Newport News School çekimi: 6 yaşındaki öğrenci öğretmeni yaraladı, polis diyor

senbilirsin

New member
Bir belediye meclis üyesi olan Curtis Bethany, Newport News’in “keşfedilmemiş” bir bölgeyle uğraştığını söyledi. “6 yaşında bir çocuğun okula dolu bir silahla gittiğini hiç duymadım.”

Böyle genç bir tetikçinin karıştığı okul olayları son derece nadirdir.

2018’de Parkland, Florida’daki bir lisede meydana gelen kitlesel silahlı saldırının ardından K-12 Okul Silahlı Saldırı Veritabanını kuran David Riedman, 2018 1970 yılından itibaren okul arazisine her ateşli silah ateşlendiğinde her okul silahlı saldırısına ilişkin verileri derledi. 10 yaşından küçük tetikçilerle 16 vaka buldu.

Bunlardan üçü 6 yaşındaki çocukları içeriyordu. Bunlardan ikisi kasıtsız ateş açma olarak sınıflandırıldı: biri 2011’de Houston’daki bir ilkokulda bir öğrencinin silahını patlatarak üç kişinin yaralanmasına neden oldu; ve bir diğeri 2021’de Mississippi’de birinci sınıf öğrencisi okula getirdiği ve oynadığı bir silahla bir sınıf arkadaşını vurup öldürdüğünde. Ulusal dikkatleri üzerine toplayan üçüncü vakada, 6 yaşındaki bir erkek çocuk, öğretmen öğrencileri koridorda sıraya dizerken genç bir kızı vurarak öldürdü.

Bay Riedman’ın araştırmasına göre, 6 yaşın altındaki birinin karıştığı yalnızca bir okulda silahlı çatışma yaşandı: 5 yaşındaki bir okul öncesi öğrencisi, 2013 yılında Memphis, Tennessee’de okulunun kafeteryasında silahla ateş etti. Kimse incinmedi.

Newport News’deki şiddet olayı, ülke genelinde okullarda devam eden silahlı şiddet tehdidinin altını çizdi. Mayıs ayında Teksas, Uvalde’de bir ilkokulda düzenlenen toplu silahlı saldırıda 19 çocuk ve iki öğretmen hayatını kaybetmişti. Eylül ayında, California, Oakland’daki bir okulda başka bir silahlı saldırı altı kişiyi yaraladı.

Virginia Eğitim Derneği Başkanı Dr. James J. Fedderman yaptığı açıklamada, “Virginia’da başka bir okula silahlı saldırı düzenlenmesine yanıt vermek zorunda kaldığı için üzgün olduğunu” söyledi.

Milli Eğitim Derneği Başkanı Becky Pringle, “Okullarımızda yaşanan bir başka korkunç silahlı saldırı sonucu yaralanan eğitimcimize tüm geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ama bugün yine başka bir okul saldırısının katliamını tartışıyoruz. Bu, seçilmiş liderler toplumlarımızda ve okullarımızda silahlı şiddeti önlemek için silah lobisine karşı kesin adımlar atana kadar durmayacak.”