Rutgers Üniversitesi öğretim üyeleri grev yaparak dersleri ve araştırmaları aksatıyor

senbilirsin

New member
Rutgers Üniversitesi’nde tahmini 9.000 tam ve yarı zamanlı öğretim üyesini temsil eden üç sendika, okulun 257 yıllık tarihinde ilk kez Pazartesi günü greve gitti ve New Jersey’nin önde gelen devlet üniversitesindeki öğretim ve araştırmayı durdurdu.

Eyalet genelinde yaklaşık 67.000 öğrenciyi etkileyecek olan grev, sendika yetkilileri ile üniversite yetkilileri arasında yaklaşık bir yıldır süren sonuçsuz müzakerelerin ardından geldi. Sendikalar Pazar günü, iki tarafın maaş zammı ve kadrolu öğretmenler ile üniversite mezunlarının hakları da dahil olmak üzere çeşitli konularda birbirinden uzak olduğunu söylediler.

Tam zamanlı öğretim üyelerini, yüksek lisans öğrencilerini, postdocları temsil eden sendikalardan biri olan Rutgers AAUP-AFT’nin başkanı Rebecca Givan, “Bu yeni sözleşmenin, özellikle en düşük maaşlı ve en savunmasız üyelerimiz için dönüştürücü olmasını amaçlıyoruz” dedi. ve danışmanlar, yaptığı açıklamada söyledi.

Givan, önemli bir maaş artışı ve doçentler için iş güvencesi vaatlerini içeren sendika önerilerinin “yönetimin en çok karşı çıktığı şeyler” olduğunu söyledi.

İşçiler, Rutgers’ın New Brunswick, Newark ve Camden’deki üç ana tesisinde gözcülük yaparken, üniversite ve sendika yetkilileri, Vali Phil Murphy’nin onları müzakere etmeye davet ettiği eyalet başkenti Trenton’da bir araya geldi.

Bayan Givan bir röportajda “Verimli müzakereler olmasını umuyoruz ve valinin desteğini takdir ediyoruz” dedi. “Bunu yapmaya kararlıyız ve gerekirse, onu yapana kadar burada kalmaya kesinlikle hazırız.”

Üniversite sözcüsü Dory Devlin de benzer şekilde iyimserdi. Rutgers’ın valinin liderliğini takdir ettiğini ve “geri kalan sorunları hızlı bir şekilde çözebileceğimiz konusunda umutlu olduklarını” söyledi.

İşçi örgütlenmesi ve sendikal hareketler

Üniversite Pazar günü yaptığı açıklamada, grevin akademisyenleri etkilemesini beklemediğini söyledi. Bahar yarıyılı bir sonraki ayın başında sona erer.

Okuldan yapılan açıklamada, “Sendika liderliğinin eylemleri ne olursa olsun, üniversite, 67.000’den fazla öğrencimizin grevden etkilenmemesini ve akademik ilerlemelerine devam edebilmelerini sağlamaya kararlıdır.”

“Öğrencilerimizin araştırmalarını tamamlama ve derecelerini kazanma yetenekleri, üniversite için en önemli önceliktir” diye ekledi. Grevin öğrencilerimizin mezuniyet yolundaki ilerlemelerini etkilememesi için her türlü çaba gösterilecektir.”

100’den fazla öğretim üyesi ve öğrenci Pazartesi günü üniversitenin New Brunswick’teki ana kampüsünün dışındaki bir sokak köşesinde grev yapmak için toplandı. Kadın, toplumsal cinsiyet ve cinsellik çalışmalarında yüksek lisans öğrencisi olan 24 yaşındaki Michelle Ling, “her ikisi de bu üniversiteyi ayakta tutuyor” dediği lisansüstü öğrencileri ve fakülteyi savunmak için konuştu.

Dokuz aylık bir sözleşmeyle Rutgers’ta öğretmen olarak yılda 30.000 dolar kazanan Bayan Ling, okulda çalışan birçok yüksek lisans öğrencisinin iki yakayı bir araya getirmek için birden fazla işte hokkabazlık yapmak veya kamu desteğinden yararlanmak zorunda kaldığını söyledi.

Ling, “Burada tanıdığım birçok mezun yemek kuponu alıyor. Tanıdığım birçok mezunun gizli yarı zamanlı işleri var ve aileleri olduğu için üniversiteye rapor vermiyorlar.” , sorumlulukları var.” .

Eğitim Enstitüsü’nde profesör olan 48 yaşındaki Ebelia Hernandez, bir işi olduğu için “misilleme korkusu olmadan burada olma lüksüne” sahip olduğunu söyledi.

“Üniversitede farklı seviyelerde saygı ve statü var ve doçentler hak ettikleri statüyü alamıyorlar” dedi. “Daha az kadrolu pozisyon var, giderek daha fazla öğretim görevi üstleniyorlar ve bunun için tazmin edilmeleri gerekiyor.”

Sendika yetkilileri, grev çağrısının, sendika üyelerinin yüzde 94’ünün bu yılın başlarında lehte oy kullanmasının ardından yapıldığını söyledi. Ancak üniversite, tüm sendika üyelerinin çalışmaya devam etmesini beklediğini ve New Jersey’de kamu sektörü çalışanlarının grevinin yasa dışı olduğuna inandığını söyledi.

Okuldan yapılan açıklamada, “Üniversite, üniversiteyi çalışır durumda tutmak ve öğrencilerimizi, hastalarımızı ve personelimizi eğitimlerinin, klinik bakımlarının ve işlerinin aksamasından korumak için mahkemeye gidebilir.” “Üniversite, normal faaliyetlere dönüşü zorlamak için mahkemede ihtiyati tedbir talebinde bulunabilir.”

Sendikalar, grevlerini yasaklayan bir yasa olmadığını savunuyorlar. Rutgers AAUP-AFT, Twitter’da yaptığı bir gönderide üniversitenin konumunu “hayal ürünü veya yalancı” olarak nitelendirdi.

Grev, federal ve eyalet yasa koyucularının desteklerini ifade etmesiyle hızla ulusal dikkatleri üzerine çekti. Vermont Senatörü Bernie Sanders, Twitter’da “Bu işçiler, ŞİMDİ adil ücret ve yan haklar içeren iyi bir sözleşmeyi hak ediyor” dedi.

Rutgers’ın da içinde bulunduğu kongre bölgesini temsil eden Demokrat Temsilci Frank Pallone Jr., Pazartesi günü bir kampüs meydanında yaklaşık 300 kişilik bir mitingde mezun öğrencilerin ve ek öğretim üyelerinin “geride bırakılamayacağını” söyledi.

“Yönetim, daha fazla araştırma için daha fazla hibe ve fon almaya çalışmak için beni aramaya devam ediyor” dedi. “Ama her zaman söylüyorum, eğer durum buysa, araştırma yapan ve ders veren doktora öğrencilerinin de adil bir ücret almaları gerektiğinden emin olmalıyız.”

Rutgers’ta siyaset bilimi okuyan bir üçüncü sınıf öğrencisi olan Ethan Block, grevdeki öğretim üyeleriyle dayanışma içinde Pazartesi günü derse gitmediğini söyledi. (Kursu birliğe üye olmayan misafir öğretim üyesi tarafından verilmektedir.)

Block, “Fakülte sendikalarına yönetim tarafından açıkçası haksız muamele edildiğini hissediyorum” dedi. Salı günü derse gitmeyi de planlamadığını söyledi.

Grev yapan öğretim üyelerini desteklemek için öğrenci topluluğu olarak bir tür görevimiz var” dedi. “İstediklerini alırlarsa, eğitimim daha iyi olacak ve Rutgers’daki her öğrencinin eğitimi daha iyi olacak.”

Lola Fadulu raporlamaya katkıda bulundu.