Su Gitmeyen Lavabo Nasıl Açılır ?

senbilirsin

New member
Su Gitmeyen Lavabo Nasıl Açılır?

Su gitmeyen bir lavabo, oldukça can sıkıcı bir durumdur ve evde karşılaşabileceğiniz birçok tıkanıklık sorunundan biridir. Neyse ki, birkaç basit adımı izleyerek bu sorunu çözmek mümkündür. Lavabo tıkanıklığını gidermek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak, su gitmeyen lavaboyu açarken dikkatli olmak ve doğru yöntemi seçmek önemlidir. Aksi takdirde, sorunu daha da kötüleştirebilir veya lavaboyu zarar görebilirsiniz.

1. Tıkanıklık Nedeni Belirleme

İlk adım, lavabo tıkanıklığının nedenini belirlemektir. Genellikle, lavabo tıkanıklıklarının ana nedenleri saç, yiyecek artıkları, sabun kalıntıları ve yağ birikintileridir. Tıkanıklığın kaynağını belirlemek, doğru çözümü seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, sabun kalıntıları veya yağ birikintileri tıkanıklığa neden olduysa, farklı bir yöntem kullanmanız gerekebilir.

2. Sıcak Su Kullanma

Eğer lavabo tıkanıklığının nedeni yağ birikintileri veya sabun kalıntıları ise, sıcak su kullanarak tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz. Sıcak su, yağı eritebilir ve sabun kalıntılarını çözebilir, böylece lavabo borularının açılmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu yöntem tıkanıklığın büyüklüğüne bağlı olarak etkili olmayabilir.

3. Sirke ve Karbonat Karışımı

Eğer sıcak su tek başına işe yaramazsa, sirke ve karbonat karışımını kullanarak lavabo tıkanıklığını açmayı deneyebilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı, kimyasal reaksiyonlar oluşturarak tıkanıklığı çözebilir. Bu karışımı lavabo deliğine dökün ve bir süre bekletin. Daha sonra bol miktarda sıcak su ile durulayın.

4. Pompalama

Eğer tıkanıklık hala devam ediyorsa, bir tıkanıklık pompası kullanarak lavabo tıkanıklığını açmayı deneyebilirsiniz. Tıkanıklık pompası, basınç oluşturarak tıkanıklığı temizler. Pompalamadan önce lavaboyu suyla doldurun ve ardından pompayı lavabo deliğine sıkıca yerleştirin. Pompayı kademeli olarak sıkın ve ardından serbest bırakın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak tıkanıklığı açmaya çalışın.

5. Lavabo Borularını Temizleme

Eğer tıkanıklık hala devam ediyorsa, lavabo borularını temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için lavabo altındaki boru bağlantılarını sökerek boruları temizleyin. Bir lavabo tıkanıklık açıcı veya boru temizleme çubuğu kullanarak boruları tıkanıklıktan arındırın. Boruları tekrar bağlayın ve lavaboyu kontrol edin.

6. Profesyonel Yardım Alma

Eğer yukarıdaki yöntemler tıkanıklığı çözemezse veya tıkanıklık çok ciddi görünüyorsa, profesyonel bir tesisatçıdan yardım almayı düşünebilirsiniz. Profesyonel tesisatçılar genellikle özel ekipmanlar ve uzmanlıkla tıkanıklıkları açabilirler. Ayrıca, lavabo borularında herhangi bir hasar varsa onarım yapabilirler.

Su gitmeyen bir lavaboyla karşılaşmak can sıkıcı olabilir, ancak doğru yöntemleri kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yukarıdaki adımları izleyerek lavabo tıkanıklığını açabilir ve normal işlevine geri döndürebilirsiniz. Ancak, herhangi bir şüpheniz varsa veya tıkanıklık devam ederse, bir profesyonelden yardım almak en iyisidir. Unutmayın, lavabo tıkanıklıkları ihmal edilmemeli ve hızla çözülmelidir.