Elektrikte peş peşe iki kritik toplantı: İşverenlerle tarife pazarlığı

Ethereum

New member
Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 21 bölgede faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerinin sahipleri ve üst seviye yöneticileri ile bir ortaya geldi. Yapılan birinci görüşmede altyapı yatırımları, mevcut durum ve afet idaresi teknik seviyede ele alınırken, faturaları ilgilendiren ikinci temel toplantı ise şirket sahipleri ile gerçekleştirildi. Edinilen bilgilere nazaran, birinci görüşmede şirket genel müdürleri ve üst seviye yöneticiler de yer alırken, Dönmez ikinci toplantıyı sermaye sahipleri ile özel olarak yaptı.

Fatih Dönmez

FATURA YÜKÜ GÖRÜŞÜLDÜ

görüşmede yalnızca dağıtım şirketlerinin sahipleri yer alırken, elektrik faturalarının üstündeki yükün vatandaş lehine hafifçeletilmesi konusunda neler yapılabileceğine dair hususların da ele alındığı bir dizi başlığın görüşüldüğü öğrenildi. Ayrıyeten tepe kapsamında, konutlar için tarife hududunun yükseltilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde de durulduğu açıklandı.

ELEKTRİK KONSEYİ GÜCÜ 100 BİN MEGAVATA ULAŞTI

Güç Bakanı Dönmez, birinci toplantının akabinde yaptığı açıklamada “Elektrik dağıtım şirketlerimizle bir ortaya gelerek çalışmaları değerlendirdik. İkazlarımızı yaptık. kuvvetli ve zayıf olduğumuz noktaları değerlendirdik. Dağıtım şirketleri tarafınca 40 milyar liralık yatırım yapıldı. Bu yıl bu sayı 67 milyar liraya yükselecek. Yeni yatırımlarla şebeke ağımızı genişletiyoruz. 100 milyar dolarlık yatırım son 20 yılda yapıldı. 100 bin megavata elektriğimizi son 20 yılda ulaştırdık” diye konuştu.

PROVOKASYONUN KARŞISINDAYIZ

Elektrik faturaları üzerinden vatandaşı provoke etmeye çalışan muhalefet partilerine reaksiyon gösteren Dönmez, “Enerji kesimi her gün kendini yenilerken alt yapı yatırımları ve özgür piyasa atılımlarıyla örnek gösterilirken muhalefetini Türkiye’nin tökezlemesi üzerine kuran bir siyasetin adeta freni boşalmış bir kamyon üzere her gün palavralarla dolu bir yokuştan indiğini görüyoruz. hiç bir ahlaki ve insani bedelden nasibini almayan siyasetin önüne ne gelirse sürüklediğini halkı kışkırtmaya yönelik adımlarından sonuncusuna geçtiğimiz günlerde rastladık. Sorumsuzluklarıyla nasıl bir hezeyanda olduklarının farkın olmamalılar. Her türlü görüşe açığız. Fakat provokasyondan medet umanların karşısında olacağız” dedi.

Maliyet artışı global sorun

Dönmez, “Enerji fiyatları global sorun haline geldi. 2021’den itibaren elektrik üretiminin ana ham unsurlarından kömür 5 kat arttı. Tonu 50’den 250 dolara çıktı. Doğal gaz fiyatları 10 kat arttı” dedi. Dünyada süratle artan güç meblağlarından vatandaşları korumak için her türlü önlemi aldıklarını kaydeden Dönmez, şu biçimde konuştu: “Dolaylı ve direkt dayanakların fiyatı 165 miyar lira. Bu süreçte güç kesiminden bilhassa sürece daha fazla katkı sağlamalarını beklediğimizi tabir ettik. Küçük ölçekli işletmeler ve STK’lardan gelen teklifleri kıymetlendiriyoruz.”