Kültür savaşı Kaliforniya'nın bir banliyösüne ulaştı. Bir lider devrildi.

senbilirsin

New member
Başlangıçtan itibaren Temecula Vadisi Birleşik Okul Bölgesi'nin üç muhafazakar yönetim kurulu üyesi nerede durduklarını açıkça ortaya koydu. Çoğunluk olarak yemin ettikleri Aralık 2022'nin aynı gecesinde, Güney Kaliforniya bölgelerindeki sınıflarda eleştirel ırk teorisini yasaklayan bir kararı kabul ettiler.

Aylar sonra, bölgenin yeni fikirlere sahip birine ihtiyacı olduğunu söyleyerek müdürü aniden kovdular. Daha sonra, bir öğrencinin okulda farklı bir cinsiyet olarak tanımlanmak istemesi durumunda ebeveynlerin bilgilendirilmesini gerektiren bir kuralı kabul ettiler.

Bu adım muhafazakarların onayıyla karşılandı. Birçoğu kiliseye giden Hıristiyanlar ve yeni yönetim kurulu üyelerinin atanmasında görev aldılar. Temecula Vadisi'nin liberal bir devlette geleneksel değerlerin olduğu bir ada olarak kalabileceğini umuyorlardı.

Ancak San Diego'nun yaklaşık 60 mil kuzeydoğusundaki bir zamanlar kırsal olan bu bölge, son yıllarda renkli bir yatak odası topluluğuna dönüştü ve diğer birçok aile, ulusal kültür savaşlarının sevdikleri devlet okullarına yönelik istenmeyen bir saldırı olarak gördükleri durumdan hayal kırıklığına uğradı.

Bu tepki, seçmenlerin o Aralık gecesinden bu yana okul yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan kıdemli askeri ve devlet üniversitesi profesörü Joseph Komrosky'ye oy vermesiyle bu ay zirveye ulaştı. Komrosky'nin görevden alındığı Perşembe akşamı resmen duyuruldu.

PAC One Temecula Valley'in geri çağırma çalışmalarına öncülük ettiği Jeff Pack, “İnsanlar çocuklarını bu okul bölgesine gönderebilmek için buraya taşınıyor” dedi. “Bütün bu partizan savaşının, bu kültür savaşının yollarına çıkmasını istemiyorlar.”

Kaliforniya genelinde, Bay Komrosky ve meslektaşlarını göreve getiren aynı dalganın bir parçası olarak seçilen muhafazakar yönetim kurulu üyeleri benzer geri çağırma girişimleriyle karşı karşıya.

Mart ayında, Orange County'nin iki muhafazakar yönetim kurulu üyesi, Temecula Vadisi yönetim kurulununkine benzer önlemleri destekledikleri için görevden alındı. Aynı ay, Sacramento dışındaki bir ilçedeki Özgürlük İçin Anneler grubu tarafından desteklenen bir mütevelli, trans kimliğini “toplumsal bulaşıcılık” olarak nitelendirdikten sonra görevden alındı. Gelecek ay, Körfez Bölgesi'ndeki küçük bir bölgedeki seçmenler iki muhafazakar yönetim kurulu üyesinin görevden alınıp alınmayacağına karar verecek.

Berkeley Law'un Kaliforniya Anayasa Merkezi'nde ülke çapındaki geri çağırmaları yakından takip eden kıdemli araştırmacı Joshua Spivak'a göre, geçen yıl Kaliforniya'da okul yönetim kurulunun geri çağırma girişimi oylamada yer almadı. Bu yıl Kaliforniya'da muhafazakarlara karşı yapılan benzer geri çağırma girişimlerinin sıra dışı olduğunu, çünkü geçmişte geri çağırma girişimlerinin çoğunun belirli bir yerel çatışmadan kaynaklandığını söyledi.

Bu, seçmenleri büyük ölçüde ilgilendiren hassas bir konudur” dedi.

Temecula, Kaliforniya'nın iç kısımlarındaki birçok topluluk gibi, son yıllarda kıyıya daha yakın şehirlere maddi gücü yetmeyen birçok aileyi kendine çekerek büyüdü. (1990 nüfus sayımı verilerine göre Temecula'nın nüfusu 27.099'du. 2023'te nüfus 110.700 civarındaydı.)

Şehir, büyük askeri tesislere ve teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan kuzey San Diego County'nin yanı sıra güney Orange County ve Riverside'a da ulaşım mesafesindedir. Pasifik Okyanusu'ndan Santa Ana Dağları ile ayrılan Temecula, birinci sınıf devlet okullarına erişimden ödün vermeden, daha pahalı kıyı banliyölerinde alabileceklerinden daha büyük evler arayan genç ebeveynler için özel bir destinasyondur.

Ancak oradaki siyasi durum net olmaktan çok uzak. Geri çağırma az farkla onaylandı; yüzde 51 Komrosky'ye, yüzde 49 ise aleyhte oy kullandı. 9.714 oydan yalnızca 212'si iki tarafı ayırdı.

Sonuç o kadar yakındı ki Bay Komrosky büyük olasılıkla Kasım ayında yeniden aday olacağını söyledi.

Bir açıklamada “Temecula okullarındaki çocuklarımızın masumiyetini koruma konusundaki kararlılığım sarsılmaz” dedi.

Bay Komrosky ve iki muhafazakar meslektaşı, Kasım 2022'de, benzer düşüncelere sahip grupların Kaliforniya genelinde okul yönetim kurulu üyelerini seçmeye yönelik çabaları dalgasının ortasında Temecula Valley Birleşik yönetim kuruluna seçildi. Pek çok muhafazakar, Demokratların hakim olduğu Kaliforniya'da milletvekillerini veya eyalet çapındaki liderleri seçmeye çalışmak yerine, kaynaklarının yerel okulları ulusal bir “ebeveyn hakları hareketine” katılmaya teşvik etmek için harcanmasının daha iyi olacağını düşünüyordu.

Temecula Valley Unified'ın 2022'de seçilen üç yönetim kurulu üyesinden yalnızca kendisini dini motivasyonlu bir “ebeveyn hakları savunucusu” olarak tanımlayan Jennifer Wiersma görevde kalıyor; diğer muhafazakar yönetim kurulu üyesi Danny Gonzalez ise Aralık ayında Teksas'a taşınmak için istifa etti. Koltuğu boş.

Bay Komrosky'nin destekçileri ve okul yönetim kurulunun çoğunluğu, onun düşüşünden eyaletteki siyasi kurumu ve işçi sendikalarını sorumlu tuttu. LGBTQ tarihinin öğretilmesini sınırlamaya çalışan ve çocukların cinsiyet kimliğinin rapor edilmesi zorunluluğunu getiren okul yönetim kurullarındaki muhafazakarların bunu ebeveynlerin haklarını korumak için yaptıklarını söylediler.

Temecula Vadisi'nin muhafazakar bloğu, geçen yıl Bay Komrosky'nin “sübyancı” olarak adlandırdığı öldürülen eşcinsel hakları öncüsü Harvey Milk'ten bahseden bir sosyal bilgiler müfredatını onaylamayı reddederek Demokrat liderleri kızdırdı. Daha sonra Vali Gavin Newsom ilçeye 1,5 milyon dolar para cezası vermekle tehdit ettiğinde rotayı değiştirdiler.

Temecula'dan çok da uzak olmayan Chino Valley Birleşik Okul Bölgesi yönetim kurulu başkanı olan açık sözlü muhafazakar aktivist Sonja Shaw, “Çocuklarımızın eğitimini iyileştirmek için ebeveyn katılımını ve sağduyuyu savunan iyi insanların hedef alınması üzücü ve korkutucu” dedi. Chino Vadisi bölgesi şu anda ebeveynlere bildirim politikasını savunmak için devletle hukuki bir mücadele içinde.

Bay Komrosky'yi geri çağırma kampanyasından sorumlu olanlar, Temecula'daki ve Kaliforniya'daki ebeveynlerin uzun süredir okul kurullarının genel olarak okul binalarının bakımı, iyi öğretmenlerin işe alınması ve onların iyi bir eğitim almasını sağlamak için iyi donanıma sahip olmalarını sağlamak gibi sıradan işlere odaklandığını varsaydıklarını söyledi. ders dışı programlar sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Artık pek çok kişi, yeni otoritenin aldığı önlemlerin dikkatleri yeniden çektiğini söyledi.

Bay Pack, Temecula Kent Konseyi de dahil olmak üzere partizan olmayan yerel ofisler için adayları işe almak üzere 2022 yılında One Temecula Valley PAC'ı kurduğunu ve yakın zamanda seçilen yetkililerin yerel yönetim işlerine odaklanmak yerine konumlarını ulusal siyasi açıklamalar yapmak için kullandıklarını söyledi. . Kendisi, Kaliforniya'da kürtajın yasal olmasına ve şehirlerin bu prosedürü yasaklayamamasına rağmen, şehri doğmamışlar için bir “kutsal alan” haline getirmeye çalışan bir Temecula Belediye Meclisi üyesine değindi.

Okul yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmasının birçok ebeveyn için en önemli öncelik olduğunu kısa sürede keşfettiğini söyledi. Bay Komrosky'nin liderliğindeki grubun gereksiz yasal ücretler biriktirdiğini ve öğrencileri eğitme misyonundan saptığını hissettiler.

Yakın zamanda yaşanan bir vakada bölge, Bay Komrosky'nin rahatsız edici olduğunu söylediği için okul yönetim kurulu toplantılarından çıkardığı iki sakinin açtığı davanın çözüme kavuşturulması için 75.000 dolar ödemeyi kabul etti. Bölge sakinleri onun ifade özgürlüklerini ihlal ettiğini iddia etti; Bunlardan birinin avukatı Upneet Dhaliwal, şikayetinde Bay Komrosky'nin okul müfettişinin işe alım sürecine ilişkin sorgulamasının konu dışı olduğunu iddia ettiğini söyledi.

42 yaşındaki Bayan Dhaliwal, bölgede sekizinci sınıfa gidecek olan eşi ve kızıyla birlikte 2022 yılında San Diego'dan Temecula'ya taşındı. Yeni bir topluluk aradıklarında Temecula iki temel ihtiyacını karşıladı: iyi okullar ve uygun fiyatlı konut.

Bayan Dhaliwal, “normalde bir e-postanın her sorunu çözebileceği” San Diego'da kızının öğretmenini hiç aramadığını söyledi. Ancak Temecula'nın eyaletin sosyal bilgiler müfredatını ihlal ettiğini haberlerde gördükten sonra okul yönetim kurulunun müfettişi kovduğu toplantıya katılmaya karar verdi. Paniğe kapıldı.

“Eve geri döndüm” dedi, “ve geri çağırmak tek seçenek gibi görünüyordu.”