Görüş | Okulların her yerinde ekranlar var. Gerçekten çocukların öğrenmesine yardımcı oluyorlar mı?

senbilirsin

New member
Birkaç hafta önce Teksas'ta yaşayan bir ebeveyn bana çocuklarımın sınıflarında ödev yapmak için ekranları ne sıklıkla kullandıklarını sordu. Kişisel cihazlardan bahsetmedi. (Akıllı saatler ve akıllı telefonlar çocuklarımın okullarında okul günleri boyunca yasaklanıyor ve bu beni çok mutlu ediyor; bu cihazların sınıfta bulunmasına izin veren her türlü tartışmayı saçma buluyorum.) Hayır, bu ebeveyn okuldaki ekranların onaylandığından bahsediyordu, örneğin: B. Çocuklara eğitim faaliyetleri için ayrı ayrı sağlanan iPad'ler ve Chromebook'lar.

Sorunuzu hiç sormadığım ve hatta sormayı düşünmediğim için cevaplayamadığımı söylemekten utanıyorum. Kısmen, bir eğitim ve teknoloji yöneticisinin meslektaşım Natasha Singer'a 2021'de söylediği gibi, kısmen Kovid-19 döneminin ekranları bir anda kaçınılmaz hale getirmesi nedeniyle, “salgın, teknolojinin eğitimde benimsenmesini kolaylıkla beş ila beş on yıl kadar hızlandırdı.” Kızım, Kovid'in ilk yıllarında ikinci ve üçüncü sınıf ödevlerini yapmak için Chromebook kullanmaya başladı. Harika öğretmenleri olduğu ve onların bilmesi gerekenleri öğreniyor gibi göründüğü için çoğunlukla rahatladım. Beşinci sınıftayken ve dünya büyük ölçüde normale döndüğünde, ödev için dizüstü bilgisayarını okula götürdüğünü biliyordum ama cihazların nasıl kullanıldığına dair ayrıntıları hiç sormadım. Öğretmenlerine ve okuluna dolaylı olarak güvendim.

New York Eyaleti'nde eğitim teknolojisi sıklıkla bir eşitlik meselesi olarak tartışılıyor ve bunun da iyi bir nedeni var: Evde, daha az ayrıcalıklı olan çocuklar, dijital görevleri tamamlamak için kişisel cihazlara ve yüksek hızlı internete erişemeyebilir. Ancak bilgisayar becerilerinin bir yemek bileti ve beşeri bilimlerin işsizliğe bir bilet olarak görüldüğü kodlamayı öğrenen toplumumuzda, durumun böyle olup olmadığı konusunda daha az tartışma var gibi görünüyor Çocuklarımızın günlük eğitim ortamlarında çok sayıda ekran, özellikle teknoloji odaklı derslerin ötesine geçiyor. Bu ekranların çocuklarımızın okuma, yazma, matematik, fen veya tarih becerilerine nasıl katkı sağladığına dair detayları çok az duydum.

Ve ekranlar kelimenin tam anlamıyla her yerde. Örneğin, Ulusal Eğitim İlerleme Değerlendirmesi'nin 2022 verilerine göre, devlet okullarındaki sekizinci sınıf öğrencilerinin yalnızca yüzde 8'i matematik öğretmenlerinin matematik öğretmek için “hiçbir zaman veya neredeyse hiç” bilgisayar veya dijital cihazlar kullanmadığını söylerken, yüzde 37'si matematik derslerinin öğretmenler “Hiç ya da neredeyse hiç” matematik öğretmek için bilgisayar ya da dijital cihazlar kullanmamış, zamanın yarısında ya da yarısından fazlasını teknolojiyi kullanmış ve yüzde 44'ü matematik öğretmenlerinin teknolojiyi her zaman ya da çoğu zaman kullandığını belirtmiştir.

Hızlı değişimde sıklıkla olduğu gibi, Maya Escueta'nın eğitim araştırma teknolojisine ilişkin şaşırtıcı derecede kapsamlı bir incelemesine göre, “yeni teknolojilerin ve müdahale modellerinin pazara çıkma hızı, politika araştırmacılarının değerlendirmelerine ayak uydurabilme yeteneklerini çok aşıyor.” , Andre Joshua Nickow, Philip Oreopoulos ve Vincent Quan, 2020'de Journal of Economic Literatur'da yayınlandı.

Özellikle eğitimde teknolojinin kullanımına ilişkin göreceli araştırma eksikliğine rağmen, Escueta ve ortak yazarları “iki araştırmadan birini takip eden çalışmaların sonuçlarını raporlayan, teknolojiye dayalı eğitim müdahalelerine ilişkin kamuya açık tüm çalışmaların kapsamlı bir listesini derlediler” tasarımlar.” randomize kontrollü çalışmalar veya regresyon süreksizlik tasarımları.”

Cihazlara artan erişimin her zaman olumlu akademik sonuçlara yol açmadığını buldular. Bazı durumlarda bu durum çocukların cihazlarda oyun oynayarak geçirdiği süreyi artırdı. Şöyle yazdılar: “Öğrencilere teknolojiye erişim sağlamanın büyük ölçüde karışık sonuçlar doğurduğunu bulduk.” K-12 seviyesinde, birçok deneysel bulgu, bir çocuğa bilgisayar sağlamanın öğrenme çıktılarını etkilemesinin sınırlı faydalara sahip olabileceğini, ancak genel olarak iyileştirdiğini öne sürüyor bilgisayar becerileri ve diğer bilişsel sonuçlar.”

En umut verici araştırmalar arasında, araştırmacıların “akademik becerileri geliştirmek için tasarlanmış bilgisayar programları ve diğer yazılım uygulamaları” olarak tanımladıkları bilgisayar destekli öğrenme yer alıyor. Maine'de çevrimiçi bir ev ödevi aracı kullanan 2.850 yedinci sınıf matematik öğrencisinin katıldığı 2016 tarihli rastgele bir deneye atıfta bulundular. Bu çalışmanın yazarları “programın tedavi gören öğrencilerin matematik puanlarını 0,18 standart sapma kadar iyileştirdiğini buldu. Escueta ve ortak yazarları, tedavi öğrencilerinin programı haftada üç ila dört gece olmak üzere ortalama olarak gece başına 10 dakikadan daha az kullandıkları göz önüne alındığında bu etki özellikle dikkate değerdir.

Ayrıca, bilgisayar programlarının sınıftaki öğretmenlerin farklı seviyelerdeki öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabileceğini de açıkladılar, çünkü “öğretmenler, öğrencilerin farklı yetenekleriyle karşılaştıklarında genellikle temel müfredatı öğretmeye ve orta müfredatı uyarlamak için derslere geçiyorlar. İyi bir programın hem alt hem de üst sınıftaki çocuklara bireysel ilgi ve beceri geliştirme sağlamaya yardımcı olabileceğini buldular. Araştırmalarda benzer şekilde olumlu sonuçlar veren okuduğunu anlamaya yönelik bilgisayar programları var Anekdot niteliğinde kanıtlar: Büyük kızım Bir uygulama kullanarak İspanyolca pratik yapıyor ve İspanyolca kelimeleri bilgi kartlarına elle yazıyor. Bu kombinasyon onun için işe yarayacak gibi görünüyor.

Her ne kadar incelemeleri 2020'de yayınlanmış olsa da, geniş kapsamlı uzaktan eğitim deneyimimizle ilgili veriler yayınlanmadan önce Escueta ve ortak yazarları, tamamen çevrimiçi uzaktan eğitimin, hibrit veya yüz yüze öğrenme kadar işe yaramadığını buldular. Stanford Eğitim Enstitüsü'nde profesör olan Thomas Dee'yi aradım ve bana şunu söyledi: “Pandeminin öğrenme üzerindeki uzun vadeli etkisine ilişkin anladığımız şeyler, bana öyle geldiğinin altını çiziyor.” tehlikeye atarak görmezden geldiğimiz öğrenme boyutu. Ve teknolojinin çoğu zaman bunu ortadan kaldırabileceğini düşünüyorum.”

Ancak Dee benim için eğitim teknolojisi konusunu şu şekilde özetledi: “Bu konu hakkında siyah beyaz konuşmak istemiyorum. Teknolojinin gerçekten olumlu şeyler getirdiğini düşünüyorum.” Ancak bunun “insanların öğrenme biçiminde köklü değişiklikler değil, kenarda anlamlı bir destek olduğunu” söyledi.

Bir teknolojinin hayata geçirilmesinin de çok önemli olduğunu eklemek isterim. Herhangi bir öğretim aracı, nasıl kullanıldığına bağlı olarak harika ya da berbat olabilir.

Ben ne bir teknoloji evanjelisti ne de bir Luddite değilim. (Gerçi diğer bağlamlarda çok fazla yıkıcı potansiyele sahip bir teknoloji olan yapay zeka ile sınıfta ders vermenin potansiyel etkisine değinmedim bile.) İstediğim şey, tüm çocuklar için en etkili eğitim deneyimidir.

Verilerde çok büyük gecikmeler ve sahip olduğumuz bilgilerde ayrıntı eksikliği olduğu için okuyucularımdan şunu duymak istiyorum: Eğer bir öğretmen veya mevcut bir K-12 öğrencisinin ebeveyniyseniz, sizin ve onların nasıl olduğunu bilmek istiyorum. teknolojiyi kullanın – iyisiyle kötüsüyle. Lütfen aşağıdaki anketi doldurup bana bildirin. Başka bir görüşme için sizinle iletişime geçebilirim.