Pandemi kuşağı üniversiteye gidiyor. Kolay değildi.

senbilirsin

New member
Haber gibi yayınlardan daha fazla sesli haber dinlemek için, iPhone veya Android için Audm’u indirin.

Jazeba Ahmad, Covid-19 vurduğunda ve matematik eğitimi sekteye uğradığında lisede bir ortaokul öğrencisiydi. Bayan Ahmad, cebir, geometri, istatistik ve hesap gibi alanlarda sağlam bir temel sağlamak için tasarlanmış uluslararası bir lise matematik kursuna kaydoldu.

Ancak Columbus, Ohio’daki lisesinin uzaktan eğitime sert bir geçiş yaptığını ve kısa süre sonra matematik derslerinin onlara gösterecek hiçbir şey bulamadan geçtiğini söyledi. Columbus State Community College’daki birinci yılında, 19 yaşındaki Bayan Ahmad, ustalaşması gereken bir şey olan cebirde bocaladı.

Bayan Ahmad, “Bu iki yılda çok şey kaçırdım” dedi. “Bu becerileri lisede öğrenmiş olsaydım, bu sınıfta başarılı olmak için daha donanımlı olacağımı hissettim.”

Kolejler şimdi lisede pandemik öğrenme kayıpları yaşayan ilk öğrenci dalgalarını eğitiyor. Özellikle dördüncü ve sekizinci sınıflar için yapılan ulusal sınavlardan alınan son iç karartıcı sonuçlar, her yıl yetişmek için mücadele eden yeni öğrencilerle karşılaşabileceklerini gösterdiği için, gördükleri şey içler acısı. Hemen hemen tüm eyaletlerde sekizinci sınıfta matematikte önemli düşüşler oldu ve çoğu eyalet ayrıca dördüncü ve sekizinci sınıflar için okumada düşüşler gösterdi.

Ülke çapında yapılan röportajlarda öğrenciler, üniversitenin ilk yıllarında kopuk lise deneyimlerinin onları nasıl rahatsız ettiğini tartıştılar; Bazı profesörler, standartların yanı sıra notların nasıl daha kötü olduğundan bahsetti. Birçok öğrenci çekingen ve endişelidir.

Geçmişte mezun olmak için daha büyük engellerle karşılaşan birçok düşük gelirli öğrenci ve beyaz olmayan öğrenci için, öğretmenlik çok daha zor ve mezun olmak çok daha zor görünüyor.

Örneğin, 2021 sınıfı için lise mezuniyet oranları birçok eyalette düştü. Ulusal Öğrenci Takas Odası Araştırma Merkezi tarafından yakın zamanda yayınlanan ön verilere göre, lisans kaydı 2020’den bu yana yüzde 4,2 azaldı.

Duke Üniversitesi’nde misafir kamu politikası profesörü ve New York City devlet okullarının eski rektör yardımcısı olan Stanley Litow, sorunların girdabı “hepsi bir kriz yaşadığımızı gösteriyor” dedi.

Tarihsel olarak siyah kolejlerin önemi

HBCU’lar veya tarihsel olarak siyah kolejler ve üniversiteler, öğrenciler arasında uzun süredir mükemmellik ve gurur ve aidiyet duygusu geliştirmiştir.

Düşük gelirli öğrenciler ve renkli öğrenciler için özellikle kötü, dedi. “En çok ilgilendiğimiz nüfus yanlış yönde ilerliyor gibi görünüyor” dedi.

Columbia, SC’de tarihsel olarak siyahi bir kolej olan Benedict Koleji bu gerçekle yüzleşiyor. Üniversite başkanı Roslyn Clark Artis, normalde yaklaşık 700 öğrenci olan oradaki ilk yıl kaydının 2020 sonbaharında yarıya düştüğünü ve geçen sonbaharda 600’ün biraz altına düştüğünü söyledi. Ancak bu sömestr, yöneticiler sadece 378 kayıt görünce şaşkına döndüler, Dr. Artis, öğrencilerin ekonomiyle ilgili kaygılarını dile getirdi.

Öğrencilerin çoğu, Covid vurduğunda ikinci sınıf öğrencisiydi ve önceki yıllara göre daha düşük ACT puanlarıyla geldiler. Kolej matematikte “önemli bir gelişme ihtiyacı” gördü, dedi Dr. sanatçılar

“Vizeyi iki buçuk hafta geride bıraktık ve notlarımız hikayeyi anlatıyor: öğrenciler matematikte zorlanıyor” dedi.

Ülke çapındaki matematik bölümlerinde profesörler ve yöneticiler, daha fazla öğrencinin daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Profesörler müfredatlarını kısaltmaktan ve beklentilerini düşürmekten söz ettiler.

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Lee DeVille, geçen baharda temel konulara odaklanmak için bir sınıfı “önceliklendirdiğini” söyledi. Biraz “güzel matematik”i atlamanın ona acı verdiğini ama gerekli göründüğünü söyledi.

Biraz daha azla geldiler ve muhtemelen biraz daha azla çıktılar” dedi.

Texas A&M Üniversitesi’nde bazı matematik dersleri, pandemi süresince daha yüksek D ve F oranlarına ve daha fazla dersten çekilmeye tanık oldu. Üniversitenin özel ders veren matematik öğrenme merkezinin yönetici müdürü Paulo Lima-Filho, sorunların özellikle birinci sınıf öğrencileri için kötü olduğunu söyledi.

Her türden öğrencinin keskin matematik becerilerinden ve titiz çalışma alışkanlıklarından yoksun göründüğünü söyledi. Ve bazı öğrencilerin temel kavramları yanlış anlamaları onu özellikle rahatsız etti.

“Bu boşluk, kohortun nesli boyunca yayılacaktır” dedi Dr. Lima Filho. “Üniversiteler bu açığı kapatmak için ek çaba sarf etmelidir.”

A&M’de ikinci sınıf öğrencisi olan Nick Sullivan, Teksas, Belton’daki lisesinde karma bir matematik dersi alıyordu. Öğrenciler öncelikle, “benim için hiç işe yaramayan bir tarz” olan yüz yüze eğitimle desteklenen videolardan öğrendiler.

Yine de geçen yıl Bay Sullivan, kursun kendisine üniversite aritmetiği konusunda bir avantaj sağlayacağını ummuştu. Ancak neredeyse hiçbir şeyin aktarılmadığını fark etti ve “Aslında yanlış şeyler düşünüyordum” dedi.

Kendini işine adamış bir profesör ve matematik merkezinin yardımı, kaybettiği zamanı telafi etmesine yardımcı oldu ve şimdi nükleer mühendislik okuyor.

Kolej yazma ve edebiyat derslerinde, öğretim üyeleri öğrencilerin hazırbulunuşluğuyla ilgili daha az sorun gördüklerini söylüyor. Bununla birlikte, çoğu, daha yüksek kaygı seviyeleri ve destek aramaya daha az istekli olmak gibi başka endişelere işaret etti.

Üniversitenin yazı işleri müdürü Christopher Basgier, Auburn Üniversitesi Yazma Merkezi’nde, tarihsel olarak birinci sınıf öğrencilerinin yardım arayanların yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğunu – “şimdiye kadar hizmet ettiğimiz en büyük tek seçim bölgesi” dedi.

Bu yüzde 20’ye düştü. “Evden ders çalışmak için daha fazla zaman harcadıklarından, dışarı çıkıp bu tür ekstra yardım aramaya alışkın olmayabilirler” dedi.

Öğrenciler için en büyük risk, bir derece almak ya da hiç alamamak için daha fazla zaman ve belki de daha fazla para harcamak.

Birçok birinci nesil, düşük gelirli öğrenciye hizmet veren Benedict’te, pandeminin öğrencilerin zamanında mezun olmasını sağlamayı daha da zorlaştırdığını söyleyen Dr. sanatçılar ABD Eğitim Bakanlığı’na göre, kolejin altı yıllık mezuniyet oranı 2021-22’de yüzde 25 idi.

Kolej, derslerden emekli olmayı düşünen öğrencilere kaynak sağlama konusunda “iki katına çıktı” dedi. Ve düşük mezuniyet oranlarına rağmen, ilerlemeye devam ederse üniversitenin doğru olduğunu söyledi.

“Haklarından mahrum bırakılmanın yaygın olduğu nüfus gruplarına bağlıyız” dedi Dr. sanatçılar “Geleneksel deneyimden başka bir şey olmayan çocuğu geleneksel dört yıllık bir zaman diliminde dışarı çıkaramamaktan hepimizin verdiği kara göze rağmen, bu tür bir yükü her zaman kabul ettik.”

Salgının uzun kuyruğu, anksiyete, depresyon ve intihar oranlarının arttığı ergen ruh sağlığında da kendini hissettiriyor.

doktor Artis, lise eğitimlerinin son yıllarını çoğunlukla çevrimiçi geçiren öğrencilerde bir değişiklik gördüğünü söyledi. Bu öğrencilerin daha içine kapanık göründüğünü, büyük grup etkinliklerine katılmaya daha az istekli olduklarını söyledi. Kolej futbol takımı tarihinde ilk kez namağlup, ancak maçlara öğrenci katılımı azaldı.

“Üniversite başkanı olduğum 10 yıl boyunca ilk kez öğrencilerimiz oldu, bana ‘Partilere katılmak zorunda mıyız?’ dediler” dedi. “Neredeyse sosyal bir ortama geri dönme korkusu.”

Yeni öğrencilere yardım etmeye odaklanan bir başkan yardımcısı olan Amy Hughes-Giard, Oregon Üniversitesi’nde birçok öğrencinin üniversiteye karşı bir “ilgisizlik” beslediğini söyledi.

“Bağlantı kurmak istiyorlar ama emin değiller” dedi.

Clutch Anderson, Covid-19 üniversite deneyimini baltaladığında Oregon Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisiydi. Bir sanat ve teknoloji öğrencisi olan 21 yaşındaki Bay Anderson, rutinler oluşturmanın zor olduğunu söyledi. İkinci sınıfta dersleri uzaktı ve kampüs dışındaki evinden nadiren çıkıyordu. Bir depresyona girdi.

“Motivasyonum yoktu ve derslerimde hiçbir şey başaramadım” dedi. Artık bir son sınıf öğrencisi olarak, “Hala bu alandan çıkmaya çalışıyorum” diye ekledi.

Bayan Hughes-Giard, üniversitenin etkinliklere ev sahipliği yaparak ve dinlenecek yerler yaratarak bir aidiyet duygusu aşılamaya çalıştığını söyledi. Ancak en geride kalan öğrenciler için, pandeminin etkisinin yakın zamanda ortadan kalkmayacağından endişe ediyor. Bugün bile, genellikle kendilerini ve ailelerini geçindirmek için ek işler gibi başka yükleri oluyor.

Her zaman bu boşluğu doldurmaya çalışıyoruz dedi. “Ama yine nehrin ardına kadar açık ağzına çarpıyormuşuz gibi geliyor.”

tarafından üretilen ses Taksitli Abecassis.