satın almanın en yoksullar arasında ihtiyaç duyulan değişiklikleri hızla ele almak için gerekli olduğunu söyledi. Başarılı okullar, devralmadan önce iyileştirmeler yapılmış olsa da. İlçe geçen yıl devletten “B” notu aldı.

Okulun ilk günü olan 28 Ağustos yaklaşırken, darbeye yönelik eleştiriler de artıyor. Bu ay 200’den fazla kişi protesto için ilçe merkezinin önünde toplandı. Bir tabelada “Houston İşgal Altındaki Okul Bölgesi” yazıyordu. Bir başkasında “Hapishanelerin bile kütüphaneleri vardır” yazıyordu.

Acil değişikliklerin planlandığı iki dilli İspanyolca bir okul olan Pugh Elementary’de bir veli olan 41 yaşındaki Jessica Campos, “Doğru gelmiyor” dedi. “Bu yüzden uykularım kaçıyor. Bu ciddi bir mesele. Bunlar bizim çocuklarımız ve çocuklarımızın eğitiminde söz hakkımız yok ve bu doğru değil.”

Yeni devlet yönetimi, düşük performans gösteren liseleri besleyecek ilk ve orta okullarda “yeni bir eğitim sistemi” yaratmayı umduğunu söyledi. Yeni yaklaşım, okumaya ve matematiğe vurgu yapmayı, öğrencileri standart testlerde daha başarılı olursa öğretmenlere daha fazla ödeme yapmayı ve kopya çıkarma, ödevlere not verme veya öğretmenlerden ders planları yazma gibi zaman alan görevleri diğer çalışanlara yüklemeyi içeriyor. Okullar ayrıca fotoğrafçılık ve spin dersleri gibi seçmeli dersleri öğretmek için topluluk üyelerini işe alacaktır.

Plana göre, bazı okullardaki kütüphanelerin “ekip odaları” haline getirilmesi biraz yanıltıcı olabilir, diye itiraf etti bir bölüm sözcüsü: “Bazı öğrenciler takımlar halinde çalışabilir, ancak oraya gönderilenlerden dersleri aksatmaları beklenir. zamanlarını orada geçirmek için.” Bireysel sıralara oturdular ve derslerini dizüstü bilgisayarlardan izlediler.

Bay Miles, sınırlı alan ve kaynaklar göz önüne alındığında kararın bir uzlaşma olduğunu ve kütüphanelerin ekip odalarına dönüştürüldüğü okullardaki öğrencilerin okuldan önce veya sonra kitap ödünç alma seçeneğine sahip olduğunu söyledi.

Yine de, Houston belediye başkanı Sylvester Turner, çabanın iki sistem yaratma riskini taşıdığını söyledi.

Turner, geçen ay bir belediye meclisi duruşmasında Bay Miles için “Fazla ileri gitti ve Teksas eyaletinin en büyük eğitim bölgesini yerle bir ediyor,” dedi. “Bazı mahallelerde kütüphaneler doluyken bazı mahallelerdeki okulların kütüphanelerini kapatamazsınız. Ne yapıyorsun lan?”

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu yasama meclisi, birden fazla cephede Demokratların yönettiği şehirleri dizginlemeye çalışırken, şehre özgü yönetmelikler oluşturmada yerel gücü sınırlandırırken ve eyalet birliklerini sokağa göndererek ceza adaletinde reform yapma çabalarını frenlerken, siyasi gerilimler Teksas’ta özellikle hassas bir zamanda geliyor. devriyeler.

Devralma aynı zamanda, devlet okullarının yönünü değiştirmeye yönelik ulusal-muhafazakar bir hareketle aynı zamana denk geldi, adayları yerel okul kurullarına aday olmaya teşvik etti ve ırk, cinsiyet ve okul kütüphanelerindeki kitap türleri ile ilgili talimatlara kısıtlamalar getirdi.

Bu arka plan, Houston’daki bazı ebeveynleri ve eğitimcileri satın almanın siyasi amaçlı olduğuna ikna etti.

Yerel okul yönetim kurulu sıkı bir şekilde Demokrat kontrolü altındadır. Ancak devralmayla birlikte üyeleri güç kaybeder ve yerlerine Teksas Eğitim Ajansı tarafından atanan bir kurul gelir. Bir durumda, bir okul yönetim kurulu üyesi, son seçimde kaybeden adayla değiştirildi.

Yedek üye Elizabeth Santos, “Yıkıcı” dedi. “Beni yenmeye çalıştılar ve başarısız oldular. Sonra Greg Abbott ve Mike Morath bunları kullandı.”

Teksas Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, devralmanın eski okul yönetim kurulunu seçen beyaz olmayan seçmenleri haklarından mahrum bıraktığını söyledi ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma çağrısında bulundu.

Ancak değiştirilen diğer birkaç yönetim kurulu üyesi, kendisine başarı şansı verilmesi gerektiğini söyleyerek Bay Miles’a desteklerini sundu. Dört yönetim kurulu üyesi, Houston Chronicle’da “Öğrenciler için en iyi niyetleri taşımayan hiç kimsenin bu kürsüde oturmadığına inanıyoruz” diye yazdı.

Bir bölge danışma komitesinde veli temsilcisi olarak görev yapan Tish Ochoa, düşük performans gösteren okullara daha fazla para harcamak için bölge genel merkezinde personelin ve maliyetlerin düşürülmesi de dahil olmak üzere yeni yaklaşımın bazı yönlerini beğendiğini, ancak bölgenin yapmak zorunda olduğunu söyledi. kendi İletişimi ve dinlemeyi geliştirin.

Bayan Ochoa, “Kütüphanelerin disiplin merkezlerine dönüştürülmesinden yana değilim” dedi. “Sorunlarımızı dürüstçe ele alan bir yöneticiyim. Sonuç olarak, bu okullardan bazılarında çocuklar okuyamıyor.”

Plan, başlangıçta düşük performans gösteren liseleri destekleyen 28 ilk ve orta okula odaklanacak. Wheatley Lisesi, kötü sonuçları Teksas Eğitim Ajansının eyalet yasası uyarınca Houston İlçesini devralmasına izin verdi. 50’den fazla başka okul da Bay Miles’ın planının bazı yönlerini benimsedi.

Sözleşmeli okul ağı Third Future Schools’u kuran ve yöneten Bay Miles, daha önce aynı yaklaşımlardan bazılarını denediği Dallas’ta müdürlük yapmıştı. Austin’deki Texas Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde profesör olan David DeMatthews, okulların ulusal politikalarda herhangi bir gelişme göstermediğini ve öğretmen sirkülasyonunun keskin bir şekilde arttığını söyledi. Daha yakın zamanlarda, Bay Miles’ın şirketi, Third Future Schools ile ortak olan daha küçük Teksas okul bölgelerinde daha yüksek puanlara işaret etti.

Yaz boyunca bazen düşmanca davranan ebeveynlere yönelik bir dizi sunum sırasında, Bay Miles, öğrencileri teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği bir dünyada işlere hazırlamaktan bahsetti. Tekrar tekrar yapay zekaya atıfta bulundu.

Güney Houston’daki ağırlıklı olarak siyahi bir ortaokulda, kovulduğunu yeni öğrenen kütüphaneci Bayan Hensley’den bu ay haber aldı. Ona işinin bilgisayar öğrenmek, bir topluluk oluşturmak ve kitap ödünç almak olduğunu söyledi. Salondaki birçok kişi alkışladı.

Bay Miles omuz silkerek, “Her şey yolunda,” dedi. “Her şey önemli” dedi. “Kütüphaneleri sevmediğimden değil. Tüm kitaplıklardan kurtulmaya çalışmıyoruz. Kaynaklara öncelik vermeliyiz.”