Mahkeme, New York okulları için bütçe kesintilerini onayladı

senbilirsin

New member
New York şehrinin devlet okulu bütçesiyle ilgili bir ay süren mahkeme mücadelesinden sonra, Salı günü bir eyalet temyiz mahkemesi, hakimlerin şehrin kanunları çiğnediğini bulmasına rağmen, bu yıl 200 milyon dolardan fazla kesinti yapılmasına izin verdi.

Yargıçlar, Eğitim Bakanlığı’nın bütçeyi büyük ölçüde belediye başkanı tarafından atanan bir yönetim organı olan Eğitim Politikası Kurulu’nun oylamasına izin vermeden önce Belediye Meclisine sunarak yasayı çiğnediğini iddia eden ebeveynler ve öğretmenlerle aynı fikirdeydi.

Yargıçlar ayrıca belediyenin, okul rektörünün bütçeyi bir acil durum ilanı olarak uygulayabildiği iddiasını da reddetti – bu, belediyenin son 13 yılın 11’inde yapıldığını söylediği bir şey. Yargıçlar, şehrin argümanının “DOE’nin yasal yükümlülüklerini basitçe atlattığı sonucunu desteklediğini” söyledi.

Ancak, belediye meclisinin okul yılına kadar bütçeyi değiştirmesine izin vermenin çok yıkıcı olacağını ve “geniş bir rahatsız edici etkiye sahip olduğunu” söylediler. Buna ek olarak, yargıçlar, Eğitim Politikası Panelinin sonunda bütçe lehine oy kullandığını kaydetti.

Yargıç Yardımcısı Judith J. Gische, Eylül’deki tartışmalar sırasında davacılara “Haklı olsanız bile çare çok aşırı görünüyor” dedi. “Burun kanaması varken boynunuza turnike takmak gibi. Bununla başa çıkmanın, çok karmaşık bir okul sisteminin işleyişine müdahale etmeyecek çok daha etkili yolları vardı.”

Arthur Schwartz ile birlikte ebeveynleri ve öğretmenleri temsil eden avukat Laura D. Barbieri, kendisinin ve müvekkillerinin, mahkemenin davalarının gündeme getirdiği konularda kendileriyle aynı fikirde olmasından memnun olduklarını, ancak hiçbir çare bulunmadığı için hayal kırıklığına uğradığını söyledi. bütçe bu yıl Bununla birlikte, mahkemelerin Milli Eğitim Bakanlığına ve şehir yönetimine gelecek için bir temerrüt bildirimi vermiş olması cesaret vericidir.

“Bütçe bu kadar sert bir şekilde kesildiğinde her şey apaçık ve korkutucu hale geldi,” dedi Dr. dedi Barbieri. “Bunu not aldık ve yasanın onaylanmasını sağlamanın bir yolunu bulduk.”

Okulun rektörü David C. Banks Salı günü yaptığı açıklamada, temyiz mahkemesinin yetkilileri okulun bütçesini yeniden gözden geçirmeye zorlamamasından memnun olduğunu söyledi. “NYC devlet okullarındaki her çocuğu güçlendirmek için okul bütçelerimizi adil ve verimli bir şekilde yönetmeye devam edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Eric Adams, belediye meclisi, öğretmenler ve veliler arasındaki çekişme, belediyenin öğrenci kayıtlarındaki düşüşe bağladığı devlet okullarına yapılan 200 milyon dolardan fazla kesintiyi onaylamasıyla başladı.

Pandeminin ilk aylarında, şehirdeki okul finansmanı büyük ölçüde etkilenmedi ve federal yardım bütçeleri desteklemeye yardımcı oldu. Ancak yaz boyunca şehir, yüzlerce öğretmenin işten çıkarıldığını veya okul kayıtları azalan ve ülke çapındaki bir işe alım havuzuna dahil edilen müdürler tarafından “transfer edildiğini” duyurdu. New York City ilçe okullarının yaklaşık yüzde 77’si, sistemdeki 1.600 okuldan yaklaşık 1.200’ü kayıtlarda düşüş gördü.

Haber, veliler, eğitimciler ve hatta bütçe kesintisi için oy kullanan bazı seçilmiş yetkililer arasında bir kargaşaya neden oldu. Belediye Başkanı Adams ve Şansölye Banks’e yazdığı bir mektupta, konsey, Eğitim Bakanlığı’ndan okullara geri ödeme yapmak için bütçesindeki mevcut fonları kullanmasını istedi.

Temmuz ayında davacılar belediyeye bütçe kesintilerini durdurması için dava açtı. Ertesi ay, bir eyalet yüksek mahkemesi yargıcı, ebeveynler ve öğretmenlerin yanında yer aldı ve Eğitim Bakanlığı’nın bütçesini kısacağını söyledi.

Salı günkü temyiz mahkemesi kararı, yargıçlar bütçe sürecini eleştirirken bile bu kararı esasen geri aldı – bütçeyi yerinde bıraktı.

Ebeveynlerin eğitim politikası panelindeki temsilcisi Thomas Sheppard Salı günü yaptığı açıklamada, kararın “yasayı çiğneyen eylemlerin hiçbir sonucu olmadığı” mesajını gönderdiğini söyledi.

“Eğitim Bakanlığı’nın, oyları kamuya sunma sürecinden esasen dışlanan öğrencileri ve aileleri temize çıkarmadan yasayı atlatmasına izin veren bir kararda doğru veya adil hiçbir şey yok” dedi.

Bayan Barbieri, müşterilerinin bir sonraki hareketlerini düşünmek için Şükran Günü boyunca haftayı alacağını söyledi.

Troy Closson raporlamaya katkıda bulundu.