New York milletvekilleri, özel okullarda bedensel cezayı yasaklayacağını söylüyor

senbilirsin

New member
Haberler, bazı Hasidik Yahudi din okullarındaki öğrencilerin öğretmenleri tarafından düzenli olarak dövüldüğünü, yumruklandığını veya tekmelendiğini bildirdikten sonra, New York eyalet yasama organı özel okullarda fiziksel cezayı yasaklayan birkaç yasa çıkardı.

Her iki meclisteki Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, devlet okullarında yasak olan ancak özel olarak tüm özel okullarda yasaklanmayan bu uygulamayı yasaklamak için en az dört yasa tasarısı çıkardılar. Çok sayıda milletvekili, tedbirlerin muhalefet olmadan geçmesini beklediklerini söyledi.

Kongrenin Yargı Komitesi başkanı ve yasa tasarılarından birinin sponsoru olan Nassau Demokratı Charles Lavine, “Hiçbir sözde eğitimci veya eğitim yöneticisi herhangi bir çocuğa dokunma hakkına sahip değildir” dedi. “Kadar basit.”

Mevzuat, bazı eyalet milletvekillerinin özel okulların, özellikle de son derece dindar Hasidic topluluğundaki erkek okullarının denetimini artırmaya yönelik daha geniş bir zorlamanın parçası. İngilizce, matematik ve diğer dünyevi konularda yetersiz eğitim sağlamak.

Eksiklikler, özel okulların devlet okullarında sunulana büyük ölçüde eşdeğer eğitim vermesini gerektiren bir eyalet yasasına rağmen meydana geldi. 911 aramalarına ve düzinelerce yeni öğrenciyle yapılan görüşmelere dayanan Times raporu, birçok Hasidik okulundaki öğretmenlerin, zorlu din eğitimi saatlerinde öğrencileri hizada tutmak için düzenli olarak fiziksel ceza kullandığını da gösterdi.

Hasidik okulların temsilcileri, öğretmenlerinin bedensel ceza uygulamadığını ve diğer okullardan daha az münferit vaka olduğunu söylüyor.

Geçen ay ortak bir bütçe duruşması sırasında milletvekilleri, Hasidik okullarını savunan Ortodoks Yahudi bir grup olan Agudath Israel of America’nın sözcüsünü sorguladılar. Sözcü Haham Yeruchim Silber, fiziksel cezaya müsamaha göstermeyeceklerini söyleyerek okulları savundu.

Zaman Çizelgesi: New York’un Hasidik Okulları Gözetimi

8 haritadan 1.

Eyalet yasası, tüm özel okulların devlet okullarında sunulana benzer bir eğitim sağlamasını gerektirir. 2015 yılında New York Şehri Eğitim Bakanlığı, Hasidik Yahudi cemaatine hizmet veren okullarda laik eğitimin kalitesiyle ilgili şikayetleri araştıracağını duyurdu. İşte soruşturmanın zaman çizelgesi:

Temmuz 2015: Yeşivalar olarak bilinen Hasidik din okullarından mezun olanlar, aldıkları laik eğitimin zayıflığından şikayetçi oldular. Dönemin Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun yönetimi okullarla ilgili bir soruşturma başlattı, ancak gecikmeler ve yeşivaların işbirliği eksikliği nedeniyle kısa süre sonra durdu.

Kasım 2018: Devlet, yeşivalar gibi devlete ait olmayan okulların neleri ve ne kadar süreyle öğretmesi gerektiğini ayrıntılı olarak açıklayan güncellenmiş kurallar yayınladı – uymayan okullar için sonuçlarla birlikte. Hasidik liderler dava açtı ve kurallar 2019’da mahkemede reddedildi.

Aralık 2019: Şehrin soruşturma dairesi, de Blasio yönetiminin okullarla ilgili bir raporu ertelediğini tespit etti. Birkaç gün sonra, şehir nihayet sonuçları açıkladı: yetkililerin katıldığı 28 yeşivadan sadece ikisi temel laik eğitim veriyordu. Soruşturma devam ediyor ve şehir takip etmek için çok az şey yaptı.

09/11/2022: Bir Haberler soruşturması, çok sayıda okulun çocukları sistematik olarak ilköğretimden mahrum bıraktığını ortaya çıkardı; bu, nesiller boyu öğrencileri bir işsizlik ve yoksulluk döngüsüne hapseden eyalet yasalarını ihlal ediyor. Buna rağmen The Times, bu kurumların yalnızca son dört yılda şehir, eyalet ve federal kaynaklardan 1 milyar dolardan fazla para topladığını kaydetti.

09/13/2022: Eyalet Mütevelli Heyeti, Hasidik yeşivaların ve diğer özel okulların temel laik eğitim verdiklerini göstermelerini gerektiren kuralları oybirliğiyle onayladı. Oylama, hükümetin okulları nasıl düzenlemesi gerektiği konusunda dört yıl süren çalkantılı tartışmalardan sonra geldi.

6 Ekim 2022: New York Şehri Eğitim Komiseri, Brooklyn, Williamsburg’daki büyük bir erkek yeşivasının temel laik eğitim vermeyerek eyalet yasalarını ihlal ettiğine karar verdi. Devlet, erkekler için bir Hasidik okuluna karşı ilk kez harekete geçti. New York City daha önce okulun yasalara uygun olarak bulunmasını tavsiye etmişti.

Haham Silber, “Bu okullar her alanda çok yönlü vatandaşlar yetiştiriyor” dedi. “İş adamları, profesyoneller, hayatın her kesiminden, aile hayatı, düşük suç, düşük uyuşturucu kullanan topluluklar.”

Bu hafta, birkaç Hasidik okulundan temsilciler, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Dini okullarda eğitim standartlarını yükseltmeye yönelik yasa tasarıları, eyalet Eğitim Bakanlığı’nın tüm özel okullara yönelik yeni düzenlemelerini temel alan önerileri içeriyor. Yetkililerin yıllardır üzerinde düşündüğü yönetmelik, Eylül ayında Times soruşturmasının yayınlanmasından günler sonra kabul edildi. Özel okulları asgari standartlarda tutmak için bir yol haritası sundular ve okulları lisans eğitimi verdiklerini kanıtlamaları veya fon kaybetme riskini almaları yönünde teşvik ettiler.

Meclis Demokratları Kenneth Zebrowski ve Deborah Glick tarafından sunulan bir öneri, eyaletin mevcut yasasını açıklığa kavuşturacak ve güçlendirecek. Temsilci Linda Rosenthal tarafından hazırlanan diğer iki yasa tasarısı, çocuk istismarının önlenmesi de dahil olmak üzere belirli konularda talimat gerektirecektir. Eyalet Senatörü Robert Jackson tarafından hazırlanan üçüncü bir yasa, matematik, teknoloji ve coğrafya gibi belirli laik konularda eğitim verdiklerini tasdik etmeyen özel okulların finansmanını kesecek.

Bir Manhattan Demokratı olan Bay Jackson, bir röportajda tasarıyı son birkaç yıldır başarısız bir şekilde zorladığını söyledi. Halk eğitimi için bütçe artışlarını uzun süredir desteklediğini, ancak temel okuma veya matematik sağlamadan kamu parasını kabul eden okulların “sahtekarlık yaptıklarına” inandığını söyledi.

Bay Jackson, “Parayı aldığınızda, söz verdiğiniz şeyi yapmalısınız” dedi. “Yapmazsan, başın belaya girecek.”

Özel dini okullarda laik eğitimi iyileştirmeye yönelik tüm yasa tasarıları ciddi bir direnişle karşılaşıyor.

Ocak ayında, New York eyaletinin taşrasından sekiz Cumhuriyetçi kongre üyesi, Vali Kathy Hochul’a bir mektup yazarak onlardan yeşivalar olarak bilinen Yahudi dini okullarına müdahale etmemelerini istedi.

Aralarında Temsilci Elise Stefanik’in de bulunduğu milletvekilleri, “New York yeshiva okullarını öğrencilerini kendi şartlarına göre eğitmeleri için desteklemek ve güçlendirmek için elinizden gelen her şeyi yapmaya çağırıyoruz.”

Queens Demokratı ve Senato Eğitim Komitesi başkanı Eyalet Senatörü John Liu, bir röportajda, devlet yetkilileri geçen yıl yeni düzenlemeleri geçirirken konuyu ele aldıkları için daha fazla yasanın gereksiz olduğuna inandığını söyledi.

Buna karşılık, özel okullarda fiziksel cezayı yasaklama önerisi, Bay Liu ve diğerleri de dahil olmak üzere önemli ölçüde daha fazla destek topladı.

Bu tür en az dört yasa tasarısı sunuldu, ancak milletvekilleri, her ikisi de eyaletteki en izole Hasidik toplulukların bazılarına ev sahipliği yapan Brooklyn, Williamsburg’u temsil eden Demokratlar olan Eyalet Senatörü Julia Salazar ve Temsilci Emily Gallagher tarafından bir masa etrafında birleşiyor gibi görünüyor. En az altı diğer senatör ortak sponsor olarak imza attı.

Teklif, fiziksel cezayı “ne kadar hafif olursa olsun, öğrenciyi cezalandırmak veya istenmeyen davranışı değiştirmek amacıyla bir öğrenciye yönelik herhangi bir fiziksel şiddet eylemi” olarak tanımlamaktadır. Hiçbir öğretmenin veya okul çalışanının fiziksel ceza kullanamayacağını belirtir.

Tasarı şu anda Senato Çocuk ve Aile Komisyonu’nda bekliyor.

Bir Long Island Cumhuriyetçisi olan Temsilci David McDonough’un başka bir önerisi, fiziksel cezayı mola kullanımını da içerecek şekilde tanımlıyor.

Times makalelerine ek olarak, geçen yıl Albany Times-Union, son yıllarda devlet okullarında yasadışı olarak gerçekleşen 1.000’den fazla bedensel ceza vakası bildirdi.

The Times makaleleri, yetkililer arasında bedensel ceza yasaları hakkında tartışmalara yol açtı. Yasa, fiziksel cezanın yalnızca devlet okullarında ve devlete kayıtlı bazı özel okullarda yasaklandığını açıkça belirtirken, Times soruşturmasının ardından bazı yetkililer, “çocuk istismarının” zaten eyalet yasalarına göre yasa dışı olduğuna ve Onbaşı Caning’in bunun olabileceğine işaret etti. istismar sayılır. Eyalet Eğitim Bakanlığı, yasanın kendi yorumu olduğunu belirten resmi bir bildiri bile yayınladı.

Yine de bazı milletvekilleri, özellikle yeşivalar konusunda daha fazla netliğe ihtiyaç duyulduğunu hissettiklerini söylediler.

Bir Manhattan Demokratı olan Eyalet Senatörü Liz Krueger, Yasama Meclisinin kabul ettiği herhangi bir bedensel ceza yasa tasarısının, yasaları çiğneyen okullar için açık yaptırım eylemleri ve cezalar içermesini umduğunu söyledi.

Bayan Krueger, “Açıkçası, kitaplarda bazı makul yasalar vardı, ancak bunlar uygulanmadı” dedi.