Chicago Üniversitesi protestocuları Siyaset Enstitüsü binasını ele geçirdi

senbilirsin

New member
Eski Senatör Heidi Heitkamp, Chicago Üniversitesi Siyaset Enstitüsü'nün ikinci katındaki ofisinde oturuyordu. Cuma öğleden sonra bir televizyon haber programında, maskeli ve güneş gözlüğü takan üç Filistin yanlısı protestocunun içeri girip ona binayı terk etmesini emrettiği ortaya çıktı.

Enstitünün müdürü ve halen binada bulunan tek personel olan Bayan Heitkamp, binayı ele geçirmeye yönelik görünen girişimi yavaşlatarak ayrılmayı reddetti. İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin gösterilerdeki son taktik üniversitede gerçekleşiyor. Chicago kampüsünde ve ülke çapında.

Bayan Heitkamp, ”Gerçekten dışarı çıkmamı istediler” diye anımsıyor. “Onlara 'Gitmiyorum' dedim. Burası bizim binamız.” Ve ayaklarımı yere bastım.” Ekledi: “Ben inatçı, yaşlı bir kadınım.”

Senato'da Kuzey Dakota'yı Demokrat olarak temsil eden Bayan Heitkamp, diğer odalardaki mobilyaların parçalandığını duyduğu halde protestocularla hedefleri ve neden enstitüyü hedef aldıkları konusunda diyalog kurmaya çalıştığını söyledi.

“Ortak bir zemin bulmaya çalışıyordum” dedi. “Sürekli 'Güvenliğin konusunda endişelenmiyor musun?' diyorlardı.”

Çatışmanın, kampüs polis memurlarının aniden gelmesi ve uzun süredir simit ve su getiren bazı protestocuların pencerelerden kaçmasıyla sona erdiğini söyledi.

Protesto grubu Cuma günü yaptığı açıklamada, Chicago Üniversitesi'nin İsrail ile bağlarını protesto etmek için binayı işgal ettiğini söyledi. İzleyicilerin çektiği videoda, kalabalık aşağıda tezahürat yaparken protestocuların ikinci katın pencerelerinden binayı terk etmek için tırmandıkları görülüyor.

Protestocular binadan çıkarıldıktan sonra diğer protestocular dışarıda kaldı; slogan attı, bağırdı ve davul çaldı. Polisin geçen hafta protesto kampını dağıttığı yerden yaklaşık iki blok uzaktaydılar.

Üniversite sözcüsü Jeremy Manier yaptığı açıklamada, protestocuların binanın girişini kapatmaya çalıştığını, mülke zarar verdiğini ve polis memurlarının binayı terk etme emirlerini dikkate almadığını söyledi.

Günün erken saatlerinde enstitü binada, kurumun kurucusu ve Başkan Barack Obama'nın kıdemli danışmanı David Axelrod'un da katıldığı bir yönetim kurulu toplantısı düzenledi.

Bay Axelrod ve Bayan Heitkamp günün ilerleyen saatlerinde bir bildiri yayınladılar: “Protestoları demokratik sürecin köklü bir parçası olarak kabul ediyoruz. Ancak binaları işgal etmek, mülkleri tahrip etmek, başkalarının haklarına tecavüz etmek söz konusu değil.”

Bayan Heitkamp, ofisine gelen protestocular tarafından hiçbir zaman tehdit edilmediğini veya rehin tutulduğunu hissetmediğini söyledi. “Kim olduğumu biliyorlardı, bana Senatör diyorlardı” dedi. “Sadece gitmemi istediler.”

“GİB'de bir diyalog yeri olduğumuzu anlatmaya çalıştım” dedi.

“Biz tarafsızız” dedi ve şunu ekledi: “Üniversitedeki işimiz gerçekten kesişen diyaloglar için bir alan yaratmaktır.”

Politika Enstitüsü, Chicago Hillel Üniversitesi'nin iki kapı ilerisinde ve bazı öğrencilerin gösteri başladığında Şabat yemeği yediği Rohr Chabad'ın karşısında yer alıyor. Protesto devam ederken, karşıt protestocular Filistin yanlısı göstericilerin görüş alanına İsrail bayrakları taşıdı. Görünüşe göre protesto tezahüratlarını bastırmak için yakındaki bir evden rock müzik çalıyordu.

Siyaset Enstitüsü binasını tanımlayan tabelanın üzeri “Şimdi Kalıcı Ateşkes” yazan karton tabelayla kapatılarak, binaya talepler asıldı. Talepler arasında “üniversitenin kaldırılması” da vardı.

Pensilvanya Üniversitesi'nden bir grup gösterici de Cuma akşamı kampüs binasını işgal etmeye çalıştı. Üniversite polisi ve Philadelphia polisi birkaç kişiyi tutukladı ve Fisher-Bennett Hall binasını boşalttı. Salon, geçen hafta polis tarafından temizlenen kamp alanı College Green'in karşısındadır.

Mattathias Schwartz, Bob Chiarito, Jeremy W. Peters ve Natalie Pompilio haberciliğe katkıda bulundu.