Ratan Tata'nın Mumbaili çocuktan küresel ikona yolculuğu

Ethereum

New member
Yeni Delhi:

Tata devini 1991 yılında göreve başladığından bu yana otuz ülkeden yüzün üzerinde ülkeye taşıyan iş dünyasının devi ve küresel ikonu Ratan Naval Tata, bugün Mumbai'deki Breach Candy Hastanesi'nde hayatını kaybetti. 86 yaşındaydı ve yaşı nedeniyle rutin sağlık kontrolünden geçiyordu.

Şirketi Tata Sons, Ratan Tata'ya bir saygı duruşu olarak bugün onun çocukluğunu ve onlarca yıl içindeki yolculuğunu hatırlatan bir anma notu yayınladı.

Dünyanın en saygın sanayicilerinden ve hayırseverlerinden biri haline gelen Ratan Tata, 28 Aralık 1937'de Naval ve Soonoo Tata'nın çocuğu olarak dünyaya geldi. O ve küçük erkek kardeşi Jimmy, büyükanneleri Navajbai R Tata tarafından Bombay şehir merkezinde (şimdi Mumbai) Tata Palace adlı barok bir konakta büyütüldü.

Müthiş bir anne olan Navajbai, torunlarına güçlü değerler aşıladı. Bay Tata, çocukluk yıllarından bahsettiği bir röportajını şöyle anlattı: “Çok hoşgörülüydü ama aynı zamanda disiplin konusunda da oldukça katıydı.” “Çok korunaklıydık ve çok fazla arkadaşımız yoktu. Piyano öğrenmem ve bol bol kriket oynamam gerekiyordu” dedi.

RATAN TATA – OKUL VE KOLEJ YILLARI

Bay Tata, Mumbai'de Campion'da, ardından Cathedral'de ve John Connon'da eğitim gördü. Daha sonra yüksek öğrenimine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ivy League üniversitesi Cornell'de devam etti.

Cornell'de mimarlık ve inşaat mühendisliği okudu ve 1955'ten 1962'ye kadar Amerika'da geçirdiği yılların Bay Tata üzerinde muazzam bir etkisi oldu. Pek çok açıdan bu onun doğuşuydu. Tata Sons, Amerika'yı dolaştığını ve Kaliforniya ve Batı Yakası yaşam tarzından o kadar etkilendiğini ve Los Angeles'a yerleşmeyi kabul ettiğini söyledi.

IBM'DEKİ İŞ

Navajbai'nin sağlığı kötüleşti. Bay Tata, geride bıraktığını düşündüğü hayata geri dönmek zorunda kaldı. “Los Angeles'taydım ve çok mutluydum. Ve ben de oradaydım, gitmem gerekenden önce ayrılıyordum” dedi Bay Tata, 2011'de CNN ile yaptığı bir röportajda.

Hindistan'da Bay Tata, IBM'den bir iş teklifi aldı. JRD Tata pek eğlenmedi. “Bir gün beni aradı ve Hindistan'da IBM için çalışamayacağınızı söyledi. Oradaydım.” [the IBM office] ve bende olmayan bir özgeçmiş istediğini hatırlıyorum. Ofiste elektrikli daktilolar vardı, ben de bir akşam oraya oturup daktiloda bir özgeçmiş yazdım ve ona verdim.”

BABASIYLA İLİŞKİLERİ

En büyük oğlunun aksine, Naval Tata, kraliyet ailesi ve halk arasında kendini eşit derecede evinde hisseden, sosyal ve dışa dönük bir kişilikti. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün önde gelen isimlerinden ve saygın bir spor yöneticisi olan Tata Sons'un yöneticisi oldu. Ancak baba ile oğul arasında mizaç farkı vardı. Bay Tata, Jamsetji Tata, JRD Tata ve Naval Tata'nın hayatlarını kutlayan özel bir yayında “Yakındık ama değildik” diye yazdı. “15 yaşımdayken Hindistan'ı on yıllığına terk ettim. Şunu söylemeliyim ki, bir baba ile oğul arasında çoğu zaman olduğu gibi fikir ayrılıkları olmuş olabilir,” diye hatırladı Tata'nın oğulları Bay Tata'ya.

“[My father] yüzleşmelerden nefret ediyordu. Anlaşmaları müzakere etmede çok iyiydi… Bu anlaşma çoğu zaman bir uzlaşmayı içeriyordu ve o tamamen alış-verişten yanaydı. Bir insan olarak çok şey verdi ve bazen biz genç ve daha az olgun insanlar olarak bir çözüm, barış ya da başka bir şey arayışı içinde ona boyun eğmek için mücadele ettik” diye yazdı Tata Sons tarafından paylaşılan bir saygı duruşunda.

MİMAR

Sık sık söylediği gibi, mimarlık ona akıllı bir iş lideri olma araçlarını verdi. Bay Tata'nın bu ekipmanı gerçek disiplin içinde kullanmak için çok az fırsata sahip olması üzücüydü; annesi için tasarladığı bir ev, Alibaug'da bir rezidans ve Mumbai'deki kendi sahil evi bunların en ünlüleriydi.

EVCİL HAYVANLARA TUTKUSU VE SEVGİSİ

Bay Tata'nın diğer dilekleri için biraz daha zamanı vardı. Uçmak ve hızlı arabalar, diğer pek çok şey gibi, Cornell kazanında doğan kalıcı tutkulardı. Kulakları artık basınca dayanamaz hale gelinceye kadar dalmak da aynı şekildeydi.

Sigara içmeyen ve içki içmeyen Bay Tata bilinçli olarak bekar kalmayı seçti. Bu adama çok benziyor: Tata davasına kendini adamış yalnız bir savaşçı. Mumbai'deki kitap dolu evinde tuttuğu arkadaşlık, Alman Çoban Köpekleri Tito ve Tango'ydu ve onlara olan sevgisi her zaman sınır tanımadı.

Bay Tata'nın evcil hayvanlarının birçoğu ölüm nedeniyle elinden alındı ve bu kaybın bedeli ağır oldu ama o, başka bir sadık arkadaşla arkadaş olma şansından asla vazgeçmedi. Bir keresinde “Evcil hayvan olarak köpeklere olan sevgim her zaman güçlüdür ve hayatım boyunca sürecek” demişti.

“Evcil hayvanlarımdan birinin ölümü her seferinde tarifsiz bir üzüntü oluyor ve böyle bir vedaya daha dayanamayacağıma karar veriyorum. Ancak iki ila üç yıl sonra evim onsuz yaşayamayacak kadar boş ve sessiz hale geliyor, bu yüzden tıpkı sonuncusu gibi sevgimi ve ilgimi çeken başka bir köpek var.

RATAN TATA'NIN HAYATI VE ZAMANLARININ ZAMAN ÇİZELGİSİ

• 1937: Ratan Tata, Soonoo ve Naval Tata'nın çocuğu olarak dünyaya geldi.
  • 1955: 17 yaşında Cornell Üniversitesi'ne (Ithaca, New York, ABD) gidiyor; Daha sonra yedi yıllık bir süre boyunca mimarlık ve mühendislik okudu.
  • 1962: Mimarlık alanında lisans derecesi aldı.
  • 1962: Tata Industries'de Asistan olarak Tata Group'a katıldı; Aynı yılın ilerleyen saatlerinde, Tata Engineering and Locomotive Company'nin (şimdi Tata Motors) Jamshedpur fabrikasında altı ay eğitim aldı.
  • 1963: Jamshedpur tesislerinde bir eğitim programı için Tata Iron and Steel Company'ye veya Tisco'ya (şu anda Tata Steel) taşındı.
  • 1965: Tisco'nun mühendislik departmanına teknik müdür olarak atandı.
  • 1969: Avustralya'da Tata Group'un yerleşik temsilcisi olarak çalışıyor.
  • 1970: Hindistan'a döner ve kısa bir süreliğine yazılıma yeni başlayan Tata Danışmanlık Hizmetleri'ne katılır.
  • 1971: Mücadeleci bir elektronik şirketi olan Ulusal Radyo ve Elektronik'in (daha çok Nelco olarak bilinir) sorumlu müdürü olarak atandı.
  • 1974: Tata Sons Yönetim Kurulu'na Direktör olarak katıldı.
  • 1975: Harvard Business School'da İleri Yönetim Programını tamamladı.
  • 1981: Tata Industries'in Başkanı olarak atandı; yüksek teknoloji şirketlerinin destekçisine dönüşme sürecini başlatır.
  • 1983: Tata stratejik planını tasarlar.
  • 1986-1989: Ulusal havayolu Air India'nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
  • 25 Mart 1991: Tata Sons'un Başkanı ve Tata Trusts'ın Başkanı görevini JRD Tata'dan devraldı.
  • 1991: Hindistan ekonomisinin liberalleşmesinin devam ettiği bir dönemde Tata Grubunun yeniden yapılandırılmasına başlıyor.
  • 2000'den itibaren: Tata Grubu'nun büyüme ve küreselleşme hamlesi onun liderliği altında hızlandı ve yeni milenyumda Tetley, Corus, Jaguar Land Rover, Brunner Mond, General Chemical Industrial Products ve Daewoo dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli Tata satın alımı görüldü.
  • 2008: Öncülüğünü yaptığı ve şevk ve kararlılıkla yönettiği öncü küçük otomobil projesinden doğan Tata Nano'yu piyasaya sürdü.
  • 2008: Hindistan Hükümeti tarafından ülkenin en yüksek ikinci sivil ödülü olan Padma Vibhushan'a layık görüldü.
  • Aralık 2012: Tata Group'ta geçirdiği 50 yılın ardından Tata Sons'un başkanlığından ayrılıyor; Tata Sons'un Onursal Başkanı olarak atandı.
  • 9 Ekim 2024: Ratan Tata 86 yaşında hayatını kaybetti.