Gazda ‘referans’ merkez olacağız: Türkiye bu kış dert yaşamaz

Ethereum

New member
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Heyeti’nde bakanlığının bütçe görüşmelerinde konuştu. Dönmez, TANAP doğal gaz boru sınırının kapasitesinin 2 katına çıkarılması suretiyle Hazar bölgesinden hem Türkiye’ye tıpkı vakitte Avrupa’ya daha fazla gaz arzı sağlanması için çalışmalara başladıklarını söylemiş oldu. Bakan Muş, “196 bin kilometrelik doğal gaz iletim ve dağıtım boru sınırı, yakında servise alınacak olan üçüncü yüzer depolama ve gazlaştırma ünitemiz Saros FSRU’yla birlikte 5 LNG terminali, 2 yer altı depolama tesisiyle fiziki altyapısını güçlendirdik. Yakın vakitte tesis ettiği vadeli süreçler piyasasıyla ticari alt yapısını hazırlayan ülkemiz için bir daha sonraki adım, dünyadaki örneklerine emsal ve referans alınan bir doğal gaz ticaret merkezi kurmaktır” açıklamasında bulundu.

Fatih Dönmez

EN UCUZ ÜÇÜNCÜ ÜLKEYİZ

20 yılda doğal gaz imkânı sunulan kişi sayısının 4,2 katına çıkarak 69 milyona ulaştığını belirten Dönmez, “Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yüzde 80’ine doğal gaz kullanım imkânı sunulmuştur” dedi. Dönmez, Türkiye’nin ekim ayı prestijiyle Avrupa ülkeleri içinde meskenlerde vatandaşlarına ünite güç başına en ucuz doğal gaz sağlayan üçüncü, elektrikte ise dördüncü ülke olduğunu söylemiş oldu.

Bakan Dönmez, “Mesken ve ziraî faaliyetler abone kümelerinde yer alan tüketiciler için KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştür. Elektrikte de hem meskende tıpkı vakitte ticarethane abone kümelerinde kademeli tarifeye geçilerek dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın daha uygun fiyattan elektrik kullanmaları sağlanmıştır. Tanzim edilen elektrik faturalarının meskende yüzde 83’ü ticarethanede yüzde 87’si düşük kademede bulunmaktadır” formunda konuştu. Dönmez, 2021 yılı güç verimliliğinde en yüksek yatırımın ve en yüksek tasarrufun sağlandığı yıl olduğunu da kelamlarına ekledi.