Eğitim Bakanlığı, Michigan ve CUNY'nin Gazze protestolarıyla ilgili şikayetleri yanlış değerlendirdiğini söyledi

senbilirsin

New member
Eğitim Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Michigan Üniversitesi ve New York Şehir Üniversitesi'nin Gazze savaşına karşı yaygın protestolar sırasında kampüsteki ayrımcılık şikayetlerini yeterince ele almadığını söyledi.

Bakanlığın Sivil Haklar Ofisi, öğrencilerin Filistinlileri desteklemek için mitingler düzenleyip kamplar kurması ve okullara İsrail'den gelen fonları geri çekmesi çağrısında bulunmasının ardından Yahudi karşıtlığı ve Arap karşıtı ayrımcılıkla ilgili düzinelerce soruşturma başlattı.

Michigan ve New York'taki davalar yalnızca bir sonuca varan ilk davalardı. Okullar akademik ortamlarda ifade özgürlüğünün sınırlarını hesaba katmaya devam ettikçe önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazlasının tamamlanması bekleniyor.

Pazartesi günü açıklanan anlaşmalara göre, üniversitelerin Sivil Haklar Dairesi'ne daha fazla şikayet bildirmesi ve kampüs polis memurları da dahil olmak üzere çalışanlarına federal yasa kapsamındaki yükümlülükleri konusunda eğitim vermesi gerekecek.

Eğitim Bakanı Miguel Cardona, “Maalesef son aylarda bir dizi son derece endişe verici olaya tanık olduk” dedi. “Hiç şüphe yok ki bu, ülke genelindeki okul toplulukları için zorlu bir an.”

“Michigan Üniversitesi ve CUNY'nin son taahhütleri ileriye doğru atılmış olumlu bir adımı temsil ediyor” dedi.

Eğitim Bakanlığı, bazı durumlarda protestoların belirli öğrencilere yönelik “düşmanca bir atmosfere” dönüştüğünü ve okulların buna yanıt vermediğini söyledi.

Michigan'da bakanlık, Kasım ayında Filistinlileri desteklemek için düzenlenen bir mitingde bir öğrencinin bağırıldığını ve “terörist arkadaşlarıyla” birlikte “tecavüz ve cinayeti desteklemekle” suçlandığını bildirdiğinde üniversitenin çok az önlem aldığını söyledi.

CUNY ile yapılan anlaşma, Hunter College, Baruch College, Queens College ve City University of New York Hukuk Fakültesi dahil olmak üzere CUNY üniversite sistemi genelindeki dokuz şikayeti ele aldı. Bunlar 2019'a kadar gidiyor.

Bakanlık, 2021'de Hunter öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin “Filistin'in sömürgesizleştirilmesi çağrısında bulunmak için ders zamanını kullanmak üzere planlanmış ders tartışmasını kaçırarak” çevrimiçi bir dersi kesintiye uğrattığı bir vakayı açıkladı. Bakanlık CUNY'ye yazdığı mektupta, 7 Ekim'den bu yana Filistinli öğrencilerin Filistin yanlısı etkinliklerin seçici olarak iptal edilmesi ve Filistin yanlısı broşürlerin kaldırılması gibi zorbalık ve eşitsiz muameleye ilişkin şikayetleri de içeren ek şikayetleri sıraladı.

Bakanlığın araştırması, öğrencinin algılanan ortak soyuna veya etnik özelliklerine dayalı ayrımcılığı yasaklayan Sivil Haklar Yasası'nın VI. Başlığı kapsamına giriyor.

Bakanlık genel olarak devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapmıyor ancak son soruşturmaların çoğunun ülke çapındaki okullarda Yahudi karşıtlığı veya Arap karşıtı zorbalık şikayetlerinden kaynaklandığını kabul ediyor.

Okulların ifade özgürlüğünü koruma hedefini öğrencilerin güvenliği ve refahı ile dengeleme biçimine yönelik eleştiriler, okul liderleri ile Kongre arasında yüksek profilli çatışmalara, birçok üniversite rektörünün istifasına ve birçok okulda iç rektörlerin istifasına yol açtı. Öğretmenler arasında tartışma yaşandı.

Pazartesi günü sonuçlanan her iki vakada da bakanlık, okullardan Aralık 2025'e kadar “öğrencilerin ve/veya personelin ırk, renk ve uyruğa dayalı ayrımcılık ve tacize ne ölçüde maruz kaldığını veya tanık olduğunu değerlendirmek için” bir “iklim değerlendirmesi” anketi yürütmesini talep etti. bakanlığın ilerlemeyi ölçmesine yardımcı olmak.