Sandy Hook kurbanları mezuniyetlerinde anıldı

senbilirsin

New member
Newtown Lisesi mezunları Çarşamba akşamı Sandy Hook, Connecticut'ta açık hava sahnesinde yürürken el sıkışıp diplomalarını alırken, sınıf arkadaşlarından 20'si kayıptı.

Sandy Hook İlköğretim Okulu'na devam eden onlarca mezun öğrencinin sınıf arkadaşları da 11 yılı aşkın süredir kayıp. 14 Aralık 2012'de ABD tarihindeki en korkunç toplu katliamlardan birinde silahlı bir saldırgan okullarına saldırdığında onlar birinci sınıftaydılar. Yaşları altı ve yedi olan yirmi öğrenci ve altı öğretmen vuruldu.

Mezun olan son sınıf öğrencileri, mavi beyaz mezuniyet elbiselerine “Biz sevgiyi seçiyoruz” ve “Sonsuza dek kalbimizde” yazılı yeşil kurdeleler taktılar. Okullarının futbol sahasındaki katlanır sandalyelere oturdular ve müdürlerinin gelecekteki mezunların 20 ismini okumasını dinlediler.

Sandy Hook saldırısından sağ kurtulan 17 yaşındaki Matt Holden, “İsimlerinin o gün okunması gerekiyordu ve orada olmamaları korkunç bir şey” dedi. “Orada olmalıydı.”

Oğlu Dylan silahlı saldırıda öldürüldüğünde 6 yaşında olan Nicole Hockley, lisenin kurbanların ailelerine karşı düşünceli olduğunu, yıllığında onları andığını ve katılmadıkları Çarşamba günkü törene davet ettiklerini söyledi. yer almak.

Bir röportajında mezuniyet heyecanına hazırlanırken kimsenin cesaretini kırmak istemediğini söyledi.

Bayan Hockley, “Dürüst olmak gerekirse garip bir gün çünkü tüm çocukların mezun olması beni gerçekten çok mutlu ediyor” dedi.

“Ama aynı zamanda elbette beni derinden etkiliyor” dedi. “Keşke Dylan ve Sandy Hook'ta öldürülen diğer çocuklar bugün orada olsaydı.”

Olay yerine gelen ilk rahip olan Katolik rahip Robert Weiss, Newtown'un vurulmadan bu yana çok değiştiğini söyledi. Yeni aileler şehre taşındı. Yeni binalar inşa edildi.

Ancak Monsenyör Weiss, o zamanlar orada yaşayan insanlar için gizli bir bağlantının hâlâ mevcut olduğunu söyledi. Bugün bile bir Starbucks kafesine gidiyor ve bir kahve sipariş ediyor, ancak şehrin toparlanmasına yardım ettiği için minnettarlığından dolayı kahvenin parasını başka birinin ödediğini öğreniyor.

Monsenyör Weiss, aileleri bilgilendirmek için her kurbanın evine polise eşlik etti. Gece saat 2'de eve geldiğinde, uyumasına yardımcı olacak bir Noel filmi izlemeyi umarak televizyonu açtı. Bunun yerine kendini “Carousel”da buldu ve “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” şarkısını duydu.

O anda Newtown halkının hayatta kalabilmek için birbirlerine destek olması gerektiğini anladığını söyledi.

“Sıfır Noktasında bulunanların çoğunun kendilerini toparlayıp birbirlerine gerçek güç vermelerinin harika olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu değişse de değişmese de bu hafta Newtown için zordu. Yayın kamyonetleri ve televizyon kameraları Ana Cadde'de sıralanarak o Aralık ayının anılarını yeniden yaşadılar.

Çatışmada 7 yaşındaki oğlu Daniel'i kaybeden Mark Barden, mezuniyet gününün duygusal yükünün kendisini şaşırttığını söyledi.

Yıllar geçtikçe ulaştığı her dönüm noktasında oğlunun bugün nasıl görüneceğini, ne yapacağını ve önünde ne olacağını merak ediyordu. Sonuç, “tüm bunları özetliyor ve her şeyin kapanışını sağlıyor” dedi.

Törene katılmayı reddeden Bay Barden, “Orada bulunan ve bu korkunç zulümden sağ kurtulan ve hayatlarının geri kalanında bununla yaşamak zorunda kalacak olan sınıfa en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

“Lise ortamının ve memleket ekosisteminin güvenliğini terk etme hissi var” dedi. “Ve bu normal korkuyla ve ayrıca onlara dayatılan tüm bu ek yaşam deneyimleriyle uğraşmak zorundalar.”

Bay Holden, vurulma gününe ait üç sahnenin hâlâ aklında kaldığını söyledi.

Silahı çekilmiş bir polis memuruyla karşılaştığını hatırlıyor. Annesini okulun önünde durup kontrolsüzce ağlarken gördüğünü hatırlıyor. Ve itfaiye istasyonundan yeniden birleşme merkezine dönüştürülen derslerden sonra sıraya girdiğini ve bir sınıfta öğrencilerin çoğunluğunun kayıp olduğunu gördüğünü hatırlıyor.

Bay Holden, o öğleden sonra anne ve babasının onu yürüyüşe çıkardığını ve ona ne olduğunu açıklamaya çalıştığını söyledi. Yıllardır gerçeği anlamadığını ancak bir dereceye kadar anlamış olması gerektiğini söyledi çünkü anne ve babasının bir daha görmeyeceğini söylediği arkadaşlarının her biri için birer taş topladı.

Bu taşlar hâlâ ailesinin vurulan kurbanlar için geçici bir anıt diktiği arka bahçesinde duruyor.

Bu hafta Newtown Lisesi mezunları, kasabanın geleneğine uygun olarak ziyaret için kendi ilkokullarına döndüler. Bu, Bay Holden'ın, saldırının gerçekleştiği bina yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilen yeni Sandy Hook kampüsünü ilk ziyaretiydi.

O ve hayatta kalanlar koridorlarda yürüdüler ve öğrencilere beşlik çaktılar.

“Gerçekten çok eğlendim” dedi. “Harika bir deneyim yaşadıklarını bilmek ve yüzlerindeki gülümsemeyi görmek gerçekten harikaydı.”

Ancak birinci sınıf öğrencilerinin ne kadar küçük olduğunu görünce, vurulma olayı gerçekleştiğinde kendisinin de ne kadar küçük olduğunu düşündü. Hiçbir şeyin onu olanlara hazırlayamayacağını fark etti.

Monsenyör Weiss, 24 Mayıs 2022'de Teksas Uvalde'deki bir ilkokula silahlı bir kişinin ateş açıp 19 dördüncü sınıf öğrencisini ve iki öğretmeni öldürmesinin Newtown'u çok etkilediğini söyledi.

Olaylar Sandy Hook olaylarına o kadar benziyordu ki, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki toplu silahlı saldırılara ilişkin sürekli haberlere rağmen, birçok insan için bunları anlamak özellikle zordu.

Monsenyör Weiss, “İnsanlar buna karşı bir miktar bağışıklık geliştiriyor, bu da korkunç çünkü artık çok yaygın” dedi. “Marketler, alışveriş merkezleri, sinemalar, kiliseler artık hayatımızın bir parçası haline geldi biliyorsunuz.”

Bay Holden sonbaharda Washington DC'deki üniversiteye gidecek ve orada siyaset bilimi okumayı planlıyor. Siyasete girmeyi ve silah kontrolü için mücadele etmeyi umuyor.

“Sandy Hook'tan sonra bazı değişiklikler olması gerekiyordu ve bazı değişiklikler olsa da bunlar yeterli değildi” dedi. “Şu an gördüğüm kadarıyla, eğer bu değişiklikleri istiyorsam, bu değişiklikleri yapmanın en iyi yolu dışarı çıkıp bunu kendim yapmaktır.”

Bay Holden mezuniyet gününün genel olarak bir kutlama günü olduğunu söylese de, aynı zamanda koyu tonlar da vardı. Müdür Kimberly Longobucco, saldırıda ölen çocukların isimlerini okuduktan sonra bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

“Onu cesareti, nezaketi ve ruhuyla anıyoruz” dedi Dr. Longobucco. “Bugün ve her gün onları onurlandırmaya çalışalım.”

Hayatta kalan mezunların hatırlamaya yemin ettikleri ve sonraki adımlarına ilham veren isimleri okumak neredeyse iki dakikasını aldı.

Bayan Hockley, “Bunun neyin kaybolduğunu ve neyin burada olması gerektiğini hatırlamanın gerçekten güzel bir yolu olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu çocuklar oğlumu ve diğerlerini yanlarında taşıyorlar.”

Neil Vigdor raporlamaya katkıda bulunmuştur.