Sadece Gazze değil: Öğrenci protestocular küresel bir mücadeleyle bağlantılar görüyor

senbilirsin

New member
Ülke çapındaki öğrenci protestocularla konuştuğunuzda öfkeleri açık: Gazze'deki ölüm ve yıkımın boyutları karşısında sarsılıyorlar ve Filistin davası uğruna savaşmak için tutuklanmayı göze alacaklar.

Çoğu için savaş hiç ayak basmadıkları bir ülkede yaşanıyor ve yerel sağlık yetkililerine göre şu ana kadar 34.000 ölüyü sadece internette okudukları veya gördükleri yoluyla biliyorlar.

Ancak çoğu kişi için sorunlar eve daha yakın ve aynı zamanda çok daha büyük ve kapsamlı. Onlara göre Gazze çatışması, uzak görünen meselelerle bağlantılı bir adalet mücadelesidir. Polis müdahalesi, yerli halklara kötü muamele, siyah Amerikalılara karşı ayrımcılık ve küresel ısınmanın etkilerinin onları motive ettiğini söylüyorlar.

Geçen hafta ülke çapında düzinelerce öğrenciyle yapılan röportajlarda, Gazze çatışmasına bakış açılarını geniş bir perspektiften anlattılar; bu da aciliyetlerini ve inatçılıklarını açıklıyor.

Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde birinci sınıf öğrencisi Ife Jones, mevcut aktivizmini, ailesinin de dahil olduğu 1960'lardaki sivil haklar hareketiyle ilişkilendirdi.

Bayan Jones, protestoculara karşı mevcut direniş hakkında “Eksik olan tek şey köpekler ve suydu” dedi.

Pek çok gösterici üniversite yönetiminin taleplerini reddetti, kendilerini banklara zincirledi ve binaları işgal etti. Artık protestocular, son 24 saat içinde Columbia Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok okulda yüzlerce tutuklamayla karşı karşıya kaldı.

Çeşitli kampüslerdeki İsrail yanlısı öğrenciler karşı protestolarını yoğunlaştırdıkça, önümüzdeki günlerde ortam daha da gerginleşebilir.

Röportajlarda birçok göstericinin kullandığı dil de dikkat çekiciydi. Öğrenciler, Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü durumun önyargı ve baskıya dayalı küresel güç yapılarının sonucu olduğunu göstermek için açıklamalarını kesişimsellik, sömürgecilik ve emperyalizm gibi akademik terimlerle özgürce süslediler.

Cornell Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Katie Rueff, “Çevreciler olarak dünyaya kesişimsel merceklerden bakmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “İklim adaleti herkesin meselesidir. Kimliğin her boyutunu etkiliyor çünkü kökleri emperyalizmin, kapitalizmin ve benzerlerinin aynı mücadelelerine dayanıyor. Bence bu çatışma ve Filistin'deki soykırım için de bu çok doğru.”

Cornell Üniversitesi'nde hücre ve moleküler biyoloji alanında yüksek lisans öğrencisi olan 27 yaşındaki Jawuanna McAllister, ait olduğu öğrenci grubunun ismine dikkat çekti: Karşılıklı Özgürlük Koalisyonu.

Bu bizim adımıza: karşılıklı kurtuluş” dedi Bayan McAllister. “Bu, ırkçılık karşıtı, emperyalistlik karşıtı ve sömürgecilik karşıtı bir örgüt olduğumuz anlamına geliyor. Hepimiz özgür olmadığımız sürece hiçbirimizin özgür olamayacağına ve hak ettiğimiz saygı ve haysiyete sahip olamayacağımıza inanıyoruz.”

Neredeyse tüm protesto grupları derhal ateşkes yapılmasını ve İsrail ya da orduyla ilgisi olan şirketlerin bir şekilde tasfiye edilmesini istiyor. Ancak her şey birbiriyle bağlantılı olduğundan bazı protestocuların gündemlerinde başka konular da var.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde Nicole Crawford gibi öğrenciler, üniversitenin Los Angeles Polis Departmanı ile olan işbirliğine son vermesini ve üniversitenin yatırımları konusunda daha fazla şeffaflık talep ediyor. 20 yaşındaki Crawford, Gazzelilerin acılarını dünyadaki diğer mazlum insanların durumuyla ilişkilendirdiğini söyledi.

“Ezilen bir grubun parçası olduğunuzda, özellikle de Afrika halklarının köleleştirilmesine, insanlıktan çıkarılmasına ve aşağılanmasına dayanan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Pan-Afrika diasporasının bir parçası olmak gibi doğrudan devlet şiddetine maruz kalan insanlar, aslında bu durumu siyasallaştırır. sen,” dedi Bayan Crawford.

Emory Üniversitesi'nde kampüsü işgal eden göstericiler, Atlanta'nın eteklerinde polis ve itfaiyeciler için geniş bir eğitim alanının inşasına atıfta bulunarak “Özgür Filistin” ve “Polis Şehri'ni Durdurun” sloganları attılar.

“Onlar” ve “onlar” zamirlerini kullanan, Columbia, Güney Carolina'dan 19 yaşındaki Emory birinci sınıf öğrencisi Ari Quan, Gazze'deki çatışmayı özellikle yakından takip etmediğini kabul etti, ancak bunun önemli olduğunu söyledi. Polislikteki adalet hareketi ile Filistin yanlısı duyarlılık arasında örtüşme var. Arkadaşlarının polis tarafından yere itildiğini gördükten sonra kampüsteki gösterilere katılmak üzere harekete geçtiler.

“Buna karışmasaydım kendimi kötü hissederdim” dediler. Polisin daha fazla militarizasyonunu hayal bile edemiyorum.”

Filistinlileri desteklemeye yönelik öğrenci hareketi onlarca yıl boyunca başka meselelerle bağlantılandırılarak inşa edildi. Filistin'de Adalet İçin Öğrenciler, 1990'ların başında Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde ortaya çıkan gevşek bir yapıya sahip bir grup, bilinçli olarak diğer aktivistleri (çevreciler, Latin Amerika'ya Amerikan müdahalesine karşı olanlar, Körfez Savaşı'nı eleştirenler) davet etti ve böylece Üs grubunu genişletti. .

Grubun ulusal yönetim komitesine göre bugün çoğu ABD'de olmak üzere 200'den fazla özerk şube bulunuyor. Ve sıklıkla diğer öğrenci gruplarıyla birlikte çalışırlar.

Koalisyon kurmak bir güç ve gurur kaynağıdır ve protestoculara dünyanın büyük bir kısmının kendilerinden yana olduğu hissini verir.

Ancak akademisyenler, İsrail yanlısı birçok öğrenciyi ve mezunu öfkelendiren bu mevcut hareketin, Güney Afrika'daki veya Vietnam Savaşı'ndaki apartheid karşıtı hareketlerden çok farklı olduğunu söylüyor.

Timothy Naftali, 1960'larda Vietnam Savaşı karşıtı gösteriler sırasında etnik kökeninin hedef alındığını hisseden tek bir seçim bölgesinin olmadığını söyledi. Columbia Üniversitesi'nde kamu politikası dersleri veriyor ancak öğrenci askerlerin veya ROTC üyelerinin de hedef alındığını kabul ediyor.

Naftali, “Bugünkü gösterilerin Vietnam'daki savaş karşıtı gösterilerden çok daha büyük bir güvensizlik duygusu yarattığını hayal ediyorum” dedi.

Bugünkü bölünmenin büyük kısmı Hamas ve Yahudi karşıtlığı etrafında dönüyor.

Röportajlarda birçok öğrenci, İsrail'de 7 Ekim'de 1.200 kişinin ölümüne yol açan saldırılara öncülük eden militan grup Hamas hakkında sorular sorulduğunda olaya dahil olmayı reddetti. Birçoğu saldırıların korkunç olduğunu söyledi.

Ancak St. Louis'deki Washington Üniversitesi öğrencisi Lila Steinbach, saldırıların karmaşık duyguları ortaya çıkardığını kabul etti. Saldırılarda öldürülen, rehin alınan kişileri tanıyor. Göstericilerin çoğu gibi o da Yahudi olarak yetiştirilmişti.

“7 Ekim'de yaşananlar, liberalleşmeye ve sömürgecilikten kurtulmaya kararlı biri olarak siyasetimin bir sınavıydı” dedi ve şunu ekledi: “Hamas'ın uyguladığı tüm şiddeti kınamamak zor.”

Ancak şunu da ekledi: “Terörün ortaya çıkmasında İsrail şiddetinin ve ABD emperyalizminin şiddetinin ve bu aktörlerin yarattığı koşulların sorumlu olduğunu da biliyorum. “Açık hava hapishanesinde yetim olarak büyüyorsanız ve suçlunun İsrailli olduğunu duyuyorsanız neden onlara inanmıyorsunuz?”

Protestocuların neredeyse tamamı antisemitizmin gerçek bir sorun olduğunu söyledi.

Ancak bunu çevrelerinde görmediklerini söylediler; ne kamplarında, ne diğer protestocular arasında, ne de “Nehirden Denize” sloganlarında. (Onların bakış açısına göre “Nehirden Denize” İsrail Devleti’nin ortadan kaldırılmasına yönelik bir çağrı değil, barış ve eşitlik çağrısıdır.)

Pazar günü birkaç düzine protestocu Pittsburgh Üniversitesi kampı çevresinde toplandı. Üniversitenin matematik bölümünde öğretim üyesi olan 25 yaşındaki Alexandra Weiner, 2018'de beyaz bir milliyetçinin 11 ibadetçiyi vurup öldürdüğü Hayat Ağacı sinagogunda büyüdüğünü söyledi.

Bazı karşıt protestocular kampı Yahudi aleyhtarı olarak nitelendirirken, o, “Tek bir Yahudi düşmanlığı duygusu yaşamadım veya duymadım” dedi.

O günün ilerleyen saatlerinde yüzlerce protestocu ateşkes talebiyle kampüste yürüdü. Polisle kısa süreli çatışmanın ardından 2 kişi gözaltına alındı. Salı günü kamp gitmişti.

Alan Kör, Neelam Bohra, Patrick Cooley, Jill Cowan, Jenna Fisher, Sean Keenan Ve Cole Louison raporlamaya katkıda bulunmuştur.