Okullara 190 milyar dolarlık rekor düzeyde pandemi yardımı verildi. İşe yaradı mı?

senbilirsin

New member
Son üç yılda ABD okulları kendilerini alışılmadık bir durumda buldular: Çok fazla para harcayabildiler.

Federal hükümet okullara yönelik pandemik yardıma 190 milyar dolar yatırım yaptı; Bunun büyük kısmı (122 milyar dolar), öğrencilerin 2021'deki krizden kurtulmalarına yardım etmeye gitti. Genel olarak bu, Amerikan eğitimine yapılan tek seferlik en büyük federal yatırımdı, ancak büyük bir soruyu da beraberinde getirdi: İşe yarar mıydı?

Çarşamba günü yayınlanan iki bağımsız çalışma, paranın yardımcı olduğunu ancak olabileceği kadar fazla olmadığını öne sürüyor.

Çalışmalardan birine liderlik eden Harvard Üniversitesi'nden ekonomist Thomas J. Kane, “Para iyileşmeye katkıda bulundu” dedi. “Paranın daha büyük bir etkisi olabilir miydi? Evet.”

Biri Harvard, Stanford ve Dartmouth'taki araştırmacılar, diğeri Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar, yaklaşık 30 eyaletteki üçüncü sınıftan sekizinci sınıfa kadar 2022-23 öğretim yılında yapılan test sonuçlarına dayanarak benzer sonuçlara ulaştı. Harcanan her bir dolar federal yardıma karşılık, bölgeler matematik ve okuma puanlarında küçük bir iyileşme gördü.

Biden yönetimi, sonuçları, federal hükümetin salgının hala aktif olduğu ve bazı okulların kapalı olduğu Mart 2021'deki yatırımlarının öğrencilerin tekrar yoluna girmesine yardımcı olduğunun kanıtı olarak kutladı. Başkan Biden'ın iç politika danışmanı Neera Tanden, “Bu yeni veriler, başkanın eğitime yaptığı yatırımların milyonlarca öğrencinin daha hızlı bir şekilde sahaya dönmesine yardımcı olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Ancak ekonomistler ve eğitim politikası uzmanları, genel sonucun mütevazı olduğunu söyledi. Örneğin önceki çalışmalar, daha küçük sınıfların daha yüksek yatırım getirisi sağladığını ortaya çıkarmıştı.

Araştırmada yer almayan Tulane Üniversitesi ekonomisti Douglas N. Harris, öğrencilerin zihinsel sağlığının iyileşmesi gibi test sonuçlarına yansımayan başka faydaların da olabileceğini söyledi.

Yalnızca test sonuçlarına dayanarak “maliyet-fayda testini karşılamıyor” dedi.

Devlet okullarına giden yaklaşık 50 milyon çocuğun bulunduğu bir ülkede geniş ölçekte büyük sonuçlar elde etmek zor. Ve test puanlarındaki küçük iyileştirmeler bile uzun vadeli faydalar sağlayabilir ve öğrencilerin gelecekteki kazançlarını artırabilir.

Ancak genel sonuçlar, rekor miktardaki federal yardıma yeterli denetimin eşlik edip etmediği konusunda soruları gündeme getiriyor.

Kongre, en büyük finansman turuna birkaç kısıtlama getirdi. Bölgeler, 122 milyar doların yalnızca yüzde 20'sini akademik canlandırma için harcamak zorunda kaldı ve birçok eğitim uzmanı bunu çok az olarak eleştirdi.

Üniversitenin ortak yazarlarından Dan Goldhaber, “Performansa yönelik daha fazla baskı olsaydı ve para bu amaç için kullanılmış olsaydı ve daha fazla rehberlik olsaydı, o zaman paranın potansiyel olarak çok daha büyük bir fark yaratabileceğini düşünüyorum” diyor Washington Araştırmaları Direktörü ve Amerikan Araştırma Enstitüleri'nin başkan yardımcısı.

Biden yönetimi, paranın okul bölgelerine kriz zamanlarında yerel ihtiyaçlara yanıt verme konusunda önemli bir esneklik sağlamayı amaçladığını söyledi. Bölgelere rehberlik sağlamaya odaklandı ve örneğin özel ders ve yaz okuluna yatırım yapma ihtiyacını vurguladı.

Ancak ülke genelinde 13.000'den fazla okul bölgesi olduğundan ve doğrudan gereksinimler az olduğundan, paranın nasıl kullanıldığı konusunda büyük farklılıklar var.

Bazı bölgeler tamamen küçük gruplar halinde verilen düzenli derslere dayanmaktadır ve araştırmalar bunun etkili olduğunu göstermiştir. Birçoğu yeni çalışanları işe aldı: öğretmenler, danışmanlar ve sosyal hizmet uzmanları. Diğerleri okul binalarının yenilenmesini finanse etti. Bazıları ise bütçe sorunlarıyla boğuşuyor ve paranın çoğunu günlük operasyonlar için kullanıyor ve şu anda ciddi kesintilerle karşı karşıyalar.

Yeni çalışmalar hangi stratejilerin daha iyi sonuçlar ürettiğini incelemedi. Bunun nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, federal fonların tam olarak neye harcandığının neredeyse hiç takip edilememesidir.

Diğer araştırmalar seçimlerin önemli olduğunu öne sürüyor. Bazı bölgeler, genellikle araştırma destekli akademik müdahalelere ve öğrenci ruh sağlığına odaklanarak ortalamanın üzerinde iyileşmeler gösterdi.

Ancak sonuçta pek çok öğrenci, özellikle de devlet desteğinin gelecek öğretim yılında sona ermesi nedeniyle salgının neden olduğu öğrenme kaybını telafi edemiyor.

Yine de eğitim uzmanları paranın aslında bir fark yarattığını söylüyor. Federal yardım olmasaydı öğrenciler daha da geride kalabilirdi. Yardım, salgın ve uzaktan eğitim sırasında daha fazla kayıp yaşayan düşük gelirli okul bölgelerini hedef aldı.

Profesör Kane, “Dolar, ortaya çıkan bazı boşlukların doldurulmasında etkili oldu” dedi.

Okul finansmanına odaklanan bir araştırma ve politika grubu olan EdFund'un genel müdürü Rebecca Sibilia, okulların ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme iyileştirmeleri ve daha temiz hava gibi uzun vadeli yatırımlardan faydalanması nedeniyle test puanlarının hala iyileşebileceğini söylüyor.

Çok sayıda araştırma, eğitime yapılan harcamaların artmasının, özellikle düşük gelirli ailelerden gelen öğrenciler arasında daha iyi öğrenci başarısıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Bazı yönlerden sonuçlar, salgının özellikle matematikte çok geride kalan öğrenciler üzerindeki etkisinin boyutunun altını çiziyor.

Mevcut iyileşme hızında, çalışmalar tüm öğrencilerin yetişmesine olanak sağlamak için beş kata kadar daha fazla federal yardıma ihtiyaç duyulacağını öne sürüyor.