Bürokrasi ne demek TDK

tirazi

New member
Bürokrasi Ne Demek TDK?

Bürokrasi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayımlanan sözlük anlamına göre, “Devlet veya özel kuruluşların, çalışanları aracılığıyla yürüttükleri, kayıt, kontrol, yönetim ve danışmanlık gibi konularda hizmetleri ifade eder” [1]. Devlet bürokrasisi, devletin örgütlenmiş görevlerini yerine getirme sürecidir. Özel bürokrasi ise, özel kuruluşların, çalışanları aracılığıyla yürüttükleri, kayıt, kontrol, yönetim ve danışmanlık gibi konularda hizmetleri ifade eder.

Bürokrasinin Tarihçesi

Bürokrasinin tarihi, antik çağa kadar uzanır. Özellikle MÖ. İkinci bin yılda, Büyük İskender tarafından kurulan Büyük İskender İmparatorluğu’ndaki ilk bürokrasi, bürokrasinin kökenlerini oluşturur. Büyük İskender’in imparatorluğunda, bürokrasinin temel görevleri, imparatorluğun kurallarını uygulamak, sosyal ve ekonomik kontrolü sağlamak, vergi ve harçları toplamak ve sosyal güvenliği sağlamaktı. Bürokrasinin bu temel görevleri, Roma İmparatorluğu’ndan günümüze dek pek de değişmedi.

Bürokrasinin Günümüzdeki Uygulaması

Günümüzde, bürokrasinin ana görevleri, devleti yönetenlerin politikasının uygulanmasını sağlamak, devletin kurallarını uygulamak ve bu kuralların denetimini yapmak, devletin kaynaklarının düzenli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak ve devletin hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulmasını sağlamaktır. Bürokrasinin özellikleri arasında, kuralların tek taraflı değiştirilmesi, yönetimin merkezi ve yerel olarak ayrılması, görevlerin sınıflandırılması, çeşitli birimler arasındaki ilişkilerin kurulması ve çalışanların sürekli eğitim görmesi yer alır.

Bürokrasinin Faydaları ve Dezavantajları

Bürokrasinin faydaları, devletin hizmetlerinin etkin bir şekilde verilmesini sağlamak, devletin kurallarının gözetilmesini sağlamak, kaynakların düzenli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak ve devletin sosyal ve ekonomik yönden daha güvenli hale gelmesini sağlamaktır.