Bu zorunlu DEI beyanlarının sonu mu?

senbilirsin

New member
Muhafazakarlar yıllardır üniversitelerde, başvuru sahiplerinden dışlanmış ve yeterince temsil edilmeyen gruplara yönelik fırsatları iyileştirme konusundaki kararlılıklarını göstermelerini isteyen çeşitlilik beyanlarının kullanılmasını kınadılar.

Eleştirmenler bu tür ifadeleri dogmatik ve zorlayıcı olarak tanımladılar. California'da uygulamaya karşı açılan bir davada, bu yeminlerin, profesörlerin Komünist Parti'yi reddetmeleri gerektiği zamanları hatırlatan “modern bir bağlılık yemini” olduğu belirtildi.

Ancak çeşitlilik ifadelerinin kullanımı artmaya devam etti ve sonunda ülkenin en seçkin üniversitelerinin çoğunda öğretmenlik pozisyonlarına başvururken bir gereklilik haline geldi. Bu değişiyor gibi görünüyor.

Hem Harvard Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi hem de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yakın zamanda, öğretim üyesi pozisyonları için işe alım süreçlerinin bir parçası olarak artık çeşitlilik beyanlarına gerek duymayacağını duyurdu.

Ülkenin önde gelen iki kolejinin aldığı kararlar, diğerlerini de onların yolundan gitmeye teşvik edebilir.

Harvard Tıp Fakültesi eski dekanı Jeffrey S. Flier, “Düğme artık değişti” dedi. İşe alma komitelerindeki pek çok profesörün daha önce zorunlu çeşitlilik beyanlarıyla ilgili endişelerini dile getirmemiş olabileceğini söyledi. “Fakat bu programların uygulanmasını ve özellikle de bu çeşitlilik beyanlarını sorgulayan öğretim üyelerinin büyük, sessiz çoğunluğunun duyulduğunu düşünüyorum.”

California Üniversitesi, yaklaşık on yıl önce çeşitlilik bildirimlerini zorunlu kılan ilk üniversite oldu. Bu gerekliliğin savunucularına göre, eğer üniversiteler çeşitliliğe sahip öğrenci topluluğu için hoş bir ortam yaratacaksa bu tür ifadeler gerekliydi.

Günümüzde bazı üniversiteler işe alım sürecinin başlangıcındaki açıklamaları, adayları mülakata davet edilmeden önce elemek için kullanıyor. Diğerleri ise beyanları ancak daha sonra, başvuranlar final turuna ulaştığında dikkate alır.

Ancak Harvard ve MIT fakültelerine çeşitlilik bildirimlerinin yararlılığı hakkında sorular sorduklarında çok az destek buldular.

Çeşitlilik girişimlerinin en tutkulu savunucularından bazıları bile başvuru sahiplerinden bir tavır almalarını talep etme konusunda en iyi ihtimalle kayıtsız kalıyor.

Yüksek Öğrenimde Çeşitlilik Görevlileri Ulusal Birliği başkanı Paulette Granberry Russell, “Değeri olsa da değerin sınırlı olduğuna da inanıyorum” dedi.

Bayan Granberry Russell, Muhafazakarların tüm çeşitlilik programlarını suçlamak için çeşitlilik beyanlarını çarpıttığına inandığını söyledi. Ancak, çeşitli bir başvuru havuzunun sağlanmasının, farklı geçmişlere sahip adayların işe alım sürecinin başlarında belirlenmesinden geçtiğine inanıyor.

Bayan Granberry Russell, “Çeşitlilik beyanının bir arama sürecinin yerini alacağına inanmıyorum” diye ekledi.

Harvard'da başvuru sahipleri hâlâ çeşitliliğe olan bağlılıkları hakkında daha geniş anlamda yazma fırsatına sahip. Öğretim finalistlerinden “akademik toplulukları güçlendirme çabalarını” açıklamaları ve “öğrencilerin soru sormaya ve fikirlerini paylaşmaya teşvik edildiği bir öğrenme ortamını” nasıl geliştireceklerini tartışmaları istenir.

Harvard ve MIT'nin kararları, kurumların ülkenin çeşitliliğini yansıtmasını sağlamayı amaçlayan, genellikle çeşitlilik, eşitlik ve katılım programları olarak adlandırılan girişimlerin daha geniş bir şekilde yeniden düşünülmesi bağlamında geliyor. Aralarında Teksas, Florida, Arizona ve Ohio'nun da bulunduğu iki düzineden fazla eyalet, eğitimde çeşitlilik programlarını kısıtlayan yasalar çıkardı. ABD şirketleri de çeşitlilik politikalarını yeniden düşünmeye başladı.

Harvard ve MIT, hoşnutsuz bağışçılar ve mezunlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili devam eden dış baskıyla karşı karşıya. Ayrıca, ABD Eğitim Bakanlığı ve Temsilciler Meclisi Eğitim Komitesi, üniversitelerde kampüslerindeki Yahudi karşıtlığıyla mücadele konusunda yeterince çaba göstermedikleri iddiaları nedeniyle üniversiteleri araştırıyor.

Diğer üniversitelere gerekli çeşitlilik beyanları nedeniyle dava açıldı. Kaliforniya'da, Kaliforniya Üniversitesi'nin bu ifadeleri kullanmasına, başvuru sahiplerini bir işe alınmadan önce belirli bir siyasi pozisyon almaya zorladıkları gerekçesiyle itiraz edilmektedir.

Kaliforniya Üniversitesi'ne bir anlaşma oluşturma yetkisi nedeniyle dava açan Pasifik Hukuk Vakfı'nın avukatı Joshua P. Thompson, “Bu, temelde, kapıya adım atmak için ne söylemeniz gerektiğine dair siyasi bir turnusol testiydi” dedi. çeşitlilik beyanı “Anayasa bunu yasaklıyor.”

Harvard ve MIT'nin kararlarının akademik dünyada farklı bir yaklaşıma yol açacağını umduğunu ifade etti. Bay Thompson, üniversitelerin muazzam etkisine dikkat çekti: “Harvard ve MIT bu alanda iki devdir. Nereye giderlerse gitsinler birçok üniversite de peşinden gelecektir.”