Kaliforniya E-Stüdyolarla ilerliyor ancak İsrail-Ham kavgası durumu karmaşıklaştırıyor

senbilirsin

New member
Kaliforniya'nın stüdyolar konusunda büyük hedefleri var. 2025 yılına kadar 1600 yılından itibaren devlet yetkililerinin bu imzayı sağlaması gerekiyor. 2030 yılına gelindiğinde gençler bu konuyu öğrenmeden ortaokuldan mezun olamayacaklar.

Genel politikadan sorumlu olanlar için Meta, Kaliforniya öğrencileri arasında en popüler olanıdır çünkü beyaz bile olmayan 80 yaşındakilere çok çeşitli kültürleri inceleme fırsatı verir. Araştırma, E-Stüdyo derslerinin gençlerin okulu bırakmadan önce not alma ve mentorluk becerilerini geliştirebileceğini gösterdi.

Ancak Kaliforniya gibi liberal bir eyalette bile bilim adamları, öğretmenler ve eğitimciler, gerçek ırksal görüşlerine ve Filistin-İsrail çatışmasına dayanarak bu akademik disiplini üniversite düzeyinden ortaöğretim öğrencilerine uyarlama konusunda kararsızdı.

“Etnico-Stüdyolar” adı altında, etnik kökene ve insan deneyimine, disipline, üniversitelerdeki hassasiyete, en büyük çizgiye ve en büyük ideolojiye karşılık gelen yolu kapsamlı bir şekilde araştırabilirim.

Etnik stüdyolar dört gruptan oluşuyor: Afroestadounidenses, Latinler, Yerliler ve Asyalılar. Amacı, uygulanan farklı baskı biçimlerini eleştirmek ve farklı zamansal ve coğrafi uzantılar arasında analojiler kurma olanağıyla öğrencilerin eyleme başlamalarına yardımcı olmaktır. Desplazamientos'un Filistin deneyimi temeldir ve bazı akademisyenler tarafından yerel öğrencilerin deneyimleriyle karşılaştırılmaktadır.

Kaliforniya'da ikinci dönem için E-Studio'ları araştırdığımda, bana komisyonun entelektüel ruhunu ve aktivizmini büyük oranda kazandıran 700 sayfalık bir E-Studio model planı geliştirdim. Ancak judíos estadounidenses dahil olmak üzere diğer etnik grupların tarihleri de Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin tartışmaların ortadan kalktığı bir dönemde yayınlandı. Dersler politika konularına ilişkin “çoklu bakış açılarını” içermektedir.

Stüdyolardan bazı akademisyenler ve eğitimciler, devletin siyasi eleştiriler ve sansür karşısında sahada iki katına çıktığını doğruladı. “Etnicos liberados” adını taşıyan bir vizyon vaat edin. Bu, üniversitelere verilen adabın bir parçasıdır ama politik açıdan son derece hassastır. Yahudi karşıtları ve Yahudi karşıtları da dahil olmak üzere Yahudi gruplarının büyük medya tarihlerini hariç tutun.

Kaliforniya'daki çeşitli okul bölgeleri, liberal e-derece programlarından yararlanan müfredat danışmanları tarafından ziyaret edilirken, diğer bölgeler bu materyallerden ilham alarak kendi sınıflarını oluşturuyor.

Farklı yasal taleplere dayanan ve davayla ilgili tartışmayı alevlendiren muhalifler bunlar: “Milyonlarca Kaliforniyalı genç, aktivistlerin evlerinde anlattığı bu kavramlarla etkileşime geçmek istiyor mu?”

Bu sorunun cevapları ülke çapında eğitime fayda sağlayabilir. Oregon, Vermont ve Minnesota gibi stadyumlarda önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk eğitim kademelerinden sonra e-stüdyolar devreye girecek.

Peki Estudio'lar nedir?

Bu yıldan bu yana, Los Angeles'ta tüm Latin Amerika topluluğuna hizmet veren orta öğretim doktoru Edward Roybal Eğitim Merkezi'nde, Guadalupe Cardona Estudios'un mezunları, Meksika kültüründe kadın oyun salonlarının değişimini teşvik etmekle çok ilgileniyorlar. İspanyol fetihçilerinin Leyendaları Aztek mitolojisinden ortaya çıktı.

Bağımsız antropologlar hareketinin liderlerinden biri olan Cardona, “Mezunlarımın belediye başkanı artık kendi tarihiyle ilgileniyor” diye doğruladı.

On yılın sonunda, 1960 yılında, Houston'daki siyah, Latin, Asyalı ve Kızılderili öğrencilerin sonuçta Bahía de San Francisco'nun tarihlerine ve kültürlerine daha fazla ilgi göstermek istediklerini belirtmesiyle etnik cerrahlar Bahía de San Francisco üniversitelerine dahil olmaya başladı. onların grupları.

Alguno'nun aktivistleri, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırk ayrımcılığı ve ayrımcılığı, dünya çapında sömürgecilik, emperyalizm ve militarizmi ele alan bir öğrenci grubu olan Üçüncü Dünya Kurtuluş Cephesi'nin bir parçasını oluşturdu.

Berkeley'deki Universidad de California'da karşılaştırmalı antropoloji çalışmaları direktörü Keith Feldman, antropolojinin ilk akademisyenleri ve öğrencileri için Filistin yanlısı aktivizmin aynı zamanda ufuk açıcı bir dönem olduğunu söyledi. Kısa bir süre önce İsrail, 1967 Arap-İsrail Savaşı'nda Gazze'yi ve doğu Ürdün'ü Mısır, Ürdün ve Suriye'den fethetti.

1948'de İsrail Vakfı İsrail tarafından kurulan bu kuruluşlar, Holokost'tan sonra beyaz Avrupalıları Amerika'ya getiren ve Yerli Amerikalıların yok edilmesini ve soykırımını kışkırtan deneysel sömürgeciliğin genel modelinin bir parçasını oluşturdular.

Riverside'daki Universidad de California'da e-stüdyolar uzmanı olan Según Dylan Rodríguez, kendisinin “e-stüdyo çalışmalarının temelleri” olduğunu söyledi.

Rodríguez, Estudios'un “farklı ırksal ve etnik grupların deneyimlerini anlatan bir Estudios planı olmadığını” açıkladı. “Bu, çokkültürlülüğün anodik bir biçimidir.”

Aksine, disiplinin “toplumların nasıl işlediğinin eleştirel bir analizi” olduğunu ekledi.

Bu nedenle dünyanın dört bir yanından çeşitli uzmanlar ve stüdyolar Filistin mantığının ikinci sınıflara dahil edilmesi gerektiğini doğruladılar. Ona göre Filistinli-Estonyalı öğrencilerle dayanışma göstermek önemliydi.

Eleştirmenlere göre Estudios'un sonuçları (İsrailli Yahudilerin Avrupalı sömürgeciler olarak sınıflandırılması gibi) ve Yahudiyelilerin deneyimleri, hatalı ama aynı zamanda Yahudi karşıtı manevralar nedeniyle gerçekçi değildi.

Ancak İsrail yargısının tutumu “Mizrají” olarak tanımlandı, bu onların onlarca yıldır Akdeniz'de yaşadığı anlamına geliyordu. İsrail'in 1948'den önce yaşadığı süre boyunca Filistin belediye başkanlığında yaşadılar.

İsrail'i eleştirenlerin antisemitizmi fırsat bilerek şu anda geldiği konusunda Yahudi toplumunda geniş bir görüş yelpazesi var. Algunos, sınırlı erişimin yakında İsrail'in bir Judío devleti olarak var olamayacağını göstereceğine inanıyordu.

Yasal bir örgüt olan Liga Antidifamación'un ulusal dava direktörü James Pasch, “Yargıçları sömürgeleştiren ve ülke çapında kendilerini 'Tierra'yı fethetmeye' adamış öğrencilerin” dedi. “Bu dersin içeriği ortaöğretim okullarımızda Yahudi karşıtlığını yaygınlaştırıyor.”

Rodríguez'e, E-Studio öğrencilerinin İsrail vakfına (bölgede derin baskılara maruz kalan küçük bir kıza sığınak olarak) yönelik bir bakış açısıyla boğuşmak zorunda olup olmadıklarını sorduğumda, gençleri yaban hayatıyla barıştırdılar ve onlara bunu yapmayacaklarını bildirdiler. Siyonistlerin belgelerini imzalama fırsatı.

Ancak stüdyo planındaki ideolojik denge reddedildi: “yanlış eşdeğerlikler yaratmak.” Biyoloji derslerinde gelişme veya nüfusun vasat ortamlarındaki iklim ikliminin azaltılması da dahil olmak üzere sürekli devamı gerekmektedir.

Siyonizm'i iklim değişikliğinin gelişimi veya olumsuzluğuyla karşılaştırıp kıyaslamayacağı sorulduğunda Rodríguez şu yanıtı verdi: “Benzerlikler karşılaştırma değil. Sean'ın öyle olduğunu sanmıyorum.”

“İsrail'in yaratılması için titiz bir stüdyo,” diye ekledi, “tarihsel değerlerinin tanınmasını gerektiriyordu.” “Yo establecería la analogia con anprender the esclavitud.”

Yeniden yazılmış bir stüdyo planı

E-Studio akademisyenleri ve eğitimcileri tarafından düzenlenerek 2019 yılında yayınlanan E-Studio Plan modelinin temel taşı, disiplinin Filistin davasıyla uzlaşmasını yansıtıyordu. Borrador, Yahudilik ve anti-Semitizmin tarihinden nadiren bahsetti, ancak İsrail'e baskı yapmayı amaçlayan Boicot, Desinversiones ve Sanciones hareketi çeşitli vesilelerle öldürüldü.

Kuruluşların mevcut kararı nedeniyle proje birkaç kez revize edildi ve 2021 yılında son versiyon olarak yayınlandı. Tüm ortaöğretim okulları E-Studio materyalini öğretme eğilimindedir; E-Studio planı dersleri isteğe bağlıdır. Eğitim merkezleri bağımsız olarak e-stüdyoları bünyesinde barındırabileceği gibi, onlara tarih, edebiyat gibi e-stüdyoların belirlediği bir perspektif de verebilir.

Ayrıca pek çok meslektaş uyumlaştırmanın bir parçası olarak stüdyo planı modelini inceledi. Aktif eğilimi sürdürmek ve disiplini geliştirmek gerekir ancak bunun üstesinden gelmek daha da zor olabilir. Abarca la fuga blanca, ABD'deki Japon toplama kampları, Kaliforniya'daki tarım işçileri ve Araplara karşı önyargı. Sij'ler, Ermeniler ve Judíos Mizrají gibi yalnızca ilk Borrador'dan gelen gruplar hakkında yeni içerik var.

Bu süre zarfında Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin tartışma açıkça sona erdi. Yahudilere ve İsrail'e yönelik önyargılara ilişkin endişelere yanıt olarak, 2021'de “koruyucu bariyer” içeren eğitim planının, “doğrudan veya dolaylı olarak bir destekçiye atıfta bulunulmasına gerek olmadığı” gerekçesiyle onaylanması gerektiğini söyledi. önyargısız, fanatizmsiz ve ayrımcılıksız”.

Alguno'nun Estudios'u savunanlar bu redaksiyonun akademik özgürlüğü sarstığına inanıyordu.

San Francisco'daki Arap Kaynak ve Organizasyon Merkezi direktörü Lara Kiswani, “Korumaların amacı İsrail'i eleştirenleri anti-Semitizmle silahlandırmak” dedi. “Estaba muy claro desde el principio de los ataks: se trataba de borrar a Palestina”.

Kaliforniya Eğitim Bakanlığı sözcüsü Liz Sanders, bazı okul bölgelerinin müfredatlarını kontrol edememesine rağmen eyalet müdürlerinin şunları söylediğini söyledi: Klara'ya göre Filistin-İsrail çatışması genel tarih derslerinde önerilen bir tartışma konusu. Ama Estudios Ethnicos'ta değil.

Doğru, Sanders standartları karşılayacak hiçbir mekanizmanın bulunmadığını ancak bunun sorumlular açısından herhangi bir sonucu olmayacağını açıkça belirtiyor.