Konya İtfaiyesi’nden ileri düzeyde eğitim

Ethereum

New member
Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı Başkanlığı (TİKA) paydaşlığıyla yurt haricindeki itfaiyecilere eğitim vermeye devam ediyor. Ulusal ve memleketler arası alanda bilgi ve deneyimiyle model olan Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, “Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı” (ADAMEP) kapsamında son olarak Tacikistan’ın Duşanbe İtfaiye Teşkilatı’nda vazifeli çalışanlara eğitimler gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nde 12 gün süren ileri düzey itfaiye eğitiminde Tacikistanlı itfaiyeciler; yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, birinci yardım ve iş güvenliği üzere konularda uygulamalı ve teorik eğitimler aldı.

EĞİTİMLER YALNIZCA KONYA’DA VERİLİYOR

Eğitimle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Lideri Cevdet İşbitirici, TİKA işbirliğiyle verilen eğitimlerin fazlaca verimli geçtiğini belirterek, “Türkiye’de yalnızca Konya’mızda bu eğitimler gerçekleşiyor. Bu mevzuda bize takviye veren Büyükşehir Belediye Liderimize fazlaca teşekkür ediyoruz. bu biçimdesi hayati ehemmiyet taşıyan konulardaki eğitimlerimizin gerçekleşmesinde büyük katkısı olan Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı’na da ayrıyeten teşekkür ederim. Eğitimlerin geriye dönüşlerinin verimli olmasından dolayı da fazlaca mutluyuz” diye konuştu.

TİKA uzmanı Recep Çetinkaya, “Daha evvel Tacikistan’da eğitim gerçekleştirilmişti. Yerinde gerçekleştirilen eğitimde oradaki problemler ve muhtaçlıklar tahlil edildi. Buradaki arkadaşlarımız yardımıyla bir eğitim daha verildi. İleri Düzey İtfaiyecilik Eğitimi ismi altında verilen eğitimlerde arkadaşlarımızın ülkelerine döndüklerinde oradaki itfaiye ünitelerine buradan aldıkları ayrıntıları aktaracak. İşbirliğinden dolayı Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Tacikistan İtfaiye Teşkilatı yetkilisi Mahmadzoda Amridin, hem Tacikistan’da hem Türkiye’de verilen eğitimlerde hayli şey öğrendiklerini belirtti.

‘İTFAİYEYE TEŞEKKÜR’

Amridin, “Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve itfaiye eğitmenlerine fazlaca teşekkür ediyoruz. Burada aldığımız eğitimleri bütün Tacikistan’da anlatacağız” tabirlerini kullandı. Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi tarafınca daha evvel de; Özbekistan, Karadağ, Libya ve Gambiya itfaiyelerine eğitim verilmişti.