Cinsiyetler mücadelesinde boksör ve şimdi Olimpiyat şampiyonu

Ethereum

New member
Cezayir:

Fakir bir köyde doğan Cezayirli boksör Imane Khelif, Cuma günü düzenlenen Paris Olimpiyatları'nda tartışmalı altın madalyayı kazanmak için hayatı boyunca birçok engeli aştı.

Örgülü saçları ve 1,79 metre (5 ft 9 inç) boyuyla 25 yaşındaki oyuncu, farkında olmadan oyunların ana figürlerinden biri haline geldi.

Geçen yıl Tayvanlı Lin Yu-ting ile birlikte cinsiyet uygunluk testini geçemediği için dünya şampiyonasından diskalifiye edilmiş ve daha sonra Fransa'nın başkentinde yarışmaya izin verilmişti.

Bayan Khelif, Cezayir'in başkenti Cezayir'den 300 kilometre (180 mil) uzakta bir köyde doğdu.

İmkanları sınırlı bir aileden gelen oyuncu, Oyunlar öncesinde yarı çöl ortamındaki “muhafazakar insanlardan oluşan bir köyde” hayatının zorluklarını anlattı.

“Muhafazakar bir aileden geliyorum. Boks, özellikle Cezayir'de yaygın bir kadın sporu değil,” dedi Canal Algerie'ye Oyunlardan bir ay önce yumuşak bir sesle gülümseyerek.

“Zor oldu.”

Güçlü bir atlet, Biban Mesbah köyündeki erkeklerle futbol oynadı, ancak onları oyunlarda dövdüğünde dövüşler patladı ve yumruklarla savaştı.

Bu kavgalar sonunda onu boksa ve Cuma günü de yakın zamandaki en tartışmalı altın madalyalardan birine götürdü.

UNICEF'e verdiği röportajda kendisinin hurda metal sattığını, annesinin ise yakındaki bir kasabaya giden otobüs biletini ödemek için ev yapımı kuskus sattığını söyledi.

Bayan Imane'nin babası Omar başlangıçta onun boksa devam etme kararına katılmadı, ancak sonunda onun en büyük hayranlarından biri oldu.

İşsiz kaynakçı daha önce AFP'ye kızının “Cezayirli kadın için bir örnek” olduğunu söyledi ve aynı zamanda onun eğitime olan bağlılığını da övdü.

“Cesur Kız”

2022'de Cezayir haber ajansı APS'ye konuşan Khelif, “ailem bu fikri kabul etmediği ve toplum bana bakıp yanlış bir şey yaptığımı düşündüğü için” boksu bırakmayı düşündüğünü söyledi.

“Fakat tüm bu engeller beni daha da güçlendirdi ve hayallerime ulaşmam için ek bir motivasyon oldu.”

UNICEF internet sitesindeki bir röportajda da kararlılığını ifade ederek “hayalinin altın madalya kazanmak olduğunu” söyledi.

“Ben kazanırsam anneler ve babalar çocuklarının ne kadar ileri gidebileceğini görebilirler” dedi. “Cezayir'deki kızlara ve çocuklara ilham vermek istiyorum.”

Haberler'den son ve son dakika haberleri

Bayan Khelif'in uluslararası kariyeri, 2021 yılında Tokyo'da Corona nedeniyle ertelenen Olimpiyat Oyunlarına katılarak kendi sıkletinde beşinci olmasıyla başladı.

2023 yılında Yeni Delhi'de düzenlenen Dünya Kupası'nda yarı finale yükseldi.

Ancak daha sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınmayan ve sporu Paris'te yürütmeyen Uluslararası Boks Birliği'nin cinsiyet uygunluk testi nedeniyle diskalifiye edildi.

IBA, kendisinin başlangıçta itirazda bulunduğunu ancak daha sonra şikayetini geri çektiğini söyledi.

Bayan Khelif'in kendisini kadından başka bir şey olarak tanımladığına dair hiçbir belirti yok.

Babası, AFP haber ajansına kimlik belgelerini ve doğum belgesini sundu ve gençliğinde boks kariyerine şüpheyle yaklaştığı için onu bir “kahraman” olarak selamladı.

Omar Khelif, “Çocuğum bir kız” dedi. “Bir kız çocuğu olarak yetiştirildi. O güçlü bir kız; onu çalışması ve cesur olması için yetiştirdim.”

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)