Michigan’daki okul saldırganı şartlı tahliye olmadan ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir

senbilirsin

New member
Michigan’daki bir yargıç Cuma günü yaptığı açıklamada, 15 yaşında bir çocukken Michigan’daki lisesinde 2021’de düzenlenen silahlı saldırıda dört öğrenciyi öldüren ve yedi kişiyi de yaralayan Ethan Crumbley’nin şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına hak kazandığına karar verdi.

Yargıç Kwame L. Rowe, Ethan’ın yaşı ve zorlu ev yaşamının hafifletici faktörler olduğunu söyledi. Ancak yargıç, bunların, suçunun ciddiyetinden veya uzun süredir devam eden şiddet takıntısından daha ağır basmadığını, bunun çevrimiçi şiddet içeriğine erişmek için saldırıya uğramış bir tablet kullandığı hapishanede bile devam ettiğini söyledi.

Yargıç Rowe, “Bu noktada sanığın rehabilitasyon şansı zayıf” dedi.

Resmi cezanın 8 Aralık’ta verilmesi planlanıyor.

Karar, tanıkların Ethan’ın kasıtlı şiddetinin duyarsızlığını ve çocukluğundaki sıkıntılı koşulları anlattığı üç gün süren duruşmaların ardından geldi.

Şu anda 17 yaşında olan Ethan, 30 Kasım 2021’de Oxford Lisesi’nde ikinci sınıftayken sırt çantasından 9 milimetrelik Sig Sauer tabancasını çıkardı. Silahın Şükran Günü’nün ertesi günü satın alınması, babası tarafından açıkça federal yasayı ihlal edecek şekilde ayarlandı.

Karar, suçlarını 18 yaşını doldurmadan önce işleyen suçlulara şartlı tahliye imkanı olmaksızın ömür boyu hapis cezası verilmesini sona erdirmeye yönelik çabaların arttığı bir dönemde geldi.

Yirmi yedi eyalet ve Columbia Bölgesi bu tür cezaları yasakladı. Çocukların şartlı tahliye olmadan ömür boyu hapis cezası almasının alışılmadık bir durum olmadığı Michigan’da, yasama meclisinde bekleyen bir yasa tasarısı bu uygulamaya son vermeyi amaçlıyor. Ceza Projesi tarafından yapılan bir araştırma, 2020 yılında ülke çapında 1.465 çocuğun şartlı tahliye olmadan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını ortaya çıkardı.

Ethan geçen yıl, dördü birinci derece cinayet de dahil olmak üzere 24 suçlamayı kabul etmişti. Kurbanları 16 yaşındaki Tate Myre; Madisyn Baldwin, 17; Hana St.Juliana, 14; ve Justin Shilling, 17.

Ethan, bir genç olarak ABD Yüksek Mahkemesi’nin Miller v. 2012 yılında Alabama, en az 25 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliyeye uygun olup olmayacağını belirlemek için duruşma yapma hakkına sahipti. Bu tür duruşmalara “Miller duruşmaları” adı veriliyor.

Duruşmada Oakland İlçe Savcısı Karen D. McDonald, şartlı tahliye olmadan ömür boyu hapis cezasını hak ettiğini savundu; bu, genellikle reşit olmayanlar için reddettiği bir şeydi.

Bayan McDonald kapanış konuşmasında “Bu eylemler soğukkanlı ve hesaplı bir şekilde gerçekleştirildi” dedi. “Mümkün olduğu kadar çok insan üzerinde yıkıcı bir etki yaratmalılar.”

Temmuz ve Ağustos aylarında üç gün süren duruşmalarda verilen ifadeler, Ethan’ın Michigan tarihindeki en büyük saldırı olmasını umduğu saldırıyı planladığını ortaya çıkardı. Çatışmanın arifesinde, şu yemini ettiği bir beyanı kaydetti: “Benim adım Ethan Crumbley, 15 yaşında ve bir sonraki okul saldırganı ben olacağım.”

Ethan’ın ebeveynlerinin oğullarını nasıl ihmal ettiğini anlatan saatlerce süren ifadeye rağmen – Onu altı yaşında bile evde yalnız bırakan ve akıl hastalığı semptomlarını görmezden gelen Yargıç Rowe, Cuma günü Ethan’ın çocukluğunun tatiller, evcil hayvanlar, geniş aile ziyaretleri ve sık mesajlaşma gibi mutlu ve istikrarlı yanlarının da olduğunu belirtti. annesinden gelen mesajlar.

Yargıç Rowe, Ethan’ın ev yaşamının “ideal olmadığını” kabul ederken şunları söyledi: “Sevgi dolu ve destekleyici bir ailesi var gibi görünüyordu.”

Ethan’ı 22 saat boyunca muayene eden ve avukatı tarafından çağrılan psikolog Colin King, Ethan’ı ebeveynleri tarafından istismar edilerek ve ihmal edilerek büyümüş “vahşi bir çocuk” olarak tanımlamıştı. Dr., bir komşunun, altı yaşındaki Ethan’ın fırtına sırasında evlerine gittiğini ve korktuğunu söylediğini söyledi. Kral. Ethan, intihar tehditleri de dahil olmak üzere ebeveynleri arasındaki sürekli anlaşmazlığın ortasında yaşıyordu, Dr. King ve ebeveynleri, evlerinin iblisler tarafından perili olduğu iddiası da dahil olmak üzere yardıma ihtiyacı olduğuna dair işaretleri görmezden geldi.

“Benim için dikkat çeken kısım, anne ve babasına sesler duyduğunu ve bir terapiste görünmesi gerektiğini söylemesiydi” dedi Dr. Kral. “15 yaşındaki bir çocuğun neden elini kaldırıp ‘Beynim ağrıyor, bir terapiste gitmem lazım’ dediğini bilmiyorum ama bu asla olmadı.”

Yargıç Rowe, ebeveynlerin oğulları için metal tıbbi malzeme temin edememelerini kınadı ancak Ethan’ın “vahşi çocuk” olarak tanımlanmasının doğru olduğuna inanmadığını söyledi.

Çatışma günü, bir öğretmenin Ethan’ın silahlı saldırıyı tasvir eden bir çizimi görmesi üzerine ebeveynleri liseye çağrılmıştı. “Her yer kan” diye yazdı. “Bana yardım et.” Ancak Crumbley’ler o gün bir okul danışmanının Ethan’ı eve getirme tavsiyesini görmezden geldi.

Ailesi vurulma olayından bu yana hapiste ve kasıtsız adam öldürmeyle suçlanıyor. Onlar, ülkede bir okulda silahlı saldırı nedeniyle yargılanan ilk ebeveynler ve suçsuz olduklarını iddia ediyorlar. Çift, kendilerine yönelik yeni iddialar nedeniyle Michigan Yüksek Mahkemesi’ne itirazda bulundu.