Görüş | Ruth Simmons ve Drew Gilpin Faust’un Paralel Anıları

senbilirsin

New member
Bazen kültürel bir kaza bir amaca hizmet eder. Tesadüfen, iki farklı Ivy League üniversitesinin iki eski başkanı, ülkenin en seçkin akademik kurumlarına erişimin her zamankinden daha zor olduğu bir dönemde, son dört hafta içinde reşit olma anılarını kaleme aldı.

Brown Üniversitesi’nin 2001’den 2012’ye kadar başkanı olan Ruth Simmons ve 2007’den 2018’e kadar Harvard’ın başkanı olan Drew Gilpin Faust, kendilerinden çok az şey beklenen bir dünyada doğan bu iki kadın nasıl zirveye ulaştı? Ivy League ve öğrenciler bugünkü deneyimlerinden ne öğrenebilirler?

Yazarların çok farklı geçmişlerine rağmen, her iki durumda da yanıt oldukça benzerdir. Her iki kadın da ailevi veya sosyal koşulların yollarına çıkmasına izin vermedi, her ikisi de güçlü bir amaç duygusu geliştirdi ve her ikisi de başarısızlığın önemine inanıyordu. Her ne kadar her ikisi de miraslarının geri dönülemez biçimde damgasını vurmuş olsa da, geçmişlerinin geleceklerini belirlemesine izin vermemeye kararlıydılar.

Önemli olan, her iki kadının da kimsenin bir kariyere sahip olmayı hayal edemeyeceği bir zamanda doğmuş olmasıdır. Simmons olayların bu şekilde değişmesini “fırsatların öngörülemezliği” olarak adlandırıyor. “Up Home: One Girl’s Journey” adlı kitabında bir meslektaşının ona şunu söylediğini hatırlıyor: “Yapmayı çok istediğim işte bana yer yoktu.” Faust, “Gerekli Sorun: Orta Yüzyılda Büyümek” adlı kitabında şöyle konuşuyor: beklenmedik “açılan kapılar”. Faust’un bana söylediği gibi, “Gençken biri bana ‘Bir gün Harvard’ın başkanı olacaksın’ deseydi, ‘Deli olma’ derdim.” Simmons’a teklif sunulduğunda 1995’teki görevi Smith başkan olarak görevi devraldığında, başlangıçta bunun bir hata olduğunu düşündü.

Bazı açılardan Simmons ve Faust’un geçmişleri birbirini yansıtıyor: Savaş sonrası 1940’larda sadece iki yıl arayla doğmuşlar ve ayrımcılığa maruz kalan Güney’de büyümüşler. Her ikisinin de uzun süreli hastalıklardan muzdarip anneleri vardı. Simmons annesine yakındı ve Faust annesiyle çatışıyordu ama ikisi de annelerinin hayatına benzer bir şey istemiyordu. Her ikisi de yabancı dil okudu, lise yıllarında ilk kez yurt dışında yaşadı, Ivy League yüksek lisans okullarında beşeri bilimler eğitimi aldı ve akademik kariyere adım attı.

Ama aynı zamanda büyük farklılıklar da vardı. Teksas’ın kırsal kesiminde siyahi ortakçı bir çiftin on iki çocuğundan en küçüğü olan Simmons, ilk yıllarını iki yatak odalı bir kulübede geçirirken, ebeveynleri ortak odada uyuyordu. Akan su yoktu. Üniversite boş bir hayaldi ve bunun bedelini kendisinin ödemesi gerekiyordu. Dürüst, samimi ve derinden etkileyici olan kitabı, Anne Moody’nin klasik anı kitabı Coming of Age in Mississippi’yi yalnızca bariz biyografik paralellikleri açısından değil, aynı zamanda potansiyel etkisi açısından da anımsatıyor. Bu, geçmişleri ne olursa olsun hayatınızdaki tüm gençlere aktarmak isteyeceğiniz bir kitap; sırf akıllarında biraz Simmons’ın bilge sesi olsun diye. Her eğitimciye, lise öğrencilerine veya üniversite birinci sınıf öğrencilerine “Evden Yukarı” ödevi vermelerini tavsiye ederim. Çok iyi.

Simmons bana “Pek çok insan reşit olma veya önyükleme hikayeleri duyuyor ve anladıklarını düşünüyor” dedi. “Fakat karşılaştığım birçok sorun nedeniyle -derin ayrımcılık, bu kiracı varlığı- insanların kafası iki kat karıştı.” Özellikle öğrenciler defalarca Simmons’ın elit bir kuruma nasıl ulaştığını sordular. Simmons’ın bu kitabı “vitrin vitrinlerinden baktıkları dünyanın bir parçası olmalarının mümkün olmadığına” inanan öğrenciler için yazdığını söyledi.

Simmons yıllarca -aslında 1995 gibi yakın bir tarihte Haberler profilinde- kişisel hikayesini gizli tuttu. “Bir yerlerde geçmişimden utanıyordum” dedi bana. “Yoksulluğun yapacağı şey budur, özellikle de ortasında olduğunuzda. Bir arkadaşınızın lüks evinde kalırken, fare ve hamamböceği istilasına uğramış bir dairede yaşamaktan nasıl bahsedersiniz? En iyi ihtimalle garip.

Ancak Simmons, yoksul olmanın aslında nasıl bir şey olduğunu yazarak, yoksulluğun “değerlerden veya haklardan yoksun olmak” anlamına gelmediğini aktarmayı umuyor. Güçlü inançlarınız veya hedefleriniz yok. “Çoğu zaman,” diye yakınıyordu, “insanlar bir ihtiyacın kurbanı olmanın bir şekilde ihtiyaçtan kaçmakla ilgili olduğuna inanıyor.” Tümü Dilerler.”

Drew Gilpin Faust’un durumunda arzu edilen çıkış, açık ayrıcalık ve kapalı beklentilerin birleşimiydi; bu, onu rahatsız eden ve boğan bir kombinasyondu. Anıları da ayrışmış Güney’in hikayesidir, ama diğer taraftan. Faust, Virginia’da bir çiftlikte, üyeleri arasında birkaç eski askerin de bulunduğu, giderek azalan servete sahip beyaz bir ailede büyüdü. Annesi ona bunun erkeklerin dünyası olduğunu ve buna alışması gerektiğini söyledi. Sivil haklar aktivisti John Lewis’in sivil itaatsizlikle ilgili ünlü anlatımının başlığını alan Faust’un kitabı, bir tarihçinin kendi dönemi ve sivil haklar ve Vietnam Savaşı karşıtı hareketlere katılımı hakkındaki kişisel düşüncelerinden ziyade anlayışlı bir anı niteliğindedir.

Faust bana, “Tanıştığım insanların bu dönemi ve bunun kadınlar ve Afrikalı Amerikalılar için ne kadar sınırlayıcı olduğunu anlamadığını hissettim” dedi. “Bu sefer hakkında konuşan bir ses olmak istedim.” Simmons gibi o da kitabını gençler için yazdı, özellikle de kendisi gibi birinin sismik değişim döneminde nasıl bir yol bulabileceğini anlamalarına yardımcı olmak için.

Kötümser zamanlarda yaşıyoruz. Simmons ve Faust’a göre fırsatlar kadınlara, özellikle de yoksul, bağlantısız siyah kadınlara henüz açık değildi ve bugün pek çok genç, fırsat penceresinin yeniden kapandığını düşünüyor. Bu, Simmons ve Faust’un çocukluk deneyimlerini 50 yıl sonra yeniden güncel hale getiriyor.

Hikayeleri bize bizi bağlayan şeyin içine doğduğumuz koşullar olmadığını anlatıyor; Bizi biz yapan, onların bizi tanımlamalarına izin verme veya reddetme şeklimizdir. İklim, ekonomik, teknolojik veya sosyal gibi zorlu koşullar nedeniyle engellendiğini hisseden öğrenciler için bu mesajda hem rahatlık hem de zorluk var.