görüş | Bu Son Derece Düşük Üniversite Kabul Oranları Neden Yanıltıcı Olabilir?

senbilirsin

New member
Son haftalarda, ülke çapındaki birçok kolej ve üniversite, kararlarını başvuru sahiplerine gönderiyor. En iyi okullar çok düşük kabul oranlarını lanse ediyor: Vanderbilt’in öğrenci gazetesinde “Başvuru yapanların yüzde 5,6’sı rekor düşük 2027 Sınıfına kabul edildi” manşeti atıldı. Washington Square News, “NYU kabul oranı 2027 Sınıfı için yüzde 8’e düşüyor,” diye bildirdi, “tarihindeki en seçici sınıf.” Tüm marka adlarına son veren marka okulu Harvard’ın bu yıl bir tane vardı, Harvard Magazine’e göre kabul oranı yüzde 3.4.

Pek çok ebeveyn – özellikle de benim gibi sınıfa aç Ivy League mezunları – çocukları üniversiteden yıllar uzakta olsa bile bu sayılara bir göz atın ve kalplerinin hızla çarptığını hissedin. Çocuklarımın arzu edilen bir okula gitmesi fikrine takılıp kalmıyorum. Ve “doğru” üniversiteye girme konusunda benim kadar endişelenmelerini istemiyorum, bu da lisenin sonunda bende çok fazla kalp ağrısına neden oldu (bakınız: bir matematik sınavı için ağlama). Arkadaşım ve eski meslektaşım Jay Caspian Kang’ın “şiddetli rekabet, kazanan her şeyi alır zihniyeti ve bir avuç seçkin okula aşırı yoğunlaşması” ile Amerikan üniversite sisteminin yeni bir eğitime ihtiyacı olduğunu yazdığında tüm kalbimle katılıyorum. yeniden düşünme ihtiyacı, stat .

Bununla birlikte, beni rahatsız eden, bu kayıt numaralarının yarattığı stres, hatta bazen çaresizlik. Gençlerinize sürekli olarak, 4.18 GPA’ya sahip çocuklar ve bekleme listelerinde olan ağır ders dışı etkinlikler hakkında TikToks’a boğulduklarında, ne ayarlanırsa ayarlansınlar liseden sonra kendileri için iyi bir sonraki adım bulacakları mesajını gönderseniz bile. veya hepsi reddedildi.Her yerde kaygınızı hafifletemeyebilirsiniz.

Bu yüzden önce bu sayıların bu okullara girmenin ne kadar zor olduğunu doğru bir şekilde yansıtıp yansıtmadığını belirlemek istedim. “Who Gets In and Why: A Year Inside College Admissions” kitabının yazarı Jeffrey Selingo’nun Times Opinion için geçen ay yazdığı gibi, Common App’in lansmanı “şu anda binden fazla kurum tarafından kullanılan tek çevrimiçi uygulama olacak. ”, gençleri eskisinden çok daha fazla okula başvurmaya sevk etti. “Common App’e göre, başvuru sayıları 2020’den bu yana yüzde 32 artan, ülkenin prestijli ve en üst sıradaki devlet ve özel kolejlerinde başvuru enflasyonu en yüksek seviyede.”

Başvurmak daha kolay olduğundan (veya en azından eskisinden daha az pul içerdiğinden), notlarına ve özgeçmişlerine göre bu seçici kolejlere kabul edilme şansı nispeten düşük olan daha fazla öğrenci başvuruyor mu? Brown’da 14 yıl boyunca kabul görevlisi olan ve şu anda özel bir danışmanlık firması olan Empowerly’de üniversite danışmanlarının başkanı olan Connie Livingston, pandemiden önce, nitelikli başvuru sahiplerinin başvuru havuzunun yaklaşık yüzde 75 ila 85’ini oluşturduğunu söyledi.

Şimdi, “sadece ne olduğunu görmek için şapka çıkaran” bazı öğrenciler olduğunu ve “sayı muhtemelen adayların yaklaşık yüzde 60’ına, yüzde 65’ine düştü” ve önerilen sınav puanları ve notları üzerinde standartlaştı. başvurdukları okullar. Livingston, başvuru akışının bir nedeni olarak ortak uygulamayı gösterdi, ancak standartlaştırılmış test gereksinimlerinin gevşetilmesinin de olası bir rol oynadığına dikkat çekti.

Selingo’yu da aradım, o da bu okullara ulaşmanın bugünün ebeveynlerinin kolejlere başvurdukları zamana göre daha zor olduğunu, ancak bir okulun popülaritesinin daha güvenilir bir ölçüsünün sadece bir okulun kabul oranlarına değil, aynı zamanda geri dönüş oranı – kabul edilen öğrencilerin o okula fiilen devam eden sayısı.

Yine de, verim bile biraz aldatıcı olabilir. “Who Gets In and Why”da Selingo, en iyi okulların küçük grubunun hemen dışında kalan kolejlerin getirilerini nasıl manipüle ettiğini açıklıyor. Güçlü öğrencilerin daha fazla okula başvurduğunu fark ettikten sonra, bazı kolejler öğrencilere erkenden bağlayıcı kararlar almaları için baskı yapmaya başladı. Bazı ebeveynler, okulların sosyal yardımlarını öğrencilerin en savunmasız olacağı şekilde erken bir karar etrafında planlamasını önerir; bu, erken bir karara geçmenin kabul şanslarını artırması ve onları diğer okullardan haber almak için birkaç ay daha bekleme stresinden kurtarması anlamına gelir.

Selingo’nun kitabını okumak, kolejlerin adaylarını ne kadar kandırabileceğini anlamamı sağladı. Ayrıca, karar vermelerinin kasıtlı olarak ne kadar opak olduğunu anlamamı sağladı. Selingo sizi Washington Üniversitesi, Emory ve Davidson Kabul Ofisi’nin perde arkasına götürüyor ve okulların kimi kabul edeceğine ilişkin kararlarının genellikle bir okulun belirli bir yılda bir notu geçme arzusu etrafında döndüğünü gösteriyor – bir oyun kurucu, bir oyun kurucu, bir çellist, daha fazla potansiyel kimya öğrencisi, daha fazla Wyoming öğrencisi – tek bir çocuktan veya onların başarılarından daha fazla.

Giderek daha fazla sayıda ebeveynin gözü, nihayetinde sorgulanabilir bir yatırım getirisine sahip olabilecek birinci sınıf üniversite dereceleri için önemli ölçüde borca girmeye değer olduğuna bizi ikna eden bir sistemin saçmalığına açıldı. İlk olarak 2020’de yayınlanan kitabında Selingo, Virginia Üniversitesi’ni Virginia Tech ile karşılaştırdı: Virginia Üniversitesi’nin başvuranların yalnızca yüzde 27’sini kabul ettiğini ve kendi yardım fonlarının yaklaşık yüzde 6’sını liyakat temelli burslara harcadığını yazdı. ” Öte yandan Virginia Tech, “başvuru yapan öğrencilerin yaklaşık yüzde 70’ini kabul ediyor ve yardımlarının yüzde 75’ini mali ihtiyaçtan bağımsız olarak harcıyor.” Mezun olduktan on yıl sonra, “mezunlar neredeyse aynı ortalama maaş alıyor.”

Virginia Üniversitesi’ne başvurmak daha da göz korkutucu hale geldi – Mart ayında The Cavalier Daily, kabul oranının yüzde 16 olduğunu bildirdi. Ve Selingo, Amerikalı ailelerin tüm bunlarla hemen hemen başa çıktığını öne sürüyor. Yirmi yılı aşkın bir süredir eğitim hakkında haber yapıyor ve “Şimdi üniversitedeki tüm anketlere bakarsanız,” dedi bana, “Cumhuriyetçiler, Demokratlar, zengin, fakir, herkes yüksek öğrenimin yanlış yöne gittiğini düşünüyor.” 2018’de Pew Research, Amerikalılar memnuniyetsizliklerinin en önemli nedenleri olarak “yetersiz iş gücü hazırlığı ve üniversite eğitimini” belirtiyor.

Süreçten istediklerini aldıkları sürece kolejler değişmeyecek. Ancak Büyük Durgunluk’tan sonraki bebek baskını nedeniyle lise son sınıf öğrencilerinin sayısının önümüzdeki birkaç yıl içinde düşmesi muhtemel. Bu şaşırtıcı kabul oranlarının birçok okulda ters gittiğini görebiliriz ve zaten her zaman biraz serap olduklarını fark edebiliriz.