Sürgündeki bir Pakistanlı gazetecinin hikayesi

Ethereum

New member
Kaçırma girişimi başarılı bir kariyere son verdi. (Dosya)

Paris:

Gazeteciliğiyle güçlü ordusunu kızdırdıktan sonra Pakistan’dan kıl payı kurtuldu. Şimdi hikayesi bir çizgi roman haline getirildi.

Taha Siddiqui’nin terapisti, ona beş yıl önce maruz kaldığı adam kaçırma girişimiyle uğraşmamasını yoksa travmasından asla kurtulamayacağını söyledi.

Siddiqui gülümseyerek, “Açıkçası onu hiç dinlemedim,” dedi.

Kendisi gibi sürgünler için bir sığınak olarak 2020’de açtığı Paris barı The Dissident Club’da AFP’ye konuştu.

Adını, daha önce Pakistan’da bir Fransız diplomat olan karikatürist Hubert Maury ile birlikte yazdığı ve Çarşamba günü Fransa’da ve yakında diğer dillerde yayınlanacak olan yeni otobiyografik çizgi romanla paylaşıyor.

Ocak 2018’de Pakistan ordusu mensuplarının onu güpegündüz bir taksiden çıkarıp başka bir arabaya bindirdiği anla başlıyor. Hapis, işkence ve ölüm çok gerçek olasılıklardı.

İki şans Siddiqui’yi kurtardı – boynunu tutan adamı onu bırakmaya ikna etti, sessizce ayrılacağını söyledi ve yolcu kapısının açık olduğunu fark etti.

Hareket halindeki arabadan atladı, yoğun otoyolda koştu ve medya arkadaşlarını uyarmayı başardı ve zaman kazanmak için hızla saldırı hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Ancak Paris’e kaçtıktan sonra ordunun “öldürme listesinde” olduğunu ve asla geri dönemeyeceğini anladı.

ateizme giden yol

Çizgi roman bu olayın ötesine geçiyor ve Suudi Arabistan ve Pakistan’da dindar muhafazakar bir şekilde yetiştirilme tarihi aracılığıyla bölgedeki aşırılığın ve savaşın yayılmasını açıklıyor.

Siddiqui, “Hikayemi çizgi romanlarda anlatmayı seçtim çünkü gençken bir çizgi romana sahip olamıyordum” dedi.

“Kesinlikle babamı üzecek. Umarım görmez.”

İyi bir ilişkileri olduğundan değil. Babasının kaçırılma girişimine verdiği yanıt, yeterince dua etmediği için Tanrı tarafından cezalandırıldığı oldu.

Ailesi üniversitede tanıştığı Şii bir kızla evlenmesine karşı çıkınca Siddiqui’nin kendi inancına meydan okuyan klasik bir Romeo ve Juliet deneyimiydi. İslam’ın Sünni ve Şii mezhepleri arasındaki uçurum, Pakistan’da gergin ve genellikle şiddetli bir fay hattı oluşturuyor.

Artık tam anlamıyla bir ateist olan Siddiqui, “Yaşama biçimimizde yanlış bir şeyler olması içimdeki bu şeyi gerçekten tetikledi” dedi.

‘Pişman olma’

Kaçırma girişimi başarılı bir kariyere son verdi. Birçok uluslararası medya ile çalıştı ve Taliban’ın çocuk felci aşılarını yasaklamasına ilişkin bir makalesiyle prestijli Albert Londres Ödülü’nü kazandı.

Pakistan’ın güçlü ordusuna yönelik korkusuz eleştirisi, onu bir hedef haline getirdi, özellikle de The New York Times’ın gizli hapishanelerini ifşa eden bir kapak hikayesi.

Yardımcı yazarı Maury, “Oldukça çılgıncaydı” dedi. “Ama onu bu kadar ilginç bir hikaye yapan da bu. Onları etkileyici ve dikkate değer buluyorum. Sadece hayatını değil sürgünü de riske attı ve ailesiyle bağlarını kopardı.”

Siddiqui hiçbir pişmanlık duymadığını söyledi: “Bu hayatı seçtim ama[askeri]yanıtı seçmedim. Bu onlara bağlı, bana değil. Bazen üzgünüm. Hayatımda bir kez ülkeye gerçekten inandım, ama şimdi gittikçe daha az. Pakistan çok işlevsiz bir ülke.”

Siddiqui şimdiden diğer sürgünlerin hayatlarını keşfedecek bir devam filmi planlıyor. Kontrolü ele almak istedim çünkü saldırıya uğradığımda kontrolü kaybettim” dedi.

Geçenlerde sürgün ve akıl sağlığı hakkında konuşmak için barı ziyaret eden terapisti bile ikna olmuş durumda.

“İyi olduğumu ve başıma gelenleri anlamaya başladığımı söyledi” dedi. “Gerçekten mutluydum.”

(Başlık dışında, bu haber Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon beslemesi tarafından yayınlanmıştır.)