Dağıtım şirketleriyle elektrik tepesi: Bakan Dönmez güç şirketleriyle görüşecek

Ethereum

New member
Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelinde 21 dağıtım şirketinin temsilcileriyle bugün saat 14.00’te Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda bir ortaya gelerek son senelerda yapılan altyapı yatırımları ve mevcut durumu görüşecek.

Görüşme kapsamında, yangın, sel, zelzele ve ağır kış şartları üzere muhtemel afet durumlarında şirketlerin planları ve yol haritaları masaya yatırılacak. Şirket yetkililerinin, bu çerçevede global iklim değişikliği çalışmalarına ve afet senaryolarına ait sunum yapmaları bekleniyor. Bakan Dönmez ayrıyeten, şirket yetkililerinden 2022 yılı içerisinde yapılacak yatırımlar hakkında bilgi alacak.

Fatih Dönmez

ÖNCELİKLİ GÜNDEM ELEKTRİK FİYATLARI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın elektrik faturalarında yeni düzenlemeye gidileceğini açıklamasının akabinde Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı harekete geçti. Bugün Güç Bakanlığı’nda şirketlerin üst idarelerinin yer alacağı görüşmede birinci gündem hususu ise elektrik meblağları olacak. görüşmede Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) idareleri de yer alacak. görüşmede elektrik dağıtım şirketlerinin mali durumları, borç ve gelir masraf tabloları masaya yatırılırken, elektrik faturalarının düşürülmesi formülleri üzerinde de durulacak.

ESNAF İÇİN YENİ TARİFE GÜNDEMDE

Güç Bakanlığı başta esnaf olmak üzere küçük işletmelerin yeni tarife taleplerini toplamaya devam ederken, dağıtım şirketleri ile de maliyet hesabı çıkarıldıktan daha sonra elektrikle ilgili yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Öte yandan konutlar için tarife hududunun yükseltilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde de duruluyor.

Devlet takviyesi devam ediyor

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl elektrik ve doğal gaz faturalarında 100 milyar liralık takviye sağlandığını belirterek, “Destek hane başı yaklaşık yıllık 5 bin liradır. Ayrıyeten, akaryakıtta 65 milyar liralık bir ÖTV takviyesi sağlandı. Elektrikte birinci kademede yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75’lik devlet dayanağı devam ediyor” diye konuştu. Türkiye’nin elektrik üretim, iletim ve dağıtım alanlarında son 20 yılda 100 milyar dolarlık yatırım yaptığına dikkati çeken Dönmez, “Kurulu güç 100 bin megavata ulaştı” dedi.

AFET PLANLAMASI MASAYA YATIRILIYOR

Bakanlık’ta gerçekleştirilecek görüşme kapsamında, son senelerda yapılan altyapı yatırımlarının yanı sıra yangın, sel, sarsıntı ve ağır kış şartları üzere muhtemel afet durumlarında şirketlerin planları ve yol haritaları masaya yatırılacak. Şirket yetkililerinin, bu çerçevede global iklim değişikliği çalışmalarına ve afet senaryolarına ait sunum yapmaları bekleniyor.