Hikayenin Arkasında: Stanford’da Serbest Konuşma Tartışması

senbilirsin

New member
Eski Başkan Donald J. Trump tarafından atanan muhafazakar bir federal temyiz mahkemesi yargıcı olan Stuart Kyle Duncan, Federalist Toplum Üniversite Birliği’nin daveti üzerine öğrencilere hitap etmek için geçen ay Stanford Hukuk Fakültesi’ni ziyaret etti.

Bu tek olay, bugüne kadar devam eden bir sansasyon yarattı.

Louisiana’nın eşcinsel evlilik yasağını ve trans bireylerin tercih ettikleri banyoları kullanmalarını yasaklayan bir Kuzey Carolina yasasını savunan Duncan, öğrenciler tarafından defalarca taciz edildi ve bir seferde birkaç kelimeden fazla konuşamadı. Çeşitlilik, adalet ve katılımdan sorumlu dekan yardımcısı Tirien Steinbach, düzeni sağlamak için bir yöneticiden yardım istediğinde, Duncan’ın çalışmasının odadaki birçok kişiye “zarar verdiğini” söyledi.

Bazıları tarafından protestocuların zımni onayı olarak görülen Steinbach’ın sözleri kaydedildi ve viral oldu ve kampüsteki ifade özgürlüğü sorunlarını yeniden ulusal gündeme getirdi.

Bu hafta, meslektaşım Vimal Patel Stanford’da olanlar hakkında yazdı, buna hukuk fakültesi dekanı Jenny S. Martinez tarafından Duncan’ın kampüste konuşma hakkını destekleyen ve Steinbach’ın eleştirilen tepkisini destekleyen 10 sayfalık bir not da dahil. Not ayrıca Steinbach’ın izinli olduğunu da duyurdu.

Haber için yüksek öğrenim hakkında haber yapan Vimal ile yaptığı haber ve bu olayın mevcut siyasi ortamımıza ve ülke çapındaki üniversitelerdeki ifade özgürlüğü anlayışımıza nasıl uyduğu hakkında konuştum. İşte biraz düzenlenmiş konuşmamız:

Bu hikayeye nasıl geldiniz?

9 Mart’ta Steinbach’ın müdahalesinin videosu internette yayıldığından beri tartışmayı izliyordum. Ama hikaye oradan çığ gibi büyüdü. Ted Cruz dahil önde gelen politikacılar ve medya şahsiyetleri Steinbach’ın görevden alınması çağrısında bulunarak, sağ için büyük bir endişe haline geldi. Martinez olağanüstü notuyla yanıt verdiğinde, ben zaten rapor veriyordum.

Sizin de yazdığınız gibi, üniversite kampüslerinde ifade özgürlüğü konusu yeni değil. Bu özel olay neden bu kadar ilgi gördü?

Steinbach’ın kaydedilen yorumları, işyerinde çeşitlilik, eşitlik ve katılımın muhafazakarlar tarafından saldırıya uğradığı bir zamanda geldi. Müdahalesi bir Rorschach testi gibi geldi. Ne gördün? Federal bir yargıcı azarlayan ve aynı zamanda onu uyaran öğrencilere sempati duyan bir DEI dekanı mı? Yoksa zorlu bir duruma adım atan, öğrencilere güven veren ve hakimi dinlemeleri için ısrar eden becerikli bir yönetici mi?

Pek çok kişi videodan Steinbach’ı hemen kınadı. Ama gerçekten haber yapmaya başladığımda, çok daha karmaşık bir arka plan buldum. Stanford’daki Federalist Cemiyet’in başkanıyla arasının iyi olduğunu duyunca şaşırdım. Ve bir ifade özgürlüğü savunucusu olan Nadine Strossen, ifade özgürlüğünü desteklemek için elinden gelen her şeyi yaptığını düşünüyordu.

Kampüsteki ifade özgürlüğü konularına bu kadar çok dikkat çeken bu anın nesi var?

İnternetten sıçrayan bu alevlenmelerden bıkan pek çok kişi, tartışmalı konuşmacıların hukuk fakülteleri de dahil olmak üzere üniversitelerde her gün olaysız ders verdiğini ve yalnızca ters giden olayları duyduğumuzu söylüyor. Ancak bu, daha geniş ABD tarihinde duygusal olarak yüklü ve kutuplaştırıcı bir an ve üniversite kampüslerinde geçiyor. Tutkular özellikle hukuk fakültelerinde tırmanıyor çünkü ülkenin en büyük kültürel bölünmelerinin çoğu yasal sorunlar. karaca v. Wade az önce yere serildi. Eşcinsel ve trans hakları için mücadele, seçim bölgelerinin yeniden seçilmesi ve hatta seçim bütünlüğü çağrılarının tümü mahkeme salonlarında yapılıyor.

nereye seyahat ediyoruz

Bugünün tüyosu Gail Chastain’den geliyor:

“Benim ‘aaaah’ deyip doğa ve denizle iç içe olduğum yer Pacific Grove’daki Asilomar. Genç kadınlar için bir kamp olarak başlayan bu eyalet parkının tarihi büyüleyici ve mimar Julia Morgan tarafından tasarlanan çok sayıda bina gerçek bir zevk. Kum tepelerinin arasından geçen patikalar yerel bitki örtüsünü sergiliyor ve deniz manzarası harika.”
Bize Kaliforniya’daki en sevdiğiniz yerlerden bahsedin. Önerilerinizi CAtoday@Haber adresine e-posta ile gönderin. Bültenin gelecek sayılarında daha fazlasını paylaşacağız.

bize söyle

Yağmurlu bir kışın ardından Kaliforniya’ya bahar geldi. İster yol gezileri, ister festivaller, güneşli öğleden sonraları veya kır çiçeği manzaraları olsun, bize Golden State’deki en sevdiğiniz bahar zamanını anlatın.

Bize CAToday@Haber adresinden e-posta gönderin ve lütfen adınızı ve yaşadığınız şehri ekleyin.

Ve gitmeden önce, bazı iyi haberler

Körfez Bölgesi, Cumartesi ve Pazar günleri San Francisco’daki California Caddesi ile aynı hizada gün doğumu sırasında destansı manzaraların olduğu bir hafta sonu geçirdi ve California Henge olarak bilinen yılda iki kez görülen bir fenomen olan Körfez Köprüsü üzerinde şehrin binaları arasında mükemmel bir şekilde parladı.

The San Francisco Chronicles’ın haberine göre, fotoğrafçılar güneş olayının en iyi görüntüsü için Nob Tepesi çevresindeki sokaklara akın ederken, komşular tüm yaygaranın ne hakkında olduğunu görmek için pencerelerden ve balkonlara eğildi.