DK Shivakumar – Karnataka’da Rock olarak bilinen bir Kongre “sorun gidericisi”

Ethereum

New member
DK Shivakumar, Karnataka Meclisi anketlerinde en zengin üçüncü aday oldu.


Bangalore:

Kongre’nin “sorun çözücüsü” olarak bilinir, ancak iş başbakan olmaya geldiğinde, DK Shivakumar engeli aşmayı başaramadı ve Siddaramaiah tarafından göreve düşürüldü.

Shivakumar’ın Karnataka Pradesh Kongre Komitesi Başkanı olduğu parti, 10 Mayıs seçimlerinde 224 üyeli mecliste 135 sandalye alarak büyük bir zafer kazandı. Ve “anın adamı” gibi görünüyordu.

Organizasyon becerileri kendisine partinin merkezi liderliğinden, özellikle de en son yüksek profilli anketlerde alkış kazandıran 61 yaşındaki sekiz kez MLA, gıpta ile bakılan görev için yiğit bir mücadele verdi, ancak başkan yardımcılığına razı olmak zorunda kaldı. bakanlık makamı.

Kongre, destekçileri tarafından sevgiyle “Kanakapura bande (Rock)” olarak bilinen Bay Shivakumar’ın sürüsünü bir arada tutmasına güvenirken, o zamanki Maharashtra Başbakanı merhum Vilasrao Deshmukh güvenoyla karşı karşıya kaldı ve Ahmed Patel’in katıldığı Gujarat’ta Rajya Sabha seçimleri.

“Deshmukh, 2002’de güvensizlik oyu ile karşı karşıya kaldığında, Bay Shivakumar ile temasa geçti. Bay Shivakumar, bir problem çözücü olarak, oylama tarihine kadar bir hafta boyunca Maharashtra’nın MLA’larını Bengaluru’nun varoşlarındaki tatil beldesinde topladı. Bu hamle Deshmukh hükümetini kurtardı” dedi bir kongre lideri.

Başka bir parti liderine göre, Gujarat Kongresi’ndeki milletvekillerini bir tatil beldesinde tekrar bir araya getirdiğinde, 2017’de Gujarat’ın Rajya Sabha seçimlerinde merhum Ahmed Patel’in zaferini sağlamada “araçlı” oldu.

Eylül 2018’de İcra Müdürlüğü (ED), Yeni Delhi’deki Karnataka Bhavan’ın bir çalışanı olan Bay Shivakumar, A Hanumanthaiah ve diğerlerine karşı bir kara para aklama davası kaydetti.

Dava, Shivakumar ve diğerlerine karşı Bengaluru’daki bir mahkemede vergi kaçakçılığı ve hawala anlaşmaları iddiasıyla açılan Gelir Vergisi İdaresi iddianamesine dayanıyordu.

BT departmanı, DK Shivakumar ve ortağı SK Sharma’yı diğer üç sanığın yardımıyla “hawala” kanalları aracılığıyla büyük miktarlarda açıklanmayan parayı düzenli olarak taşımakla suçladı.

Gelir vergisi ve ED tarafından bir dizi baskı başlatıldı ve aleyhine yasal işlemler başlatıldı.

Yoğun sorgulamanın ardından 3 Eylül 2019’da Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (PMLA) kara para aklama davasında acil servis tarafından tutuklandı. 23 Ekim 2019’da kefaletle serbest bırakıldı.

26 Mayıs 2022’de ED, Kara Para Aklamayı Önleme Yasası kapsamında Bay Shivakumar aleyhine bir iddianame hazırladı.

Bu arada, Demokratik Reformlar Derneği raporunda, bu yılki Karnataka Meclisi seçimlerinde, DK Shivakumar’ın 1.413 crore rupi değerinde bir servetle kampanyadaki en zengin üçüncü aday olduğunu söyledi.

Shivakumar, 15 Mayıs 1962’de Kanakapura’da Doddalahalli Kempe Gowda ve Gouramma’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Siyasi kariyerine 1980’lerde öğrenci lideri olarak başladı ve Kongre Partisi saflarında kademeli olarak yükseldi.

Bay Shivakumar ilk seçimine 1989’da, henüz 27 yaşında, Sathanur Meclisi seçim bölgesinde (2008’de sınır çizildikten sonra adı Kanakapura olarak değiştirildi) katıldı.

Otuz yılı aşkın bir süre sonra, Cumartesi günü 2023 Ulusal Meclisi’nin önemli sonuçları açıklanırken, Bay Shivakumar duygusal bir şekilde şunları söyledi: “Partinin zaferi için parti kadrolarını ve tüm liderleri selamlıyorum. İnsanlar bize güvendi ve liderler bizi destekledi. Kolektif liderlik ve birlikte çalıştık.”

“Sonia Gandhi, Rahul Gandhi, Priyanka Gandhi ve AICC Başkanı Mallikarjun Kharge’ye Karnataka’yı size teslim edeceğimizi söylemiştim” dedi.

Kongre’nin güçlü Vokkaliga yüzü DK Shivakumar, son anketlerde kıdemli BJP lideri R Ashoka’yı 1,22 bin oyla mağlup ederek Kanakapura’daki galibiyet serisine devam etti.

(Başlık dışında, bu makale Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayın yoluyla yayınlanmıştır.)