Okul bölgesi, öğrenci protestosuyla uğraştığı için dava açtı

senbilirsin

New member
Güney Karolina’dan bir dokuzuncu sınıf öğrencisinin ebeveynleri, federal bir davada, bir öğretmenin, liselerinin dahili telefonundan yayınlanan bağlılık yemini yerine getirme talebini görmezden gelmesinin ardından kızlarını duvara doğru ittiğini söyledi.

15 yaşındaki öğrenci Marissa Barnwell ve ailesi, okul bölgesinin olayla ilgili sorularına yanıt vermediğini ve geçen ay federal bir dava açmalarına yol açtığını söyledi.

Marissa Cumartesi günü verdiği bir röportajda, “Öğretmenin başına bir şey gelmeli ve öğretmene tutuklanacağı veya kovulacağı yerde uygun şekilde davranılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. “Ama böyle bir şey olmadı ve o hala orada çalışıyor.”

Ailenin davası, South Carolina Eğitim Bakanlığı, Lexington County Okul Bölgesi Bir ve bazı bölge yetkililerinin Marissa’nın anayasal haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Davada kimliği Nicole Livingston olarak belirtilen öğretmen, okul bölgesi ve eyalet Eğitim Bakanlığı Cumartesi günü yorum taleplerine yanıt vermedi. Lexington School District One’ın baş iletişim sorumlusu Libby Roof, Cumartesi günü bir e-postada bölge savcısının davaya bir yanıt üzerinde çalıştığını söyledi. Önümüzdeki haftalarda dosyalanacak” dedi.

ABD okulları ve eğitimi hakkında daha fazla bilgi

Federal ve Güney Carolina yasalarına göre, hiç kimse Bağlılık Yemini’ni okumaya zorlanamaz.

Siyah olan Marissa, “Herkes için özgürlük ve adalet” mesajının Amerika Birleşik Devletleri’nde adil bir şekilde uygulandığına inanmadığı için üçüncü sınıfta Bağlılık Yemini’ni okumayı bıraktığını söyledi.

Aile avukatı Tyler Bailey’nin sözcüsü Ryan Julison, aynı ilçedeki bir beşinci sınıf öğretmeninin bir keresinde Barnwell’leri arayıp Marissa’nın sözü okumadığını söylediğini söyledi. Öğretmene Marissa’nın bunu söylemeye zorlanmayacağı söylendiğinde, bundan başka bir şey çıkmadı, dedi Bay Julison.

Marissa, futbol maçlarında milli marş okunurken diz çökerek polis vahşetini ve ırksal adaletsizliği protesto eden eski NFL oyuncusu Colin Kaepernick’ten kısmen ilham aldığını söyledi. Ayrıca 2020’deki Black Lives Matter protestolarının aktivizme çekildiğini ve bunun kendisine “siyah insanlar, siyah topluluk için ayağa kalkma” konusunda daha tutkulu olması için ilham verdiğini söyledi.

Marissa, doğum günü olan 29 Kasım sabahı, Lexington, SC’deki River Bluff Lisesi’ndeki sınıfına yürüyerek giderken, Bayan Livingston “dur” diye bağırmaya başladığında bağlılık yemini bir interkom üzerinden iletildi.

Marissa, Bayan Livingston’ı tanımadığını ve emirlerin kendisine yönelik olmadığını varsaydığını söyledi.

Marissa, “Üçüncü kez ‘dur’ dediğinde, beni tuttu, bana doğru hamle yaptı ve beni tuttu ve beni duvara doğru itmeye başladı,” dedi.

Ailesinin avukatı, diğer öğrencilerin o gün rehin okunurken yürüdüğünü gösteren okulun güvenlik görüntülerini paylaştı.

Marissa, “Onun öfkesinin ve öfkesinin çok politik olduğunu söyleyebilirim ve siyah olduğum için beni hedef aldı” dedi. River Bluff Lisesi ağırlıklı olarak beyazdır.

Davaya göre öğretmen, Marissa’yı müdürün odasına götürdü. Davaya göre okul müdürü Jacob Smith, Marissa’ya güvenlik görüntülerini inceleyeceğini ve onu sınıfa geri göndereceğini söyledi. Marissa daha sonra gözyaşları içinde annesini aradı ve olanları paylaştı. Bay Schmidt’e Cumartesi günü ulaşılamadı.

Amigoluk da dahil olmak üzere müfredat dışı etkinliklere katılan bir onur listesi öğrencisi olan Marissa, o zamandan beri aynı koridorda yürümenin “zihinsel olarak vergilendirici” olduğunu söyledi.

Marissa’nın annesi Fynale Barnwell, kendisinin ve Marissa’nın babası Shavell Barnwell’in ailenin endişelerini nasıl gidereceklerini tartışmak için okul, ilçe ve şehir yetkilileriyle defalarca görüşmeye çalıştıklarını söyledi.

“Durumun nasıl ele alındığı ve ele alındığı konusundaki memnuniyetsizliğimizi ve rahatsızlığımızı tartışmak” için 10 Ocak’ta bir okul yönetim kurulu toplantısına gittiklerini söyledi. Kimse “bizimle çalışmaya veya bizimle konuşmaya” çalışmadı.

Bayan Barnwell, Perşembe günü davayı tartışmak için bir basın toplantısı düzenlediklerinden beri insanların internette kızı ve ailesi hakkında aşağılayıcı yorumlar yaptığını söyledi.

Bay Barnwell, müdürün Cuma günü Bayan Barnwell’i aradığını ve tüm öğrencilerine çocukları gibi davrandığını söylediğini söyledi.

Bay Barnwell, “Bu arama olaydan hemen sonra yapılmalıydı” dedi.