Elektrik faturasına 3 formül

Ethereum

New member
Elektrik faturalarında artan şikayetler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan yeni çalışmada formüller netleşmeye başladı. Konut ve iş yerlerinde faturaları düşürecek üç seçenek masada.

Birinci etapta 150’den 210 kilovatsaat çıkarılan kademenin bir daha düzenleneceği belirtiliyor. İkinci formül ise elektrikte KDV indirimi. Elektrik faturalarına mevcutta yüzde 18’lik bir KDV uygulanıyor. Bu oranın düşürülmesi gündemde. Küçük esnafa yönelik bir formül üzerinde de çalışılıyor. Buna bakılırsa, faturalandırmanın tüketim ya da cirosuna bakılırsa belirlenmesi üzerinde duruluyor.

ALT LİMİTİ DEĞİŞEBİLİR

Elektrikte 1 Ocak itibariyle kademeli faturalandırılmaya geçilmişti.
Bu uygulamada tüketim 150 kWh’ye kadar farklı daha sonrasında ise farklı hesaplanıyordu. Birinci faturaların gelmesiyle bir arada şikayetler artmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle tarifelerde 150 olan kademe şubat başında 210 kilovatsaate çıkarılmıştı.

Birinci adım bu türlü atılırken sürdürülen öbür çalışmalar için Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın elektrik faturalarına ait yeni bir düzenleme yapılacağını söylemiş oldu. Arkası arkasına gelen açıklamadan daha sonra gözler elektrik faturalarında yapılacak düzenlemeye çevrildi. Çalışmada 210 olan kilovatsaat ölçüsünün daha da artırılacağı belirtiliyor.

ELEKTRİK FATURASINA KDV İNDİRİMİ

İkinci formül ise KDV düzenlemesi. Halihazırda faturalarda tüketiciden yüzde 18 KDV tahsil ediliyor. Bu fiyatın bir daha düzenlenmesi ve düşürülmesi de seçenekler içinde. 200 liralık bir faturanın 36 lirası KDV’den kaynaklanıyor.

ESNAFIN GELİRİNE NAZARAN HESAPLANACAK

Üçüncü formül ise küçük esnaf için yapılacak düzenleme. Ticarethaneler kademeli tarifeden yararlanamıyordu. İşletmelere yıl başında yaklaşık yüzde 165 oranında bir artırım yapıldı. Bilhassa küçük esnafa yönelik fatura bedelini azaltacak bir formül üzerinde duruluyor. İşletmelerde konutta olduğu üzere kademeli tarifeye geçilmesi, cirosu ya da elektrik tüketim ölçüsüne nazaran fatura gelmesi de yapılacak düzenlemeler içinde.