Florida, “yasaklanmış konular” için sosyal bilgiler ders kitaplarını gözden geçirecek.

senbilirsin

New member
Ders kitaplarının gözden geçirilmesi ve onaylanmasıyla ilgili temel süreç, tipik olarak eğitim uzmanlarının, yayın yöneticilerinin ve devlet bürokratlarının dikkatini çeken idari bir meseleydi.

Ancak Florida’da, Vali Ron DeSantis’in devlet okullarında, özellikle de ırk ve cinsiyet söz konusu olduğunda, “uyandırma telkinlerine” karşı yürüttüğü kampanyanın bir parçası olarak, ders kitapları ateşli bir siyaset haline geldi. Geçen yıl hükümeti, düzinelerce matematik ders kitabını “yasaklanmış konuları” gerekçe göstererek reddederek ortalığı karıştırmıştı.

Şimdi devlet, eğitimde belki de en tartışmalı konu olan sosyal bilgiler için müfredatı gözden geçiriyor.

Son aylarda, devlet uzmanlarından, öğretmenlerden, velilerden ve siyasi aktivistlerden oluşan küçük bir ordu, inceleme sürecinin bir parçası olarak binlerce sayfalık metni taradı – yalnızca akademik içeriği değerlendirmekle kalmadı, aynı zamanda örneğin kritik bir ırka işaret edebilecek her şeyi işaretledi. teori.


Üyeleri ders kitaplarını gözden geçirmeyi kabul eden önde gelen bir muhafazakar eğitim grubu, yayıncıları “önyargılarını teşvik etmekle” suçlayarak, bazılarıyla aynı fikirde değildi. En az iki yayıncı tamamen katılmayı reddetti.

Ve bir yayıncı, siyasi ortamın ne kadar gerginleştiğinin bir işareti olarak, Florida’da onay kazanmaya çalışırken, sosyal bilgiler materyalinin birkaç versiyonunu oluşturdu ve ırka yapılan göndermeleri – Rosa Parks’ın hikayesinde bile – zayıflattı veya ortadan kaldırdı.

Eski bir yayıncılık yöneticisi olan ve eğitim danışmanı olan Jeff Livingston, “Genellikle, eyalet evlat edinme, bazılarımızın umursadığı oldukça sıkıcı bir süreçtir, ancak birçok insan izliyor çünkü tehlikede olan çok şey var,” dedi.

Florida’da hangi sosyal bilimler ders kitaplarının onaylanacağı veya seçilen materyallerin tarihteki ırk meselelerini nasıl ele alacağı belli değil. Ülkenin ders kitabı kararlarını önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor.

Siyahi tarih eğitimini zorunlu kılan Florida Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin “önyargı, ırkçılık ve klişelerin bireysel özgürlükler üzerindeki etkisini” anlamalarını sağlamak için gereksinimlerin yakın zamanda genişletildiğini vurguladı.


Ancak 2024 için en iyi Cumhuriyetçi başkan adayı olan Bay DeSantis, öğrencileri başkalarının yaptıklarından dolayı sorumluluk, suçluluk veya korku hissetmeye zorlayacak dersleri yasaklayan, Uyanmayı Durdurma Yasası olarak bilinen yasayı da geçen yıl imzaladı. yani, diğer sınırlamaların yanı sıra.

Ders kitaplarını değerlendirmeye yönelik eyalet yönergeleri, daha genç sınıflarda nadiren görülen ancak bazı muhafazakarlar için her şeyi kapsayan hale gelen, üniversite düzeyinde bir akademik teori olan “eleştirel ırk teorisini” hedefliyor; ve öğrencilerin olumlu bir zihniyet geliştirmelerine yardımcı olmaya çalışan ve DeSantis yönetiminin çekirdek akademisyenlere yabancı olarak gördüğü bir yaklaşım olan “sosyal duygusal öğrenme”.


Florida, Kaliforniya ve Teksas ile birlikte, 4,8 milyar dolarlık bir endüstri olan ders kitabı yayıncılığı için önemli bir pazardır.

Kararları yalnızca yerel okul bölgelerine bırakmak yerine ders kitaplarını onaylayan bir düzineden fazla eyalet arasında yer alıyor. Florida birkaç yılda bir belirli bir konu için ders kitaplarını gözden geçirir ve aralarından seçim yapabileceğiniz bölgeler için bir liste yayınlar. (Bölgeler ayrıca kendi malzemelerini seçme konusunda bazı takdir yetkisine sahiptir.)

Vali Ron DeSantis ve yönetimi

Florida’nın Cumhuriyetçi valisi, kültürel mücadelelere girişerek eyaleti sağcı bir laboratuvara çevirdi.

Hükümet onayı kazançlı olabileceğinden, yayıncılar içeriği yerel ihtiyaçlara ve siyasi eğilimlere göre uyarlayarak genellikle en büyük pazarlara sessizce hitap ediyor.

yayıncılar ve siyaset


Muhafazakar bir grup olan Florida Citizens Alliance, eyaletten gönüllülerinin incelediği 38 ders kitabından 28’ini reddetmesini istedi; bunlardan bir düzineden fazlası büyük bir ulusal yayıncı olan McGraw Hill’den.


Kurucu ortakları Bay DeSantis’in valiliğe geçişi sırasında eğitim danışmanlığı ekibinde görev yapmış olan Alliance, LGBTQ karakterleri içeren pek çoğu da dahil olmak üzere uygunsuz olduğu düşünülen kitapların okul kütüphanesinden kaldırılmasına yönelik kapsamlı bir çabanın başlatılmasına yardımcı oldu. Düzinelerce gönüllüyü sosyal bilgiler ders kitaplarını incelemeleri için eğitti.

Grup, geçen ay devlete sundukları bulguların bir özetinde, örneğin McGraw Hill’in yazdığı bir beşinci sınıf ders kitabının sadece birkaç bölümde 189 kez kölelikten bahsettiğinden şikayet etti. Başka bir itiraz: Sekizinci sınıf bir kitap, Powhatan savaşçısının 300’den fazla kişiyi öldürdüğü 1622 Jamestown Katliamı gibi kendi şiddet eylemlerini ayrıntılandırmayı ihmal ederken, Yerli Amerikalılara yönelik muamelenin “olumsuz yönüne” gereğinden fazla dikkat gösteriyordu. İngiliz sömürgeciler.

McGraw Hill yaptığı açıklamada, izinlerle ilgili haber beklediğini söyledi. Şirket, “On yıllardır yaptığımız gibi, Florida’daki eğitimcileri ve öğrencileri desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Florida Yurttaşlar İttifakı, eyaleti muhafazakar siyasette aktif olan küçük bir Michigan Hıristiyan okulu olan Hillsdale College’ın müfredatını eklemeye çağırıyor.

Hillsdale, DeSantis yönetiminin takdirini kazandı, ancak birincil kaynakları vurgulayan K-12 tarihi ve yurttaşlık bilgisi materyalleri, öğrenciler için bir ders kitabı değil, öğretmenlere rehberlik etmeyi amaçlıyor. Müfredat, Florida’nın resmi incelemesine dahil edilmedi ve eyalet, grubun tavsiyeleri hakkında yorum yapmadı.

Florida’da başvuran yaklaşık 20 yayıncıdan önemli bir oyuncu listede yoktu: Houghton Mifflin Harcourt veya HMH.

Altı yıl önce Florida’daki son incelemede sosyal bilgiler ders kitabı onayı alan HMH, geçen yıl matematik ders kitapları “yasaklanmış konular” ve eleştirel ırk teorisi veya sosyal duygusal öğrenme gibi diğer istenmeyen stratejiler haline geldiği için reddedilen yayıncılar arasındaydı. (Ders kitapları daha sonra HMH’nin tanımladığı küçük revizyonlardan sonra onaylandı.)


Şirket yaptığı açıklamada, “iş öncelikleri” nedeniyle bu yıl Florida’da rekabet etmediğini ve matematik ders kitaplarının ve Florida’nın ırk yasalarının reddedilmesinin kararında etken olmadığını söyledi.

Şirket, “Rekabet nedenlerinden dolayı, stratejik karar verme sürecimizi paylaşmıyoruz” dedi.

Ancak şirket, Güney Karolina, Kuzey Karolina ve New Mexico dahil olmak üzere diğer eyaletlerde sosyal bilimler tekliflerini takip ediyor.

Önceden onaylanmış başka bir yayıncı olan Discovery Education da bu yıl katılmamayı tercih etti. Şirket, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Editör tarafından yapılan düzenlemeler: Rosa Parks


Florida’nın hakkını verme çabasıyla en az bir yayıncı, Rosa Parks hikayesi anlatısında bile ırka yapılan atıfları reddederek veya çıkararak materyallerinde önemli değişiklikler yaptı.


Publisher Studies Weekly, öncelikle bilim ve sosyal bilimlere odaklanan genç öğrencilere hitap ediyor ve web sitesine göre, müfredatı – haftalık broşürlerdeki kısa dersler – ülke genelinde 45.000 okulda kullanılıyor. Sosyal bilgiler materyalleri bugün Florida’daki ilkokullarda kullanılmaktadır.

Haberler, şirketin Rosa Parks hikayesinin birinci sınıf öğrencilerine yönelik üç versiyonunu karşılaştırdı: şu anda Florida’da kullanılan güncel bir ders, eyalet ders kitabı incelemesi için oluşturulan ilk versiyon ve güncellenmiş ikinci versiyon.


Materyallerin bir kısmı, eyalette kitapları yasaklama çabalarına karşı çıkan ve The Times tarafından onaylanan ilerici bir ana grup olan Florida Freedom to Read Project tarafından sağlandı.

Rosa Parks’ın son dersi ayrımcılığı açıkça açıklıyor: “Yasa, beyaz bir kişi otobüste oturmak isterse, Afrikalı Amerikalıların koltuklarından vazgeçmesi gerektiğini söylüyordu.”

Ancak ders kitabı incelemesi için hazırlanan ilk versiyonda dolaylı olarak ırktan bahsedilmektedir.

Ders, “Derisinin renginden dolayı farklı bir koltuğa oturması söylendi” dedi.


Güncellenmiş versiyonda, yarıştan hiç bahsedilmiyor.

Ders, bölünmeyi açıklamadan “Başka bir koltuğa geçmesi söylendi” dedi.

Yeni sürümlerden hangisinin resmi olarak incelenmek üzere sunulduğu belli değil. Herhangi bir yarıştan bahsetmeyen ikinci versiyon, geçen haftaya kadar yayıncının web sitesinde mevcuttu.


Studies Weekly, İç Savaş’tan sonra ortaya çıkan ayrımcılık yasaları üzerine dördüncü sınıf dersinde benzer değişiklikler yaptı.

Ders kitabı incelemesinin ilk versiyonunda, metin rutin olarak Afrikalı Amerikalılara atıfta bulunur ve yasaların onları nasıl etkilediğini açıklar. İkinci versiyon, ırkla ilgili neredeyse tüm doğrudan ifadeleri ortadan kaldırıyor ve “belirli grupların erkeklerinin” işsiz kalmasının yasa dışı olduğunu ve “belirli insan gruplarının” jüri üyeliği yapmasının yasaklandığını söylüyor.


Bu değişikliklerle birlikte, Studies Weekly’nin bir aykırı değer olup olmadığı veya diğer yayıncıların da materyallerini kısıtlayıp kısıtlamadığı net değil.

Florida Eğitim Bakanlığı, Studies Weekly’nin çok ileri gittiğini öne sürdü. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “medeni haklar hareketini, köleliği, ayrımcılığı vb. öğretirken ırk konusundan kaçınan herhangi bir yayıncı Florida yasalarına uymamış olacaktır” dedi.

Ancak Studies Weekly, Uyanmayı Durdurma Yasası da dahil olmak üzere Florida’nın standartlarını takip etmeye çalıştığını söyledi.


Şirketin CEO’su John McCurdy bir e-postada, “Tüm yayıncılardan bu gereksinimleri karşılayan bir müfredat tasarlamaları bekleniyor” dedi.

Şirketin müfredatı artık devlet tarafından denetlenmiyor.

The Times’ın sorularını takiben şirket, müfredatın ikinci, sterilize edilmiş versiyonunu geçen hafta web sitesinden kaldırdı ve devlet incelemesinden çekildiğini söyledi.

Florida Eğitim Bakanlığı, şirketin dosyalamasındaki bürokratik bir hatayı gerekçe göstererek yayıncıyı zaten geri çevirdiğini söyledi.

Şirket hâlâ Florida’daki münferit bölgeleri kazanmaya çalışıyor olabilir. Şimdi yeni müfredatın ilk versiyonuna geri döndü – Rosa Parks’tan “teninin renginden dolayı” koltuğunu hareket ettirmesinin istendiğini söyleyen müfredat.