görüş | Amerika’nın okuma sorunu var. Mississippi’nin bir çözümü var.

senbilirsin

New member
Bu transkript konuşma tanıma yazılımı kullanılarak oluşturuldu. Her ne kadar transkripsiyon yapan kişiler tarafından kontrol edilmiş olsa da hatalar içerebilir. Lütfen bu transkriptten alıntı yapmadan önce bölümün sesini inceleyin ve sorularınız için transkripts@Haber adresine e-posta gönderin.

Nicholas Kristoff

Ben Nicholas Kristoff’um. Haberler’ta köşe yazarıyım. Ve senin için bir molam var. Aslında bugün sizlerle güzel bir haber paylaşacağım.

[MUSIC]

Ülke genelinde çocuklar okula geri dönüyor ve çoğumuz ABD’deki eğitim konusunda endişeliyiz. Beş Amerikalıdan biri okuma güçlüğü çekiyor ve lise son sınıf öğrencilerinin çoğunluğu yetkin okuyucu değil. Milyonlarca Amerikalıyı geride tutan bir şey bu. Ve bu aynı zamanda Amerika’yı da geride tutuyor.

Yani ülke genelinde eğitim konusunda ciddi bir sorunumuz var. Ama en beklenmedik yerlerden birinden küçük bir umut ışığı var, Mississippi’den. Erken sınıflarda okuma ve aritmetiğin nasıl önemli ölçüde geliştirilebileceğini anladılar. Mississippi’deki dördüncü sınıf öğrencilerinin sonuçları ülkenin en alt kısmından orta kısmına doğru ilerledi. Ancak demografiyi de hesaba kattığınızda sonuçlar daha da olağanüstü.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yoksul çocuklar arasında Mississippi’den gelen dördüncü sınıf öğrencileri artık ulusal düzeyde okuma testlerinde en üst, matematikte ise ikinci sırada yer alıyor. Bu özellikle önemlidir çünkü Mississippi tarihsel olarak ülkenin eğitim açısından en kötü yeri olmuştur ve bugün de çocuk yoksulluğunun en kötü olduğu yer olmaya devam etmektedir. Açıkça söylemek gerekirse eğer Mississippi bunu başarabilir ve bu şekilde ilerleme kaydedebilirse hepimiz için bir umut olmalı.

Bu yılın başlarında bu sınıflarda neler olup bittiğini ilk elden görmek için Mississippi’ye gittim.

hoparlör 1

Yediğimiz sebzelerde neyi fark ediyorum ve neyi merak ediyorum?

Nicholas Kristoff

Jackson, Mississippi’de ikinci sınıf bir sınıfa giriyorum.

hoparlör 1

Dinlemeye hazırlanın.

hoparlör 2

Dinlemeye nasıl hazırlanacağız?

Nicholas Kristoff

Çocuklar bir halının üzerine oturuyor ve öğretmen onlara sebzelerle ilgili bir kitap aracılığıyla rehberlik ediyor.

hoparlör 1

Patates.

hoparlör 2

Peki ya bu?

Nicholas Kristoff

Kitap önlerine yansıtılıyor ve çocuklar yüksek sesle okuyor.

hoparlör 1

Mısır.

Nicholas Kristoff

Ve “sebze” ve “patlıcan” gibi kelimeleri okuyup tanıyorlar.

hoparlör 1

Soğan.

hoparlör 2

bu bir sebze mi

hoparlör 1

Evet.

Nicholas Kristoff

Ve bunu oldukça heyecan verici buluyorum. Daha sonra birlikte okurlar:

hoparlör 1

Deniz ürünlerimiz nereden geliyor?

Nicholas Kristoff

Ben de şöyle dedim: Vay, ikinci sınıf öğrencilerinin, özellikle yoksulluğun yüksek olduğu bir mahallede, “besleyici” gibi kelimeleri tanıyacağı ve bunları bu kadar akıcı bir şekilde okuyabileceği hakkında hiçbir fikrim yoktu.

hoparlör 1

Dikkat etmek.

hoparlör 2

Emin olmak için söylediklerine dikkat etmelisin [INAUDIBLE]

Nicholas Kristoff

Onlarca yıldır Amerika Birleşik Devletleri eğitim savaşları ve özellikle de okuma savaşları nedeniyle parçalandı. Çocuklara okumayı en iyi nasıl öğretebileceğimize dair tartışmalar vardı. Sanırım okuma bilimi olarak adlandırılan bilime dair giderek artan kanıtlar var ve Mississippi’nin gerçekten benimsediği şey de bu. Fonetik, kelime keşfi ve geride kalan çocuklar için özel ders konularına daha fazla odaklanan yeni bir müfredatı vurguladılar.

Ve Mississippi’nin yaptığı şeyin anahtarlarından biri, yalnızca okumaya odaklanmak için birçok yeni müfredat değişikliği getirmekle kalmadı, aynı zamanda tüm çocukların üçüncü sınıfın sonuna kadar testi geçmelerini sağlayarak hesap verebilirlik yaratmaktı. Üçüncü sınıfın sonunda yapılan sınav bu çocukların gerçekten okuyabilmesini sağlıyor, aksi takdirde genellikle dördüncü sınıfa geçemiyorlar.

Bu üçüncü sınıf testi basit; herkesi sarsıyor. Bu da eyaletteki her çocuğun üçüncü sınıfın sonuna kadar okuyabilmesini sağlamaya odaklanıyor ve aileleri, öğretmenleri ve okulları buna odaklıyor ve işe yarıyor. Çocukları okumaya teşvik ediyor gibi görünüyor. Ve bir şekilde herkes şaşırıyor. Bu aynı zamanda çocukların matematikte daha başarılı olduğu anlamına da geliyordu. Bunun nedeni, çocukların gerçekten okumayı öğrendiklerinde ve okul konusunda heyecanlandıklarında, matematikten de keyif almaya başlamalarıdır.

[MUSIC]

Mississippi’nin başarıları büyük ilgi gördü ve diğer eyaletler onun yaklaşımını kopyalamaya çalıştı. Ve dürüst olmak gerekirse, göründüğü kadar kolay değil. Mississippi eğitimde birinci sınıf liderliğin tadını çıkarıyordu. Mükemmel bir müdür vardı. Aslen Mississippi’den gelen ve bir okuma enstitüsüne 100 milyon dolar bağışlayan bir iş teknolojisi kralı vardı.

Ve önemli olan sadece 100 milyon dolar değildi, her ne kadar önemli olsa da, aynı zamanda siyasi yelpazenin her yerinde gerçekten etkili olması da önemliydi. İnsanlar onu dinledi. Mississippi’nin kendini toparlaması gerektiğini ve bunu yapmanın yolunun okumayı geliştirmek için gerçekten kanıta dayalı stratejilere odaklanmak olduğunu söylediğinde insanlar dinledi.

Bu nedenle, ülke çapındaki yetkililerin ve yöneticilerin, biz okula döndüğümüzde Mississippi’den neler öğrenebileceklerini göreceklerini umuyorum. Kolay değil ama ülke ve çocuklarımızın temel okuryazarlık becerileri açısından tehlikede olan çok şey var. Buna değer.