Harvard’daki pek çok Yahudi kendini yalnız ve yabancılaşmış hissediyor, bundan sonra ne olacağını merak ediyor

senbilirsin

New member
Harvard Üniversitesi’nde haham, menora aydınlatma töreni sırasında alışılmadık derecede açık sözlü davrandı.

Harvard Çabad’dan Haham Hirschy Zarchi Çarşamba günü şöyle konuştu: “Yahudi nefretinin ve Yahudi karşıtlığının bu kampüste geliştiğini söylemek bana acı veriyor.”

“Ben yirmi altı yıldır hayatımı bu topluma adadım” dedi. “Hiç bu kadar yalnız hissetmemiştim.”

Cemaate, daha önceki gece Hanuka mum yakma töreninin yanından geçen bir kadının Holokost’un sahte olduğunu bağırdığını söyledi. Harvard Chabad, 7 Ekim Hamas saldırılarından görüntülerin yer aldığı bir İsrail askeri filminin gösterimine ev sahipliği yaptığında, kampüs polisinin kendisine ailesinin güvenliğini sağlaması tavsiyesinde bulunduğunu söyledi. Harvard Yard’da göze çarpan bir şekilde sergilenen dev menoranın bile, geçmiş yıllarda olduğu gibi vandalizmden korunmak için her gece paketlendiğini söyledi.

Harvard’ın başkanı Claudine Gay yakınlarda durup bir mum yakmayı bekliyordu. Haham konuşurken dümdüz ileriye baktı ve endişeli görünüyordu.

Dr. Gay’in Kongre önünde Yahudilere karşı soykırım çağrısında bulunan öğrencilerin cezalandırılıp cezalandırılmayacağına ilişkin ifadesi, Harvard Üniversitesi’ndeki birçok Yahudi öğrenci, mezun ve inanç liderinin derin korkusunu, öfkesini ve yabancılaşmasını açığa çıkardı.

Röportajlarda, Harvard toplumunun pek çok Yahudi üyesi, kampüse karşı artan yabancılaşmalarını anlattı. Göstericiler dersleri böldü ve megafonlarla Gazze’deki savaşın soykırım olduğunu bağırdılar. Sosyal medyada Yahudi karşıtı mesajlar yayınlandı. Bazı öğrenciler Siyonist inançlarını sınıfta ve yurtta incelemeye karar verdiler. Bazıları kipalarını veya takkelerini beyzbol şapkalarıyla değiştirdi.

Giderek daha yalnız hisseden öğrenciler için, pek çok Yahudi akranının Filistin yanlısı gösterilere katılması pek yardımcı olmadı.

Güz dönemi daha da heyecanlı bir şekilde sona erdi. Okulun yönetim kurulu olan Harvard Corporation, Pazartesi günü Dr. Gay’i istifaya zorlamak için.

Önceki gün, öğrenciler final sınavlarına hazırlanırken, Filistin yanlısı öğrenci grupları Widener Kütüphanesi’nde bir okuma odasını işgal ederek büyük ve sessiz bir gösteri düzenlediler. Çoğu kaffiyeh ve Filistin eşarbı takan sıra sıra göstericiler masalarda oturuyordu, dizüstü bilgisayarları açıktı ve hepsi aynı broşürü gösteriyordu: “Soykırım sırasında normallik yoktur. Filistin için adalet.”

Üniversitenin yakın tarihindeki en stresli haftalardan birinin ardından ve tatil nedeniyle kampüs boşalırken, Harvard toplumundaki bazı Yahudiler Dr. Gay ve üniversite yeni yıla yeniden odaklanacak. Kurumun Yahudilere sırt çevirdiği izlenimini ortadan kaldırmak için acilen bir şeyler yapılması gerektiğini söylediler.

Konu İsrail-Hamas savaşından daha fazlası. Sarmaşık Birliği’ne kabul oranları yüksek olan Yahudilerin sayısı azalıyor. Harvard’da düşüş özellikle sert oldu: Dışarıdan akademisyenlerden ve öğrenci anketlerinden elde edilen tahminlere göre, aralarında The Harvard Crimson’ın da bulunduğu bir araştırma, bugünün öğrencilerinin oranı bir nesil önceki yüzde 20’den yüzde 10’un altına düştü. öğrenci gazetesi.

Bu rakamlar bazı mezunlara üniversitenin Yahudi adaylara karşı önyargısını hatırlattı. 1920’lerde Harvard’ın Yahudi nüfusu öğrenci topluluğunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyordu. Ancak daha sonra okul, kabullerini sınırlamak için kotalar getirdi ve bu onlarca yıl sürdü. “Yarı Açılan Kapı” adlı kitabıyla Ivy League’deki ayrımcılığı inceleyen Marcia Graham Synnott’a göre, Yahudi öğrencilerin oranı tüm öğrenciler arasında yaklaşık yüzde 10 ila 15’e düştü.

Bu miras, mevcut kampüs siyaseti üzerindeki huzursuzluğu körüklemeye yardımcı oldu.

Ivy League’de Yahudi deneyimini inceleyen bir gazeteci olan Mark Oppenheimer, “Göreceli olarak yeni ve harika bir kabullenme zemininde antisemitizmin yeniden canlandığını görmek birçok Yahudi için çok ama çok acı verici bir şey” dedi. “Bunların son derece misafirperver olan ve içten bir şekilde misafirperver olmaya devam edecek kurumlar olduğunu düşündük.”

Dr.’u eleştirenler Gay, Hamas’ın saldırılarını kınamakta yavaş davrandığını söyledi. Ona göre, Filistin yanlısı öğrenci gruplarına karşı da, çatışmada ortaya çıkan tüm şiddetten İsrail’i “tamamen sorumlu” tuttuklarını söyleyen yeterince hızlı davranamadı.

Buna cevaben, Cumartesi günü bir Harvard sözcüsü, kampüste Dr. Gay, 7 Ekim’den bu yana Yahudi öğrencilerle görüşüyor ve Yahudi karşıtlığı konusunda bir danışma grubunun kurulduğunu duyuran önceki açıklamasına atıfta bulunuyor. Grup, Dr. Gay, “bu ideolojiyi yok etmek ve parçalamak için müdahale etmek” istiyordu.

5 Aralık’taki kongre duruşmasının ardından Dr. Eşcinsel; MIT başkanı Sally Kornbluth; ve Pensilvanya Üniversitesi’nden Elizabeth Magill, Yahudilere karşı soykırım çağrısında bulunan öğrencilerin disipline edilmesiyle ilgili sorulardan kaçıyor gibi görünüyordu. Bayan Magill dört gün sonra başkanlıktan istifa etti.

Dr. Gay, açıklamasından dolayı özür diledi. The Harvard Crimson’a şunları söyledi: “Kelimeler acıyı ve acıyı artırdığında, pişmanlıktan başka bir şey nasıl hissedilir bilmiyorum.”

Halen derinden bölünmüş bir kampüse liderlik etmeli ve protesto özgürlüğünü, Filistin yanlısı protestocuların “Nehirden Denize” ve “İntifada’yı Küreselleştirmek” gibi belirli sloganlarını kullanan birçok Yahudinin korkularıyla dengelemeye çalışmaya devam etmeli. Yahudi düşmanlığı ve onlara karşı şiddet çağrısı.

Ancak Toronto’lu ikinci sınıf Yahudi öğrencisi 20 yaşındaki Ari Kohn, “İsrail devletine inanırken” Harvard’daki Filistin yanlısı hareketi tehdit edici bulmadığını söyledi.

“İnsanların intifada çağrısı yaptığında ve onlara ‘Bununla ne demek istiyorsun?’ diye sorduklarında bunu anlamak önemli” dedi. “Hepimiz aynı kelimenin farklı tanımlarını kullanıyoruz. Öğrenci arkadaşlarıma, öğretim üyelerime ve topluluğuma şüphe avantajını sunmak gerçekten önemli.”

Diğer öğrenciler için kampüs yabancı bir yer haline geldi.

Ortodoks Yahudi ve Harvard İlahiyat Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Shabbos Kestenbaum, “7 Ekim’den sonra çok dikkat çekici, dikkat çekici bir değişiklik oldu” dedi.

“Gerçekten yanında oturduğum” sınıf arkadaşlarının sosyal medyalarında “özellikle Hamas’ı öven ve İsrailli kadınlara tecavüz ve kaçırılma olaylarını reddeden” mesajlar yayınladıklarını söyledi.

Şöyle ekledi: “Kampüs çevresindeki birçok alanda kendimi kesinlikle rahat hissetmiyorum ve hoş karşılandığımı bile söyleyemem.”

Eleştiriler arttıkça Dr. Gay, antisemitizmle mücadele için bir danışma grubu kurulduğunu duyurdu.

Zaten bir ayrılma oldu. Dr. Gay’in Kongre önündeki ifadesinin ardından, Harvard İlahiyat Okulu’nda misafir akademisyen olan Haham David Wolpe komiteden istifa etti.

Harvard Corporation’ın desteğini ifade etmesinden sonra yapılan bir röportajda Dr. Gay, onun “zeki, düşünceli ve gerçekten meraklı” olduğunu düşündüğünü açıkladı. Ancak Harvard’daki Yahudi karşıtlığının kötüleşmesi ve komitenin bir fark yaratacağına ikna olmaması nedeniyle istifa ettiğini söyledi.

“Harvard’ın benim istediğim şekilde değişeceğine olan inancımı koruyorum ama ikna olmadım” diye ekledi.

İstifasına yanıt olarak Dr. Gay, “Yahudi topluluğumuzun hiçbir üyesinin hiçbir şekilde bu nefrete maruz kalmamasını sağlamaya kararlı olduğunu” söyledi.

Bazıları bir kampüsün antisemitizmle dolu olduğu yönündeki açıklamalara direndi.

Hukuk uzmanı ve Yahudi ve İsrail hukuku üzerine bir programın yöneticisi olan Noah Feldman, gözlemci bir Yahudi olarak düzenli olarak yarmulke taktığı yıllarda bile Harvard kampüsünde antisemitizmi “hiç” yaşamadığını söyledi.

Böyle bir çıkmazda nasıl ilerleyebilirsiniz? Haham Getzel Davis Harvard Hillel Bölümü’nün yapılacak pratik şeyler olduğunu söyledi.

Dr. tarafından yakın zamanda başlatılanlar da dahil olmak üzere üniversitenin çeşitli çeşitlilik programlarının olduğunu belirtti. Gay’in getirdiği değişiklikler Yahudileri çalışmalarının merkezine yerleştirmedi.

Ancak artık olayları bildiren öğrenciler, Harvard Üniversitesi’nin çeşitlilik, eşitlik ve katılım bürokrasisini idare etmekte zorlanıyor; öyle ki Hillel, sürece yardımcı olması için yarı zamanlı bir personel tuttu.

Haham Davis, üniversitenin nefret dolu konuşma ve eylemlere karşı kurallarını daha iyi uygulaması gerektiğini söyledi. Dinler arası düşünce ve fikir alışverişi için daha fazla etkinlik görmek istiyor. Üniversitenin öğrencilere antisemitizmin tarihi konusunda eğitim vermesi gerektiğini söyledi.

Bu bazı öğrencilere yardımcı olabilir.

Atherton, California’dan Harvard ikinci sınıf öğrencisi Maya Bodnick (19), liberal Siyonist görüşlerini kampüste paylaşmaktan çekindiğini çünkü soldaki pek çok kişinin onun bakış açısına açık olmadığını söyledi. Bu öğrencilerin çoğunun, binlerce yıl boyunca başkaları tarafından acı çektiklerini kabul etmeden Yahudileri zalimler olarak sınıflandırdığını söyledi.

“Çok hayal kırıklığı yarattı” dedi. “Meslektaşlarımın Yahudilik ve Yahudi karşıtlığı konusunda çok çarpık bir anlayışa sahip olmasından endişeleniyorum.”