Görev süresini ve ifade özgürlüğünü korumaya ilişkin bilmeniz gerekenler

senbilirsin

New member
Yüksek öğrenimde profesyonel bir altın bilet vardır: görev süresi. Akademisyenler için kadrolu bir pozisyonu (bir kolejde veya üniversitede gıpta ile bakılan kalıcı bir pozisyon) güvence altına almak, genellikle yıllarca eğitim, profesörlük kademelerinde ilerleme ve burs gerektirir. Faydaları önemlidir: belirsiz iş güvenliği, daha iyi ücret ve prestij. Görev süresinin en önemli güvencelerinden biri, profesörlerin kurumları tarafından cezalandırılma korkusu olmadan özgürce konuşmasına ve çalışmasına olanak tanıyan akademik özgürlüktür.

Pensilvanya Üniversitesi’nde, bazı öğrencilerin ırkçı ve yabancı düşmanı açıklamalarda bulunmakla suçladığı kadrolu hukuk profesörü Amy Wax ile yaşanan açmaz, görev süresinin ve ifade özgürlüğünün korunmasına yeni bir ışık tuttu.

İşte görev süresi hakkında bilmeniz gerekenler.

görev süresine sahip olmak ne demek?


Amerikan Üniversite Profesörleri Birliği’ne göre görev süresi, “akademik özgürlüğü korumak” için yapılan kalıcı bir akademik atamadır. Dernek, kalıcı bir pozisyonun “yalnızca iyi bir nedenle veya mali sıkıntı veya bir programın durdurulması gibi istisnai durumlarda feshedilebileceğini” söylüyor.

Ancak bir üniversite kişisel suiistimali tespit ederse, profesörler görev sürelerini kaybedebilir. O zaman bile, Princeton’da kadrolu bir klasikler profesörü olan Joshua Katz’ın durumunda olduğu gibi, karar üzerinde pek çok tartışma olabilir. Yönetim geçen yıl onu kovdu ve yaklaşık 15 yıl önce bir öğrenciyle yaşadığı cinsel ilişkiyle ilgili bir soruşturmada tamamen dürüst ve işbirlikçi olmadığını söyledi. Ancak diğerleri, Dr. Katz bunun yerine politikası nedeniyle hedef alındı. 2020’de çevrimiçi bir dergi olan Quillette’de Princeton fakültesi, öğrencileri ve personelinin ırkçılık karşıtı önerilerini eleştiren bir makale yazdı.


Profesör Wax’ın durumunda, ifade özgürlüğü grupları, öğrencilerle bazı yüz yüze görüşmelerin – eğer gerçekleşmişlerse – taciz olarak kabul edilebileceğini ve görev süresi tarafından korunmadığını kabul ediyor.

Amerika’nın üniversite kampüsü hakkında daha fazla bilgi
Kadro tarihi nedir?Bugün bilindiği şekliyle görev süresi onlarca yıl öncesine, 1940 Akademik Özgürlük ve Görev Süresine İlişkin İlkeler Bildirgesi’ne kadar uzanır. Bu ilkeler, esas olarak, bir öğretmenin veya araştırmacının, sansür veya disiplin korkusu olmaksızın fikirleri tartışma ve gerçeği destekleme özgürlüğüne sahip olması gerektiğini belirtiyordu. Politika ayrıca, bir disiplin sorunu ortaya çıktığında diğer öğretim üyelerinin girdi sağlaması gerektiğini de belirledi.

İlkeler o zamandan beri değişmedi, ancak akademik iş piyasası değişti. Son yıllarda, akademideki kalıcı pozisyonların sayısı keskin bir şekilde düştü ve kadrolu profesörlerin oranı 1970’lerden beri düşüyor. Örneğin, 1995’te, üniversite öğretmenlerinin yaklaşık yüzde 43’ü kadrolu ya da kadrolu olmak üzereydi; 2019 sonbaharı itibariyle, üniversite profesörlerinin yalnızca üçte biri kadroluydu veya kadroya alınma yolundaydı.

Kolejler ve üniversiteler, genellikle ağır iş yükleri, çok daha az iş güvencesi ve çok daha fazla ani işten çıkarılma riski olan lisansüstü öğrencilerinin veya öğretim üyelerinin insan gücüne giderek daha fazla güveniyor.

Bir kurumun görev süresini kabul etme veya reddetme kararı önemlidir ve 2021’de Kuzey Karolina Üniversitesi’nin Haber Magazine yazarı Nikole Hannah-Jones’un görev süresini reddetmesi gibi, zaman zaman ulusal manşetlere taşındı. Pozisyonu geri çevirdi ve şimdi Howard Üniversitesi’nde ders veriyor.

Görev süresi ifade özgürlüğünü ne ölçüde korur?


PEN America tarafından yayınlanan kampüste ifade özgürlüğü kılavuzuna göre, akademide ifade özgürlüğü Birinci Değişiklik’te değil, daha çok kurumsal politika ve emsalde kutsanmıştır. Kılavuz, “İlk Değişiklik, bir hükümet ve halkı arasındaki bir ilişkiyle ilgiliyken, akademik özgürlük öncelikle bir kurum ve fakültesi arasındadır” diyor.

Çoğu kurum, akademik özgürlüğü “nereye götürürse götürsün” bilginin peşine düşme koruması” olarak tanımlıyor rehber, görev süresi, bu arayış “tehlikeli veya popüler olmayan bir yere” götürürse profesörleri misillemeden koruyor.

Penn’in ifade özgürlüğüyle ilgili endişeleri nelerdir?


Pensilvanya Üniversitesi’ndeki öğrenciler, Profesör Wax’ın ırkçı, cinsiyetçi ve yabancı düşmanı olarak tanımladıkları kamuoyu açıklamalarıyla ilgili endişelerini uzun süredir dile getiriyorlar.

Profesör Wax, kamuoyuna, “Siyahların ortalama olarak beyazlardan daha düşük bilişsel yeteneklere sahip olma eğiliminde olduklarını” ve Demokratlara oy verme eğiliminde oldukları sürece ülkenin “daha az Asyalı olması daha iyi” olduğunu söyledi.

Öğrencilere karşı aşağılayıcı veya ırkçı bir şey söylediğini reddetti ve destekçileri, muhafazakar görüşleri nedeniyle sansürün hedefi olduğunu söylüyor.


Son zamanlarda, hukuk fakültesi dekanı Theodore W. Ruger, üniversiteye Profesör Wax hakkında bir şikayette bulunmak ve ona “büyük bir yaptırım” uygulanmasını düşünmek için bir fakülte duruşması talep etmek gibi oldukça sıra dışı bir adım attı. Profesör Wax, profesyonel standartları ve üniversitenin ayrımcılık yapmama politikalarını ihlal ettiğini söyledi.

Cevabı, ifade özgürlüğünü korumanın görev süresinin ve sunduğu akademik özgürlüğün ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen ifade özgürlüğü gruplarının öfkesine yol açtı.