God of War Ragnarök İncelemesi (PS5)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
God of War bu yıl en çok beklediğim iki oyundan bir tanesiydi. 2018’de baştan tasarlanan ve hepimizin bir daha sevgilisi olan God of War, bu sefer fazlaca daha büyük ölçekli bir oyun olarak karşımıza çıkacaktı. Lakin kelam konusu PlayStation markasının en değerli ikonlarından biri olduğunda beklenti de ister istemez inanılmaz yükseliyor.

Ben de bir editör olarak beklentimi ne kadar istikrarda tutmak istesem de oyunun çıkış tarihi yaklaştıkça ve merakım ağır bastıkça beklentilerim de yeterlice yükseldi. Birkaç hafta evvel sizlerle bir ön inceleme görüntüsü paylaştık ve God of War Ragnarök’ün birinci saatlerini değerlendirdik.

Oyunu 17 Ekim tarihinden beri oynuyorum ve bu incelemenin metnini yazarken Ragnarök’ü yüzde 100 bitirmiş bir oyuncu olarak karşınızda oturuyorum. Oyundaki her bir zerreye nüfuz ettim ve yeni God of War’da görülebilecek her şeyi gördüm.

God of War Ragnarök’ü yaklaşık 60 saat oynadım ve Odin Kuzgunlarından, Muspelheim sınamalarına kadar her yere girip, çıktım. Her bir rune’ü okudum, tüm sandıkların bulmalarını çözdüm. Hepsinden de inanılmaz keyif aldım. Yeri geldi kendimi öyküye kaptırdım, lakin bilhassa savaş sistemine bayıldım.

2018 yılında bir daha atılan temellerin üzerine kusursuz bir oyun inşa edilmiş. Birinci oyunda ne gördüyseniz daha düzgünü God of War Ragnarök’te bulunuyor. Birinci oyuna nazaran daha makûs olmuş diyebileceğim tek bir şey bile yok.

Adeta bundan yıllar seneler öncesinde God of War 1 ile God of War 2 içindeki geçiş üzere. Kıssa, oynanış, haritalar ve bulmacalar 2018’deki God of War’u prototip üzere gösterecek kadar uygun yapılmış.

Bunun en kıymetli yansımasını ise savaş sisteminde görüyoruz. Öncelikle Ragnarök daha güç bir oyun. Oyundaki düşmanlar inanılmaz agresif ve savaş sisteminizi düzgün tasarlayamazsanız kucak dolusu mevt ekranını görüyorsunuz. Hem Atreus’un de Kratos’un yeteneklerini epeyce hakikat kullanmanız gerekiyor. Başınıza göre yetenekleri açmaktansa size en uyan savaş tarzlarına tartı vermeniz makul olacaktır.

Yetenekler demişken… Birinci oyunda başlarda baltayla düşmanlara dalaşırken savaş sistemi biraz yavan gelebiliyordu. Ancak kısa mühlet içerisinde yeteneklerle birlikte God of War apayrı bir aksiyon oyununa dönüşüyordu. İkinci oyunda doğal olarak yeteneklerimizin hepsini kaybederek oyuna başlıyoruz. İşte Ragnarök’ün birinci vakit içinderda burada bir şeyler yapması gerekiyordu. Zira tıpkı yetenekleri bir daha almaya çalışmak gerçekten sıkıcı olurdu.

Burada 3 farklı kıymetli değişiklikle karakter geliştirmeyi fazlaca eğlenceli hale getirmeyi başarmışlar. Bunlardan birincisi artık Atreus ve Kratos başka ayrı yetenek puanı kazanıyor. bu biçimdece iki karakteri de özgürce geliştirebiliyorsunuz. İkincisi Kalkan ve Öfke yetenek ağacından çıkarılmış. Zira oyuna esasen iki farklı silahla başlıyoruz. Üçüncüsüyse hem yeni yetenekler eklenmiş tıpkı vakitte olağanda runik taarruz olarak geçen kimi özellikler yetenek ağacında birinci etaplara konulmuş.

Bu 3 kıymetli değişiklikle birlikte Kratos epey kısa mühlet içerisinde istediğiniz savaş tarzını savaş alanına yansıtabiliyor. Üstelik hem Kaos Kılıçları tıpkı vakitte Leviathan Baltası oyunun çabucak başında bizimle olduğu için kimi yetenekler bu iki silahın sinerjisi üzerine kurulmuş. Kılıçla yaktığınız düşmana baltayla kolunca daha fazla hasar verebiliyor yahut bunun tam zıddını yapabiliyorsunuz.

Ayrıca yeteneklerin kimilerini doğal olarak kendi oynanış tarzımız içerisinde daha fazla kullanıyoruz. Bu noktada favori yetenekler devreye giriyor. Diyelimki bir yeteneği epey kullandınız, bir süre daha sonra yetenek ağacında bu yeteneğe geliştirme yapabildiğinizi fark edebilirsiniz. Yeteneğin yapısına göre üç farklı seçenekten birini seçerek o özelliğin potansiyelini bir üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu element hasarı olur, savunma olur, hasar olur. Karar size kalmış.

bir daha oyuna eklenen kıymetli mekaniklerden biri üçgen tuşunun fonksiyonu. Birinci oyunda yalnızca baltayı çağırmak için kullandığımız bu tuş artık silahlarımızın tek seferlik büyük taarruzlarını açıyor. Üçgen tuşuna basılı tuttuğunuzda kılıçlar ve baltaya güç yüklüyorsunuz. Başta bu saldırıyı kullanmak vakit alsa da yetenekleri geliştirerek farklı kombolarda süratli bir biçimde güç saldırısı yapmanızı sağlıyor.

Bitti mi? Hayır daha menüden bile çıkamadık. Artık birden çok Spartalı Öfkesi bulunuyor ve kendi özel menüsünden istediğiniz özelliği seçebilirsiniz. Oyunun başında standart Spartalı Öfkesi kullanılırken, öyküde ilerledikçe yeni özellikler açılıyor. Bunlardan biri L3+R3’e bastığınızda can kazanmanızı sağlarken, daha ilerleyen etaplarda elinizdeki silahla düşmana seri atak yapmanızı sağlayan özellik açılıyor.

Artık kalkan oyun tarzınızı büsbütün etkiliyor. Evvelden tek bir kalkan ile oynarken, artık kalkanlar da zırhlar üzere Craft menüsünden yapılıyor ve geliştiriliyor. Şayet daha tank ve savunma odaklı oynamak istiyorsanız buna nazaran bir kalkan seçebiliyor ve düşmanın akınlarını emerek onlara geri yansıtabiliyorsunuz. Yahut benim üzere son saniye atağıyla düşman gardını bozmayı seviyorsunuzdur, buna göre ilerliyorsunuz. Yani oynanış tarzınıza nazaran bir Kratos oluşturabiliyorsunuz. Üstelik kalkan tipinin yanı sıra öteki kalkan modüllerini da kullanarak ek özellikler kazanabilirsiniz.

2018’deki God of War’un savaş sistemini epeyce övdük, fazlaca sevdik. Lakin başta da dediğim üzere Ragnarök’ün esnekliğinin yanında bundan evvelki oyun bildiğin prototip kalıyor. Zira artık yalnızca yatay düzlemde değil, beraberinde dikey düzlemde savaşıyoruz. bol ölçüde yer değiştirmeniz, o anki savaş alanını tam ve ehil bir halde kullanmanız gerekiyor. Bunun için oyuna yerleştirilen etraf etkileşimleri hayati rol oynarken, düşmanın zirvesine silahla inmek, ortanıza uzaklık koymak üzere tonla şeyden yararlanabiliyorsunuz. Daha doğrusu yararlanmak zorunda kalıyorsunuz, dedim ya daha sıkıntı bir oyun Ragnarök.

Üstelik artık düzey atlayabilen ekipman sayısı da arttığı için eşya düzeyinizi yükseltmek için epeyce daha fazla araştırma yapmak zorundasınız. Girdiğiniz her diyarın altını üstüne getirmeniz gerekiyor. Öbür türlü epey kısa mühlet ortasında oyunun ana vazifelerinde geri kalabilir ve zorlanabilirsiniz. Aslında ana öykü sırasında ekipman geliştirecek malzemeler ve avantajlar kazanabiliyorsunuz lakin Santa Monica o koca haritaları yalnızca ana vazife yapın geçin diye koymamış.

aslına bakarsan birinci oyunda olduğu üzere ana vazifeler ve yan nazaranvlerin geçtiği alanlar biribirinden başka. Eşya ve keşif için tıpkı yerleri dolaşıp durmak zorunda olmadığınız için de Ragnarök’te keşif epeyce daha keyifli.

İlk oyunda keşif yaptığımız alanlar keskin çizgilerle ana öyküden ayrılıyordu. Burada sonlar biraz daha muğlak olsa da birebir sistem devam ediyor. Şayet God of War Ragnarök’ün uçsuz bucaksız bir açık dünya olmasından korkuyorsanız, gönlünüz ferah olsun. Evet, dev üzere bir oyun lakin genel olarak birbiri içine geçen katmanlı yapıya sahip. Bilhassa cücelerin diyarı Svartalfheim ve Vanir ilahlarının diyarı Vanaheim dev üzere. Hatta Vanaheim tek başına birinci God of War’un Midgard’ından daha büyük bile diyebilirim. O denli bir yer. Hatta bir noktada Vanaheim’i bitirdiğinizi düşünüyorsunuz ve oyun sizi kocaman bir Vanaheim alanına bırakıyor.

God of War tam bir içerik bombardımanı. Bir devam oyunu olduğundan ve temel mekanikler sağlam olduğundan Santa Monica hiç elini korkak alıştırmadan inanılmaz haritalar inşa etmiş. Bulmacalarla birbirine bağlı, çokça saklı bölge barındıran ve her diyarın başka dokusunu size hissettiren inanılmaz oyun alanlarından bahsediyorum.

Fark ettiyseniz kıssadan bahsetmekten bilhassa kaçındım. Bunun sebebi kıssanın kalitesiyle ilgili değil, birinci gorenin siz olmasını istediğim için. Yoksa oyunda ne olacağını daha isminden anlayabiliyoruz. Lakabı İlah Katili olan bir ana karakterle, ismi Ragnarök olan bir oyun oynuyoruz. Lakin God of War Ragnarök’ün öyküsü o denli adım başı aksi köşelerin olduğu, yalnızca oyuncuyu şaşırtmak üzerine bir üretim değil. Hatta bugüne kadar yazılmış en yeterli aksiyon oyunu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hakikaten anlattığı kıssaya paha veriyor, oyunun karşısında geçirdiğiniz vakte bedel veriyor. Bu muazzam bir şey. Kıssa o kadar hoş yerlerden o kadar hoş anlatıyor ki sıkıntısını, bir görüntü oyununda bu derece kaliteli anlatım gördüğüm için küçük çaplı şok yaşadım.

9 Kasım’da oyun elinize geçmeden en büyük tavsiyem birinci oyunu oynamanız olacaktır. Zira anlatı birinci oyunu da kapsıyor ve bunu ustalıkla yapıyor. Ayrıyeten oyunda yaşanan şeyler son derece önemli bile olsa anlatım eğlenceli. God of War Ragnarök en epeyce güldüğüm oyunlardan biri oldu. Santa Monica’nın mizahını da bu biçimdesine geliştirmesi hayli hoşuma gitti. Her diyalogun bir yükü, bir manası olduğu aksiyon oyunlarına sıkça rast gelmezsiniz. O yüzden rastgele bir ayrıntı ile oyun keyfinizi berbat etmeyeceğim. Lakin şunu bilin hem ana bakılırsavlerde, tıpkı vakitte yan bakılırsavlerde sunumlar, anlatılanlar ilginizi taze tutmayı başarıyor.

Ve gelelim grafiklere. Öncelikle oyun sanat tasarımı yardımıyla inanılmaz görüyor. 9 diyarı gezebildiğimiz bir oyun God of War Ragnarök ve her bir diyar başkasından farklı dokusuyla basitçe ayırt edilebiliyor. Ben PlayStation 5’te performans modunda hiç bir kare düşüşü yaşamadan oynadım ve gördüğüm şeylerden çok tatmin oldum.

bir daha de bu oyunun temelinin PlayStation 4 hatta PlayStation 4 Pro olduğunu hissedebiliyorsunuz. örneğin birinci oyunda yükleme ekranları diyarlar içindeki platform ile gizleniyordu. Ancak PlayStation 5’te buna gerek olmamasına karşın, her yükleme ekranında bu alana girmek zorundasınız. Eh PS5’te yeni kısım çabucak yüklendiği için içeriye girdiğiniz üzere kapı beliriyor ve yeni kısma geçiyorsunuz. Her süratli seyahatte bunu görmek sıkıcı olabiliyor. Lakin PlayStation 4’te bu kısımlar daha uzun sürdüğü için hala bir manası var.

Santa Monica’nın da söylemiş olduği üzere PlayStation 5’te fazlaca düzgün görseller görüyor olsak da, God of War Ragnarök konsolun gücünü tam olarak kullanma maksadında değil. Bir Horizon Forbidden West görselliği yok.

Ses tasarımı ise başka bir husus. Başta söylemiş olduğim üzere ben God of War Ragnarök’ü yüzde 100 bitirdim. Yani her bulmacayı çözdüm, her Odin Kuzgununu avladım. Bilhassa Odin kuzgunlarını bulmak biraz güç, biliyorsunuz. Fakat ben dinleyerek yerlerini belirlemeyi başardım. İşe yarayan ses tasarımı buna derim işte. Müzikler esasen inanılmaz, onlara diyecek söz bulamıyorum. Bu oyunun soundtrack albümü yeni favorimiz olacak o muhakkak oldu.

Özetle God of War Ragnarök yalnızca epeyce düzgün bir devam oyunu değiş beraberinde Santa Monica’nın dünyanın en yeterli aksiyon oyunu imalcisi olduğunun bir manifestosu. Günümüzde öykü mi oynanış mı diye beşerler tartışadururken, açık dünya mı çizgisel oyun mu diye yorumlar yapılırken, güçlü içerikli bir aksiyon oyununun nasıl yapılacağını adım adım göstermişler.

Rahatlıkla ve Elden Ring’e karşın kendi açımdan yılın oyunu olduğunu söyleyebilirim.