California Hazırlık Okulunda rapor edilen cinsel istismar dava açılmayacak

senbilirsin

New member
Kaliforniya, Ojai’de onlarca yıldır cinsel taciz iddialarıyla karşı karşıya kalan özel bir okula yönelik cezai soruşturma, yetkililerin olası suçluları adalete teslim etme çabalarını engelleyen çeşitli faktörlerin olduğunu söylemesinin ardından hiçbir suç duyurusunda bulunulmamasıyla sonuçlandı.

Karma Thacher Okulu geçen yıl, özel bir hukuk firması hakkında, kampüsünde 1980’lere kadar uzanan yaygın cinsel taciz ve tacizi belgeleyen bir rapor yayınladı. 91 sayfalık rapordaki bulgular arasında 16 yaşındaki bir öğrenciye tecavüz eden bir öğretmen, öğrencilere ve velilere uygunsuz bir şekilde dokunan bir okul müdürü ve bir öğrenciye el yordamıyla dokunan bir üniversite danışmanı yer alıyor.

Yine de, Ventura İlçe Şerif ve Bölge Savcılığı Çarşamba günü yayınlanan ortak bir bildiride, yaklaşık 100 olası cinsel istismar vakasını soruşturduklarını söyledi. Çoğu durumda, müfettişlerin suç duyurusunda bulunmasını iki engelin engellediğini söylediler: zaman aşımı ve okulun şerifin ofisine rapor vermeme kararı, bunun yerine düzinelerce suistimal vakasını araştırmak için özel bir hukuk firması tutması.

Los Angeles hukuk firması Munger, Tolles & Olson, raporu için Thacher öğrencileri, ebeveynleri ve öğretim üyeleri de dahil olmak üzere 100’den fazla kişiyle görüştü. Ancak hukuk bürosu ve okul böyle yaparak, olası şüpheliler sorgulanmayı reddettiği için dedektiflerin ve savcıların işini zorlaştırdı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, “Polis kuvvetleri olaya karışmadan önce şüpheliler olası suçlara karşı kamuya açık bir raporla uyarıldığında, bu şüphelilerden iddiaları doğrulamak veya çürütmek için ifade alma olasılığı son derece zorlaşıyor.”

Thacher okulu, Perşembe gecesi yorum için bir e-postaya veya telefon görüşmesine hemen yanıt vermedi. Munger, Tolles & Olson da Perşembe gecesi yorum isteyen bir e-postaya hemen yanıt vermedi.

Jennifer Christiansen Vurno’nun avukatı Paul Mones, daha önce The Ventura County Star tarafından bildirilen soruşturmanın sonucunun, kurbanlar için bir hayal kırıklığı olduğunu, özellikle de bu kez yetkililerle başarısız görüşmelere katılanlar için bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Thacher’da eski bir lise öğrencisi.

44 yaşındaki Bayan Christiansen Vurno, bir röportajda, Thacher’da danışman, eğitmen ve yönetici olan eski bir çalışan tarafından defalarca cinsel saldırıya uğradığını söyledi.

Müfettişler tarafından yaşadıkları sorulduğunda Christiansen Vurno, “Hayatımı havaya uçurdu” dedi. “Üç çocuk annesiyim ve çok, çok kötü durumdaydım. Geri dönüp bunu yapmak benim için gerçekten zordu. Ve yine de yapmak zorundaydım.

Yetkililer tarafından sorgulandıktan sonra, Los Angeles’ın kuzeyinde, yaklaşık 7.400 nüfuslu bir Ventura İlçesi kasabası olan Ojai’deki 9 ila 12. sınıflar için üniversite hazırlık okulunda öğrendiklerini anlatan kurbanlardan bir şeyler çıkmasını umduğunu söyledi.

Bayan Christiansen Vurno, “Onları olanlardan cezai olarak sorumlu tutmanın bir yolu olmadığına inanamıyorum,” dedi.

Okulun raporunun ayrıca, bu tür travmatik anıları tekrar tekrar paylaşmak zor olduğundan, diğer kurbanların ilçe yetkilileriyle deneyimleri hakkında konuşmalarını engellemeye yardımcı olduğunu söyledi.

“Ben de dahil hayatta kalan pek çok kişi tanıyorum, bunu tekrar yaşamak gerçekten zordu” dedi.

Ventura İlçesi şerifinin ve bölge savcılığının ofisleri, “Thacher’de veya başka yerlerde daha önce bildirilmemiş cinsel saldırı kurbanlarının, suçlama olmamasına rağmen, bu suçları kolluk kuvvetlerine bildirmeye çağrıldığını” söyledi.

Bürolar, önceki cinsel saldırı iddialarından haberdar edilen okulların mümkün olan en kısa sürede kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Okul yetkililerinin olası istismarı bildirip bildirmediğini araştıran savcılar, 50’den fazla bu tür olası başarısızlık vakası tespit etmelerine rağmen, bu vakaların çoğu için zaman aşımının sona erdiğini söylediler. Ofis, diğer vakalarda çalışanların tacizden haberdar olmadığını veya bildirilecek bir suç olmadığını söyledi. Büro, bazen kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulduğunu da sözlerine ekledi.

Memurların bu davada karşı karşıya kaldıkları zorluk, yani zaman aşımı, ülke çapındaki zaman sınırlaması yasalarının, ikna edici kanıtlara rağmen düzinelerce cinsel saldırı vakasının kovuşturulmasını nasıl engellediğinin altını çizdi.

Bay Mones, “Bu bir California sorunu değil,” dedi. “Bu ulusal bir sorun.”