California, uzaktan eğitimden zarar gören öğrencilere davayı çözmeleri için 2 milyar dolar vermek istiyor

senbilirsin

New member
2020 sonbaharında, pandemiye bağlı okulların kapatılmasına ilişkin tartışmanın doruğunda, Kaliforniya'da bir dava ciddi bir iddiada bulundu: Eyalet, daha az gelirli, düşük gelirli Siyah ve İspanyol öğrencilere eşit eğitim sağlama yönündeki anayasal yükümlülüğünü ihlal etmişti. çevrimiçi öğrenmeye erişim.

Perşembe günü açıklanan bir anlaşmayla eyalet, hâlâ arayı kapatmaya çalışan öğrencilere yardımcı olmak amacıyla salgın sonrası toparlanma için en az 2 milyar dolar kullanmayı kabul etti. Ve paranın nasıl kullanılacağına dair yönergeler sağlar.

Davacıların baş avukatlarından biri olan Mark Rosenbaum, bunu paranın “en muhtaç” öğrencilere gitmesini sağlayan “tarihi bir anlaşma” olarak nitelendirdi.

“Çocuklar hak ettikleri eğitimin neredeyse tamamını alamıyorlardı ve bu, başından beri eşitsizlik sisteminin ayrılmaz bir parçasıydı” dedi.

Anlaşma, okul bölgelerinin en çok desteğe ihtiyaç duyan öğrencileri belirlemesini ve değerlendirmesini ve parayı kanıta dayalı müdahaleler için kullanmasını gerektiriyor. Araştırmalar, aşağıdaki gibi belirli müdahalelerin olduğunu göstermektedir: B. Küçük gruplar halinde sık sık ders vermek ve okul tatilleri sırasında ek öğrenim süresi önemli ilerleme sağlayabilir.

Devlet yetkilileri, Yasama Meclisinin onayını bekleyen bölgeler için ayrılmış daha büyük miktardaki dolardan gelecek olan paranın, en savunmasız öğrencilere yardım etme konusundaki süregelen taahhüdün bir parçası olduğunu söylüyor.

California Eyaleti Eğitim Kurulu sözcüsü Alex Traverso, “Bu teklif, yönetimin salgının bu aşamasında uygun olduğuna inandığı değişiklikleri içeriyor” dedi.

Dava, eyaletin pandemiyle ilgili acil durum emirleri verme veya okulları kapatma kararlarına (neredeyse her eyaletin 2020 baharında yaptığı gibi) değil, Kaliforniya'nın uzaktan eğitime tepkisine odaklandı.

Kaliforniya, ülkedeki en uzun okul kapanışlarından bazılarına sahip olsa da bu durum yalnızca 2020 yılının ilkbaharından sonbaharına kadar olan ilk birkaç aya odaklandı.

Davaya ilişkin mahkeme belgelerine göre, devlet yetkilileri öğrencilere 45.000'den fazla dizüstü bilgisayar ve 73.000'den fazla başka bilgisayar cihazı dağıttı.

Ancak mahkeme dosyalarındaki bir tahmine göre, Eylül 2020 itibarıyla bir milyona yakın çocuk (Kaliforniya'nın devlet okulu nüfusunun yaklaşık beşte biri) çevrimiçi eğitime yeterli erişimden yoksundu.

Oakland ve Los Angeles okul bölgelerindeki birçok aileyi temsil eden dava, okullar kapatıldıktan sonraki olumsuz durumu şöyle anlatıyordu: Bazı ikinci sınıf öğrencilerinin bu baharda yalnızca iki kez çevrimiçi dersleri vardı; Kardeşler derslere katılmak için sırayla tek bir dizüstü bilgisayarı paylaşmak zorundaydı; Los Angeles Uluslararası Havalimanı'nın uçuş güzergahında yaşayan bir ailenin internet bağlantısı zayıftı.

Kaliforniya Eğitim Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Sanders, öğrenciler okuldan evlerine gönderildiğinde eyaletin “derhal harekete geçtiğini” ve 2020 sonbaharına kadar öğrenciler için bir milyon bilgisayarın güvence altına alınmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Ancak dava, Kaliforniya'nın “temel eğitim eşitliğini” sağlama yükümlülüğünü yerine getirmediğini ileri sürdü ve tutarlı internet ve derslere erişimden yoksun olanların çoğunun düşük gelirli beyaz olmayan öğrenciler olduğunu belirtti.

Bu hafta yayınlanan yeni bir ulusal çalışma, salgının ve uzaktan eğitimin uzun vadeli etkisinin altını çiziyor: ABD'li öğrenciler, matematikte pandemiye bağlı kayıplarının yalnızca üçte birini kurtarabildiler ve eşitsizlik arttı; yoksul topluluklardaki öğrenciler daha fazla etkilendi. Beş yıl öncesine göre daha dezavantajlı durumdalar.

Neredeyse tüm eyalet anayasaları, mahkemeler tarafından anlamlı, adil veya yeterli kamu eğitimi gerektirdiği şeklinde yorumlanan hükümler içermesine rağmen, Eğitim Hukuk Merkezi idari müdürü Robert Kim, “Diğer eyaletlerde benzer zorlukların bu kadar çok örneğini görmedim” dedi. davaya dahil olmayan bir eğitim hakları grubu.

Pandemi sırasındaki diğer okul davaları genellikle okulların kapatılması, maske ve aşı gereklilikleri veya engelli öğrencilerin eğitimi üzerine odaklandı.

Ancak Bay Kim, Kaliforniya anayasası ve içtihat hukukunun kamu eğitimini “devletin temel kaygısı” olarak adlandırma noktasına geldiğini söyledi.

Bay Rosenbaum, Kaliforniya'nın kısmen, beş milyondan fazla öğrenciyle ülkedeki en büyük devlet okulu nüfusuna sahip olması nedeniyle seçildiğini, ancak benzer durumların başka yerlerde de yapılabileceğini söyledi.

Gönüllü bir hukuk firması olan Public Counsel'ın avukatı Bay Rosenbaum, “Bir dart alıp onu Amerika Birleşik Devletleri haritasına fırlatabilirsiniz ve kesinlikle çocukların salgın nedeniyle acı çektiği bir eyaleti vurursunuz” dedi. Los Angeles'ta davayı Morrison & Foerster hukuk firmasının avukatlarıyla ele aldı.

Hukuk uzmanları, vali ve eyalet yetkililerinin eğitimde eşitlik için baskı yaptığı Kaliforniya'daki siyasetin de sonuçta rol oynamış olabileceğini söyledi.

2 milyar dolar, Kaliforniya'nın yıllık 100 milyar doların üzerindeki toplam eğitim bütçesinin çok küçük bir kısmı. Eyalet ayrıca okulların salgından kurtulmasına yardımcı olmak için, süresi Eylül ayında dolacak 15 milyar dolar da dahil olmak üzere federal yardım aldı.

Federal mevzuat, paranın nasıl harcanacağına ilişkin birkaç parametreyle birlikte, doların yalnızca yüzde 20'sinin öğrenme kaybına harcanmasını gerektiriyordu.

Yerleşim, bölgeler için daha fazla gözetim ve hesap verebilirlik sağlayan daha katı bir yaklaşım istiyor.

Davadaki ailelerle yakın işbirliği içinde çalışan bir ebeveyn grubu olan Oakland REACH'in kurucusu ve genel müdürü Lakisha Young, davadaki ailelerin anlaşma kapsamında herhangi bir kişisel tazminat almayacağını söyledi.

Ama şöyle dedi: “Onlara 'Sesiniz önemli' diyebildiğimde kalbim patlayacak.”