Çalışanımızı enflasyona ezdirmeyiz

Ethereum

New member
Yeni yılda uygulamaya girecek minimum fiyatla ilgili takvim netleşti. Buna göre; Minimum Fiyat Tespit Kurulu yarın toplanacak. Yeni minimum fiyatla ilgili değerlendirmelerde bulunan iş dünyasının önde gelen temsilcileri, çalışanları enflasyon karşısında mağdur etmeyeceklerinin iletisini verdi. İşte, iş dünyası temsilcilerinin minimum fiyatla ilgili değerlendirmeleri:

Şekib Avdagiç

BÖLGESEL MİNİMUM FİYAT ÖNERİSİ

Şekib Avdagiç (İstanbul Ticaret Odası Başkanı):
Türkiye, yatırım teşvikleri konusunda bölgelere ayrılmışsa, taban fiyat de bölgesel belirlenmeli. İstanbul’da vereceğiniz bir minimum fiyatla, 5-6’ncı teşvik bölgesindeki taban fiyat birebir olmamalı. Gelir vergisi dilimlerinin taban fiyat kadar yükseltilmemesi sebebiyle bir mağduriyet yaşandı. Tahminen 1 yılda olmaz, lakin 2-3 yıllık bir periyotta, kesinlikle bizim bu kaybı telafi edecek bir vergi dilimi ayarlaması yapılmalı. Ayrıyeten SGK üst limiti bizi fazlaca zorlayan bir mevzu. Üst limit artışı enflasyonla hakikat orantılı olmalı.

Orhan Aydın

ENFLASYON ARTI %5 OLUR

Orhan Aydın (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Başkanı)
: Enflasyon dünyanın biroldukca ülkesinde sorun. Herkes hayat pahalılığına karşı devalar üretme gayreti içerisinde. Bizlere düşen, sorunu tam olarak çözemiyorsak da olumsuz tesirlerini aza indirmek . Çalışanlarımızı enflasyona karşı ezdirmemeliyiz. İş dünyası olarak taşın altına elimizi koyacağız. Minimum fiyatta beklentimiz enflasyon oranı artı 5. Yani yüzde 40 oranında bir artış bekliyoruz. Ayrıyeten bu artışla birlikte enflasyonla uğraşın artarak devam etmesini ve verilen artışların erimemesi için artırımların da denetim altına alınmasını bekliyoruz.

Yaşar Doğan

REKABETÇİ BİR RAKAM

Yaşar Doğan, (Tüm Endüstrici ve İş Adamları Derneği Başkanı):
Son periyotlara kadar taban fiyatın tespitinde çalışanların geçim standartları ile patron maliyetleri içindeki istikrar gözetiliyordu. Artık bu istikrarlarla birlikte enflasyon faktörünün de ehemmiyetle dikkate alınması gereken bir noktadayız. Çalışanlarımızı enflasyona karşı koruyacak, birebir vakitte enflasyonu denetim altında tutabilecek ve sanayicimizin milletlerarası pazarlarda rekabetçi kalmasını sağlayabilecek bir sayı üzerinde çalışılması gerekiyor.

Ayhan Karahan

8 bin liranın üzerinde olur

Ayhan Karahan (Türkiye İktisadi Teşebbüs ve İş Ahlakı Derneği Başkanı):
Taban fiyatla ilgili beklenen enflasyon farkının kesinlikle yansıtılması gerekir. Üzerine de refah hissesinin ek edilmesi lazım. Minimum fiyatın 8 bin lira ve üzeri olması bekleniyor. Eserlere gelen artırımlar taban fiyata yapılan artırımı eritiyor. Bu da bir kısır döngüye giriyor. Esere gelen artırımların denetim altında tutulması lazım. Şu an enflasyonda ve dövizde artış yok lakin niye temel tüketim eserlerde artış var? Bunu anlamakta zorlanıyoruz.