Miami başkanı UCLA'nın yeni şansölyesi seçildi

senbilirsin

New member
2015'ten bu yana Miami Üniversitesi'ni yöneten halk sağlığı uzmanı Julio Frenk, Çarşamba günü Los Angeles'taki California Üniversitesi'nin bir sonraki daimi rektörü seçildi. Halen şiddetli protestolardan ve baharda öğrenci protestoculara yönelik şiddetli saldırılardan dolayı sersemlemiş seçkin bir üniversiteye liderlik edecek.

Dr. Frenk, öğrenci topluluğu en çeşitli Amerikan üniversiteleri arasında yer alan UCLA'ya liderlik edecek ilk Latin kökenli olacak. Kendisi, Temmuz ayı sonunda görevinden ayrılacak olan Gene Block'un yerini alacak.

17 yıllık görev süresi boyunca Dr. Block'un ardından üniversite, artan araştırma finansmanı ve en iyi öğrencileri kendine çekerek akademik itibarını geliştirdi, ancak yönetiminin Filistin yanlısı gösterilere tepkisi üzerine tepkiyle sonuçlandı.

Kaliforniya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Richard Leib, “Çok fazla tartışma yaşadık ve çok şey oldu” dedi. Frenk. “Sen bu kampüsü bir araya getirmeye yardımcı olabilecek bir şifa adamısın.”


70 yaşındaki Dr. Frenk, Mexico City'de doğdu – büyükanne ve büyükbabası 1930'larda Almanya'dan kaçtı – ve 2002'den 2006'ya kadar Meksika Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Kısa süre sonra Harvard Halk Sağlığı Okulu'nun dekanı oldu; Miami Üniversitesi'nde görev almak için 2015 yılında bu görevinden ayrıldı.

UCLA'daki önceki rektörlerin tümü beyaz bir adamdı; bu, üniversitenin zengin ırksal ve etnik çeşitlilik geçmişiyle çelişen bir rekordu. Şehrin ilk siyahi belediye başkanı Tom Bradley, tıpkı spor ve sivil haklar ikonları Jackie Robinson ve Arthur Ashe gibi üniversite mezunuydu.

Dr. Frenk Ocak ayına kadar şansölye olmayacak. Kaliforniya Üniversitesi Mütevelli Heyeti, UCLA rektör yardımcısı ve rektörü Darnell Hunt'ı geçici şansölye olarak atadı. Ağustos ayında başlayacak ve Dr. Frenk'in gelişi hâlâ görevde.

“Öğrenciler gelişmek ve öğrenmek için buradalar” dedi Dr. Frenk çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında. “Bu eşsiz bir fırsat. Öğrenmeyi mümkün kılan ve kolaylaştıran bir ortama ihtiyacınız var. Bunu ifade özgürlüğüne yönelik açık bir taahhütle dengelememiz gerekiyor.”

Şöyle ekledi: “Bu ifade özgürlüğünde tacizin ve ayrımcılığın hiçbir türüne yer yoktur.”


Ama her şeyden önce Dr. Frenk, Bay Leib ve Kaliforniya Üniversitesi Rektörü Michael Drake'in yanında oturduğu basın toplantısında temkinli bir tavır sergiledi. Dr. Frenk, tüm seçmen gruplarını dinlemek istediğini ve geçmişte ayrılıkları nasıl kapattığı sorulduğunda bile genellemeler yaparak konuştuğunu söyledi.

UCLA, Kaliforniya'nın yüksek öğrenim sisteminin incilerinden biri olarak kabul ediliyor ve imrenilen eğitim yerleri için rekabet giderek yoğunlaşıyor. Geçen sonbaharda birinci sınıfa başvuranların yalnızca yüzde dokuzu kabul edildi.

Üniversitenin spor takımları Big Ten Konferansı'na katılıyor; bu, okula daha fazla gelir sağlayacak, ancak aynı zamanda rakiplerin Batı'da yoğunlaştığı geçmişe göre ülke çapında çok daha fazla seyahat gerektirecek.

Dr. Frenk Miami'de her zaman popüler bir figür değildi. 2021 yılında Miami Üniversitesi Fakülte Senatosu tarafından hukuk fakültesi dekanını kovduğu için kınandı. Ayrıca Miami'nin gururlu futbol takımının taraftarlarının, sporu yeterince önemsemediğini söyleyen eleştirileriyle de karşılaştı. (Dr. Block, atletizm programının son yıllarda açık verdiği UCLA'da da benzer eleştirilerle karşılaştı.)

Ama Dr. Frenk, Miami'de son aylarda gelecekteki kampüsünü sarsan protestolarla sınanmadı.


Nisan ayında, UCLA'da merkezi bir avluya yayılan protesto kampının birkaç gün boyunca yerinde kalmasına izin verildi. Buna karşılık, Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki üniversite yetkilileri, Los Angeles Polis Departmanı memurlarını kampın açılmasından birkaç saat sonra protestocuları tutuklamaları için çağırdı.


UCLA kampı ülkedeki en büyük karşı gösterilerden birinin gerçekleştiği yerdi. İsrail destekçileri kampın yanında bir miting düzenlediler ve Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik terör saldırısının görüntülerini gösteren büyük bir monitör kurdular. Bazı Yahudi öğrenciler, Filistin yanlısı protestocuların kampüsün belirli bölümlerine erişimlerini engellemeye başladığını bildirdi.

Daha sonra 30 Nisan gecesi büyük bir grup insan Dr. Daha sonra “kışkırtıcılar” olarak tanımlanan ve üniversiteyle büyük ölçüde bağlantısız görünen Block, Filistin yanlısı kampı ateşe verdi, havai fişek patlattı ve bazı protestocuları dövdü. Polis ekipleri saatlerce müdahale etmeden bekledi. Ertesi gece çevik kuvvet polisi, Filistin yanlısı ve İsrail yanlısı kampları temizledi ve 200'den fazla kişiyi tutukladı.

Dr. Block, üniversitenin konuyu ele alması nedeniyle fakülte kurulunun resmi kınamasından kıl payı kurtuldu. Üniversitelerin kampüslerinde anti-Semitizmle nasıl mücadele ettiği konusunda bir kongre komitesi önünde ifade vermek zorunda kaldığında, Dr. Yahudi kökenli Block, üniversitenin Filistin yanlısı kampı bir an önce dağıtması gerektiğini söyledi.


Ülke çapındaki üniversite liderleri bütçe açıkları, siyasi kutuplaşma ve kampüs kargaşası gibi önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Alışılmışın dışında çok sayıda Amerikan üniversitesinin şu anda boş liderlik pozisyonlarını doldurması gerekiyor.

İlk kampın Mayıs ayı başlarında temizlenmesinden bu yana UCLA kampüsünde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Pazartesi akşamı kampüste 20'den fazla Filistin yanlısı protestocu tutuklandı.

Çarşamba günü, Kaliforniya Üniversitesi Dr. Frenk atandı, etrafı tel örgülerle çevrili. Merkezin girişlerinde düzinelerce güvenlik görevlisi durdu ve polis memurları alanda devriye gezdi. Binanın dışında, Filistin yanlısı protestoculara yönelik muamele nedeniyle bazı kampüslerde greve giden Kaliforniya Üniversitesi'nin en büyük sendikasının yaklaşık 100 üyesi, pankartlar salladı ve slogan attı.

Jonathan Wolfe Los Angeles'tan bildirildi. Kirsten Noyes Araştırma katkısı yapıldı.