Fuat Oktay KKTC’ye aktarılan kaynağı deklare etti

Ethereum

New member
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, buradaki konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milleti ismine KKTC’yi selamlayarak başlayan Oktay, KKTC’de hükümet kurma çalışmalarının tamamlanmasının akabinde, “2022 yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti içinde İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” üzerinde çalışmaya başladıklarını hatırlattı.

“Önceliğimiz iş ve aş odaklı büyüme”

Bugün imzaladıkları 2022 Yılı Türkiye-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Mutabakatı ile Türkiye ve KKTC’nin yıllardır sergilediği dayanışmanın bir sefer daha perçinlendiğinin altını çizen Oktay, tüm dünyanın şiddetli bir müddetçten geçtiği bu vakitte KKTC’yi kalkınma gayelerine bir adım daha yaklaştırdıklarını söylemiş oldu.

Bu mutabakatın, ilgili kurumların da katkılarıyla uzun soluklu bir istişare süreci daha sonrasında şekillendirildiğini aktaran Oktay, “Önceliğimiz bir sefer daha KKTC’nin gereksinimleri doğrultusunda oluşturulmuş, katma bedel üreten, iş ve aş odaklı, istihdamı, sürdürülebilir büyümeyi ve rekabetçi üretim yapısını güçlendirecek alanlara tartı vermek oldu.” diye konuştu.

Oktay, bu kapsamda, mutabakatın “Kamu İdaresi ve Kamu Maliyesi Siyasetleri, İktisat ve Finans Siyasetleri, Toplumsal Siyasetler, Savunma, Güvenlik ve Adalet’ olmak üzere dört ana eksen üzerine odaklanmış siyasetleri içerdiğini lisana getirdi.

Bu siyasetler ve bileşenleri olan aksiyonların, KKTC kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, bütçe açığının değerli ölçüde giderilmesi, verimlilik çerçevesinde gelir artırıcı ve masraf azaltıcı tedbirlerin alınması ve savunma dalının muhtaçlıklarının karşılanması ile sanayi ve ticaretin geliştirilmesi imzalanan mali protokolün değerli gayelerinden kimileri olduğunu belirten Oktay, şunları kaydetti:

“Keza, sivil toplumun desteklenmesi, istihdam, sıhhat, toplumsal siyasetler, eğitim, yükseköğretim, ulaştırma ve güç altyapısının destek edilmesi, ziraî üretimin artırılması ve kırsal kalkınmanın geliştirilmesi, etraf, şehircilik ve iklim değişikliği, istatistik, bilişim ve teknoloji altyapısının daha da geliştirilerek sağlamlaştırılması bir daha mutabakatımızda ön plana çıkan konulardır. Bu vesileyle yükle hibe ve bir kısmı da kredi olarak KKTC’ye 2022 yılı için toplam 4 milyar 250 milyon lira kaynak ayırdık.

“Çözümden geri adım atmamız kelam konusu değil”

Türkiye olarak Kıbrıs Türkü’nün hak ettiği refah düzeyine ulaşması için bugüne kadar hiç bir çabayı esirgemediklerini, bundan daha sonra da çabaları tıpkı biçimde sürdüreceklerini vurgulayan Oktay, KKTC hükümetinden beklentilerinin popülist yaklaşımlardan uzak, yapısal ve sürdürülebilir siyasetleri hayata geçirmeleri olduğunu söylemiş oldu.