Matematik puanları neredeyse her eyalette düştü ve okuma ulusal sınavda düştü

senbilirsin

New member
Pazartesi günü yayınlanan yetkili bir ulusal sınava göre, çoğu eyalette ve hemen hemen her demografik gruptaki ABD lise öğrencileri, hem matematik hem de okumada rahatsız edici gerilemeler yaşadılar ve salgının milyonlarca okul çocuğu üzerindeki etkisine dair şimdiye kadarki en net iddianameyi ortaya koydular.

Matematikte, sonuçlar özellikle yıkıcıydı ve ülkenin karnesi olarak bilinen ve 1990’ların başından kalma geniş bir dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencilerini test eden Ulusal Eğitim İlerleme Değerlendirmesi’nde şimdiye kadar kaydedilen en keskin düşüşleri temsil ediyordu.

Pandemi başladığından beri testin ilk sonuçlarında, sekizinci sınıf öğrencilerinin matematik puanları neredeyse her eyalette düştü. 2019’da yüzde 34 olan sekizinci sınıf öğrencilerinin yalnızca yüzde 26’sı yetkindi.

Dördüncü sınıflar, 41 eyalette düşüşle sadece biraz daha iyi durumdaydı. Dördüncü sınıf öğrencilerinin yalnızca yüzde 36’sı matematikte yeterliyken, bu oran yüzde 41’di.

Okuma sonuçları da eyaletlerin yarısından fazlasında düştü ve pandemiden önce başlayan düşüş eğilimini sürdürdü. Hiçbir eyalet okumada önemli bir gelişme göstermedi. Ve sadece yaklaşık üç öğrenciden biri yeterlilik standartlarını karşıladı; bu, öğrencilerin yeterlilik gösterdikleri ve gelecekteki başarıya giden yolda oldukları anlamına gelir.

Ve ülkenin en savunmasız öğrencileri için pandemi onları daha da geride bıraktı. Test puanlarındaki düşüş genellikle daha belirgindi ve beceriye tırmanmaları artık çok daha korkutucu.

Eğitim Bakanı Miguel Cardona, “Kesinlikle açık olmak istiyorum: günümüz ulusunun ifadelerindeki sonuçlar korkunç ve kabul edilemez.” dedi. “Bu, eğitim için bir hakikat anıdır. Buna nasıl cevap vereceğimiz, sadece bizim iyileşmemizi değil, milletimizin dünyadaki duruşunu da belirleyecektir.”

Federal yetkililer tarafından uygulanan ve birçok eyalet sınavından daha titiz olduğu düşünülen sınav, Ocak ve Mart ayları arasında 10.000’den fazla okulda yaklaşık 450.000 dördüncü ve sekizinci sınıf öğrencisini aldı. Sonuçlar, her eyalet ve iki düzineden fazla büyük okul bölgesi için ayrıntılıdır.

Sonuçlar, ülkenin buradan nereye gittiğine dair önemli soruları gündeme getiriyor. Geçen yıl, federal hükümet öğrencilerin yetişmesine yardımcı olmak için en büyük tek yatırımını -123 milyar dolar veya öğrenci başına yaklaşık 2.400 dolar- Amerikan okullarına yaptı. Okul bölgeleri, paranın en az yüzde 20’sini okulları eski haline getirmek için harcamak zorunda kaldı; bu, bazı uzmanların sorunun ölçeğinin altında kaldığını söylediği bir eşik.

ABD okulları ve eğitimi hakkında daha fazla bilgi

Finansmanın 2024’te sona ermesiyle birlikte araştırmalar, öğrencilerin tamamen iyileşmesinin milyarlarca dolar daha ve birkaç yıl alabileceğini gösteriyor.

Test sonuçları, ara sınavların hemen öncesinde, okulların ne kadar süre kapalı kalması gerektiği konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirmek için siyasi yem olarak kullanılabilir; bu, birçok ebeveyn ve öğretmeni harekete geçiren bir konu.

Kasvetli sonuçlar, okulların kapatılmasının öğrencilere nasıl zarar verdiğini vurguladı, ancak araştırmacılar, okuldan daha uzun süre uzak kalan eyaletlerin önemli ölçüde daha kötü performans gösterip göstermediği konusunda hızlı sonuçlara varmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Okulların ne kadar süre kapalı kalması gerektiğine ilişkin kararlar, yerel okul bölgelerine ve virüs bulaşma oranlarına bağlı olarak eyaletler içinde bile sıklıkla değişiklik gösteriyordu. Yoksulluk düzeyi ve bir ülkenin özel eğitim politikası gibi diğer faktörler de sonuçları etkileyebilir.

Resim karışıktı ve performans, sınıf düzeyine ve konuya göre her zaman net olmayan şekillerde değişiyordu.

Örneğin, birçok okulun daha önce açıldığı Teksas, okumada sabit kaldı, ancak matematikte ulusal ortalamaya benzer düşüşler gördü.

Okulların yeniden açılması konusundaki temkinliliğiyle dikkat çeken Kaliforniya’da, birkaç kategorideki puanlar ulusal ortalamanın biraz altına düştü — okulların daha önce açılmasına öncülük eden Florida ile aşağı yukarı aynı çizgide. Bir okul izleme sitesi olan Burbio’nun verilerine göre Los Angeles, ülkedeki neredeyse tüm yerlerden daha uzun süre kapalı kaldı, ancak sekizinci sınıfta okumada önemli kazanımlar görülen tek yer orasıydı.

Stanford Üniversitesi eğitim profesörü Sean Reardon, “Eyaletleri karşılaştırmak zor ve insanlar muhtemelen kırmızı duruma, mavi duruma gidecekler ki bu en yararlı çerçeve değil” dedi. daha kesin sonuç Yanıtlar.

matematik problemi

Öğrenciler bugün hala matematikte 30 yıl öncesine göre daha iyi durumdalar. Son on yılda, matematik sonuçları burada burada küçük dalgalanmalar dışında sabit kaldı.

Ancak bu yıl bu istikrar sarsıldı.

Sekizinci sınıf matematiğinde, ortalama puan biri hariç tüm eyaletlerde düştü. Massachusetts ve New Jersey gibi yüksek performanslı eyaletler ve Oklahoma ve New Mexico gibi düşük performanslı eyaletler dahil olmak üzere on yedi eyalet ve Columbia Bölgesi çift haneli düşüşler gördü. Utah, sekizinci sınıf matematik düşüşlerinin istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmediği tek eyaletti.

Delaware, Maryland ve Washington, DC gibi yerler hem dördüncü hem de sekizinci sınıfta matematikte çift haneli rakamlara düştü.

Eğitim Bakanlığı’nın sınavı yöneten araştırma kolu olan Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’nin komisyon üyesi Peggy Carr, daha büyük öğrenciler için sonuçlar özellikle endişe vericiydi çünkü “8. sınıf daha ileri matematik derslerine açılan kapıdır” dedi. Öğrencilerin lisede ve gelecekte matematik ve fen bilimlerinde ihtiyaç duyacakları temel cebir ve geometri becerilerinden yoksun olabileceklerini söyledi.

Örneğin, 2019’a kıyasla daha az sayıda sekizinci sınıf öğrencisi bir dikdörtgenin köşegeninin uzunluğunu ölçebilir veya mili yardaya çevirebilir.

Pandemi sırasında öğrenciler velilerden daha fazla yardım aldığı için okuma kısmen daha az etkilenmiş olabilir.

Bir araştırma grubu olan Urban Institute Eğitim Verileri ve Politikası Merkezi başkanı Matthew Chingos, ulusal sonuçların diğer verilerle tutarlı olduğunu ve genel olarak matematik sonuçlarının okulda öğretilenlere daha fazla bağlı olduğunu, okuma puanlarının da “evde olanlar” tarafından belirlenir.

Yine de okumadan kaçınılmadı ve eyaletlerin yarısından fazlasında her iki sınıfta da önemli düşüşler oldu. 2019’da birçok eyalette okuma puanları da düşmüştü.

Keskin bir düşüş, daha geniş bir boşluk

Pandemi, Amerikan yaşamının birçok yönüne, özellikle de eğitime hakim olan derin ve rahatsız edici eşitsizlikleri açığa çıkardı.

Dördüncü sınıfta, hem matematikte hem de okumada, en alt yüzde 25’lik dilimde yer alan öğrenciler sınıfının en üstündeki öğrencilere göre daha fazla zemin kaybetti ve düşük performans gösteren öğrencileri daha da geride bıraktı.

Beyaz ve Asyalı akranlarının gerisinde başlayan siyah ve Hispanik öğrenciler, dördüncü sınıf matematikte bu gruplardan daha büyük düşüşler yaşadılar.

Siyahi ve Hispanik öğrencilerin, yoksulluk nedeniyle tecrit edilmiş okullara gitme olasılığı daha yüksek ve bu okullar, pandemi sırasında daha zengin okullardan daha uzun süre tecrit edilmiş durumda kalarak uçurumu genişletiyor.

Etkiler, zorluk çeken öğrenciler için özellikle güçlüydü. Teste dahil edilen bir ankette, matematik puanı düşük olan dördüncü sınıf öğrencilerinin yalnızca yarısı, yüksek performans gösteren öğrencilerin yüzde 80’ine kıyasla 2020-21 öğretim yılında her zaman bir bilgisayara erişebildiklerini söyledi.

Aynı şekilde, yüksek performans gösterenlerin yüzde 90’ına kıyasla, yüzde 70’i en azından bir süre sessiz bir işi olduğunu söyledi.

Bir parlak noktada, New York City, Dallas ve Miami-Dade dahil olmak üzere çoğu büyük şehir okul bölgesi okumaya takıldı.

Ülkenin en büyük kentsel devlet okulu bölgelerinden 77’si ile çalışan Great City Okulları Konseyi’nin yönetici müdürü Raymond Hart, yerleşik tedavi bölgelerinin bir fark yaratabileceğine dair umut verici bir işaret gördü. “Öğrenciler için iyileşme ve toparlanmanın mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.

Ancak Cleveland ve Memphis gibi bazı ülkelerdeki öğrenciler çok az yer kaybetmeyi göze alabilirdi. Birçoğu derin bir yoksulluk yaşıyor ve şimdiden pandemiye girmekte zorlandı, ancak bu yıl hem sınıf seviyelerinde hem de derslerde büyük düşüşler gösterdiler.

Neredeyse her ikinci okul çocuğunun yoksulluk içinde yaşadığı Detroit’te, 2019’da dördüncü sınıf öğrencilerinin yalnızca yüzde 6’sı matematik becerisine sahipti. Bu yıl bu oran yüzde 3’e düştü.

Şimdi ne var?

Bir çocuğun geleceğinde önemli olan tek faktör test puanları değildir, ancak araştırmalar akademik hazırlığın erken başlamasının önemini belgelemiştir.

İlkokulda iyi okuyamayan öğrencilerin liseyi bırakma veya zamanında mezun olamama olasılığı daha yüksektir. Ve artık bahar sınavına giren sekizinci sınıf öğrencilerinin evi olan dokuzuncu sınıf, öğrencileri liseden mezun olmaya ve üniversiteye gitmeye hazırlamak için çok önemli bir yıl olarak kabul ediliyor.

Dezavantajlı öğrenciler için boşlukları doldurmaya odaklanan Education Trust’ın geçici CEO’su Denise Forte, “Kaynaklarımızı tarihsel olarak yetersiz hizmet almış öğrencilere daha iyi yönlendirmek için bir şeyler yapmalıyız” dedi.

Ülkenin iyileşme umudunun çoğu, milyarlarca dolarlık pandemik yardıma dayanıyor. Ancak, ilçelere paranın nasıl kullanıldığı konusunda geniş bir serbestlik verildi.

Georgetown Üniversitesi Eğitim Laboratuvarı yöneticisi Marguerite Roza, “Pek çok bölgenin matematik için uyumlu bir planı yok,” dedi. O, bölgelerin yardım paralarının yüzde 20’sinden fazlasını akademik iyileşme için harcaması gerektiğine inananlardan biri.

Araştırmaya göre seçeneklerden biri sadece daha fazla zaman. Küçük gruplara sık sık özel ders verme ve matematik derslerinin sayısını ikiye katlama umut vadeden stratejiler arasındadır.

Tennessee eski bir eğitim komisyon üyesi ve şu anda özel ders vermeye odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Accelerate’in yönetici direktörü olan Kevin Huffman, yöneticileri salgın sırasında neyin yanlış gittiğini göstermeye ve bunun yerine öğrencileri iyileşme sürecinde desteklemek için “ahlaki bir yükümlülük” kullanmaya çağırdı.

“2019’un Amerikan eğitiminin zirvesi olduğunu ülke olarak açıklayamayız” dedi.