California, veri biliminin Cebir II’nin yerini alıp alamayacağını tartışıyor

senbilirsin

New member
2020’den beri California, lise matematiğinde tartışmalı bir deney yürütüyor.

O yıl, eyaletin devlet üniversiteleri – Berkeley ve UCLA dahil – kabul kriterlerini gevşettiler ve liselere, matematik eğitiminin mihenk taşı olan Cebir II’yi atlayan adayları değerlendireceklerini söylediler.

Bunun yerine öğrenciler, geniş çapta kabul görmüş lise standartları olmadan matematik, istatistik ve bilgisayar bilimlerinin bir karışımı olan veri bilimini alabilirler. Üniversiteler, veri bilimine izin verilmesinin daha fazla öğrencinin üniversiteye gönderilmesiyle sonuçlanabilecek bir “adalet sorunu” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, bazı gençlerin daha az zorlu kurslara gönderildiği ve oraya vardıklarında fırsatlarını sınırladığı konusunda da endişeler vardı.

Şimdi Kaliforniya deneyi gözden geçiriliyor.

Çarşamba günü, Eyalet Eğitim Kurulu, K-12 okulları için yeni yönergelerin bir parçası olarak Cebir II’nin yerini alan veri bilimi onayını kaldırmak için oy kullandı.

Eyalet yönetim kurulu başkanı Linda Darling-Hammond oylamadan önce “Titizliği sağlama konusunda dikkatli ve farkında olmalıyız,” dedi.

Kurul, Cebir II’nin yerine veri bilimini atmak için bu hafta da ortaya çıkan devlet üniversite sistemiyle uyumlu hale geldi.

Eyaletin tüm devlet üniversitesi sistemi için kabul koşullarını kontrol eden bir UC fakülte komitesi Çarşamba günü, veri bilimi de dahil olmak üzere hangi lise derslerinin “ileri matematik” standartlarını karşıladığını yeniden inceleyeceğini duyurdu.

California’nın yüzü, eğitim standartlarının ırksal ve ekonomik adaletle nasıl dengeleneceğine dair ulusal ikilemi yansıtıyor. Veri bilimi, öğrencileri daha yüksek bir düzeyde matematik çalışmaya itebilir mi? Yoksa veri bilimini cebire bir alternatif olarak sunmak, öğrencileri bir dizi kariyer için gerekli olan niceliksel becerileri edinme konusunda caydıracak mı? Daha yüksek matematik performansı bazı öğrencilerin üniversiteye gitmesini engelliyorsa, bir geçici çözüm olmalı mı?

Kaliforniya’da, eyalet genelindeki yüzlerce lise artık veri bilimi dersleri veriyor. Veri toplama ve analiz etme yeteneği, herhangi bir öğrencinin yararlanabileceği değerli bir yaşam becerisidir.

Veri Bilimi 4 Herkes Direktörü Zarek Drozda’ya göre California, şu anda lise öğrencilerine bir tür veri bilimi sunan 17 eyaletten biri ve en az iki eyalet, Oregon ve Ohio, bunu Cebir II’ye bir alternatif olarak sunuyor. , merkezi Chicago Üniversitesi’nde bulunan hayırseverlik destekli bir kuruluş.

Veri bilimine geçiş, ileri matematikteki, özellikle çoğu bilim ve matematik bölümü için bir ön koşul olan kalkülüsteki geniş ırksal eşitsizliklerle de karmaşıklaşıyor. Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi tarafından 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, 2019’da ülke çapında Asyalı lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 46’sı, beyaz öğrencilerin yüzde 18’i, Hispanik öğrencilerin yüzde 9’u ve siyah öğrencilerin yüzde 6’sı matematiği bitirmişti.

Bir lise veri bilimi dersinin yazarı Robert Gould, 2021 tarihli bir makalesinde, “Pek çok eğitimci, matematik yolunun üniversitedeki Siyah ve Hispanik öğrencilerin sayısını azaltarak ırksal eşitsizlikleri kurumsallaştırdığından haklı olarak endişe duyuyor” diye yazmıştı. önerilen, öğrencilerin günlük hayatlarını akademik kariyerlerine bağlamak, “umarım üniversitelere daha çeşitli kayıtlara yol açacaktır.”

Ancak UC fakülte Senatosu komitesine Mayıs 2022’de gönderilen bir mektupta, sekiz siyah öğretim üyesi, veri bilimi derslerinin “bu tür gruplardan öğrencileri STEM ana dallarına hazırlanmaktan caydırarak onlara zarar verdiğini” savundu.

Irk tek sorun değil. Eyalet çapındaki kamu ve özel üniversitelerdeki yüzlerce öğretim üyesi, Cebir II’nin veri bilimiyle değiştirilmesinin akademik standartların düşmesine yol açacağına dair endişelerini dile getiren bir açık mektup imzaladı. Cebir II’yi atlamanın bir yolunu sunmanın, öğrencileri ekonomi, biyoloji ve siyaset bilimi dahil olmak üzere birçok alanda giderek daha merkezi hale gelen matematiksel ilkelerde ustalaşma şansından mahrum bıraktığını söylediler.

California Eyalet Üniversitesi sisteminden de anlaşmazlık vardı. Akademik senato Ocak ayında yaptığı açıklamada, ertelemenin “başarılı olmak için ek desteğe ihtiyaç duyduğu belirlenen CSU’ya giren öğrencilerin sayısını artırma riski taşıdığını” söyledi.

Bununla birlikte, savunucular, veri biliminin giderek artan sayı merkezli bir toplumda gezinmek için önemli olduğunu ve daha fazla öğrencinin üniversiteye girip mezun olmasına yardımcı olacağını savundu. Stanford Üniversitesi’nde matematik eğitimi profesörü ve veri biliminin sesli bir savunucusu olan Jo Boaler, Los Angeles Times’ta Cebir II’nin birçok öğrenci için büyük ölçüde alakasız olduğunu savundu: “Bir polinomu en son ne zaman böldünüz? ”

Bazı öğretim üyeleri, lisans veri bilimi dersleri matematik gerektirdiğinden, öğrencilerin ve velilerin en azından lisede veri biliminin bir öğrenciyi üniversitede veri bilimi almaya hak kazanmadığını anlamaları gerektiğini söyledi.

Stanford profesörü ve lisans matematiği direktörü Brian Conrad, “Mesajlaşma çok kafa karıştırıcı” dedi. “Lisede kimya dersi almanın üniversitede kimya için faydalı olmayacağını kim düşünebilirdi?”